Az emberek 7 százaléka használja csak ezt a szót, gond lehet, ha végleg eltűnik

GettyImages-962351488
Olvasási idő kb. 4 perc

„Kérem” – a gyerekeinknek is az elsők között tanítjuk meg ezt a kifejezést, ám mint kiderült, e szóhasználat már nem is olyan gyakori, mint hinnénk. Sőt, ha úgy tetszik, már-már kiveszőben is van.

Egy, a Social Psychology Quarterly című folyóiratban megjelent új kutatás szerint az emberek egy-egy kérés kapcsán az esetek csupán 7 százalékában használják a kérem szót. És ami még ennél is érdekesebb, az eredmények nagyjából azonosak voltak az életkor, a nem és a társadalmi státusz tekintetében.

De vajon hogy jutottunk el idáig, és egyáltalán mi a helyzet ezzzel a gyerekkorunkban már jól megtanult varázsszóval?

Ekkor és itt használjuk ezt a szót

A tanulmány során beszélgetéselemzéssel vizsgálták, hogy az emberek mikor és hol használják a kérem szót a mindennapokban. Az hagyján, hogy a felmérés alapján a bűvös szót az esetek csupán kevesebb mint 10 százalékában ejtik ki kéréskor,

jobbára csak akkor, amikor arra számítanak, hogy nemleges választ kapnak.

Úgy tűnik, hiába tanítjuk a gyerekeinknek a kéremet, a szóhasználat ma kiveszőben van
Úgy tűnik, hiába tanítjuk a gyerekeinknek a kéremet, a szóhasználat ma kiveszőben vanSDI Productions / Getty Images Hungary

Talán nem is annyira udvarias formula

A tanulmány egyik szerzője, Tanya Stivers szociológus professzor szerint a jelenséggel kapcsolatban az egyik legérdekesebb eredmény az, hogy a kutatások alapján a „kérem”-mel megfogalmazott kérések semmivel sem érnek nagyobb sikerrel célba, mint más udvarias formulák, sőt néha még visszafelé is elsülhetnek. Hogy miért? Mert e szót gyakran arra használják, hogy kikényszerítsék a másik személyből azt, hogy

olyan kérésbe egyezzen bele, amelyet egyébként nem szívesen teljesítene.

Ekkor ejtjük ki könnyedén

Noha e szónak nem kellene udvariatlannak lennie, a tanulmány szerint e szokást éppen gyakrabban használják tolakodó helyzetekben, mint nem. A szociológus szerint ugyanis leginkább akkor artikuláljuk a kéremet, amikor tudjuk, hogy a kérésünkkel probléma lehet. De hogy mit is jelent ez pontosan? A tanulmány azt állapította meg, hogy akkor szalad ki könnyen a szánkon,

Így csetelj, hogy ne nézzenek bunkónakÍgy csetelj, hogy ne nézzenek bunkónak

Nem mindegy, hogy csetelés közben használunk-e mondatvégi írásjelet, és ha igen, akkor melyikkel zárjuk a gondolatunkat, hogy ne tűnjünk illetlennek.

Tovább olvasom

ha arra kérünk valakit, hogy hagyja abba azt, amit éppen csinál, és helyette tegye azt, amit mi szeretnénk.

Olyan kérés megfogalmazásakor is akadálytalanul hagyja el a szánkat, amelyről úgy gondoljuk, hogy a másiknak nem fog tetszeni vagy talán vissza is utasítja.

Gyakran tolakodó helyzetekben is kiejtjük a bűvös szót
Gyakran tolakodó helyzetekben is kiejtjük a bűvös szótMorsa Images / Getty Images Hungary

Nem újkeletű a jelenség

Mielőtt a szívünkhöz kapnánk, és végképp elkeserednénk a világ alakulásán, szögezzünk le egy fontos, a szakemberek által megfogalmazott tényt: a kérem szó ritka használata már a hetvenes évekig visszamenőleg kimutatható. Ugyanakkor Tanya Stivers szerint nem ezen a formán múlik az udvariasság, hiszen, mint ahogyan azt a tanulmány eredményei is mutatják, a kérem nem feltétlenül az előzékenység és a tisztelet jele, ezen kívül több, kéréskor használt, udvariasságot jelző kifejezés is van.

Meg kell tanítanunk ezt a szót a gyerekeinknek?

A szociológus rávilágított: nem rossz, ha megtanítjuk a gyerekeinknek, ám meglehetősen érdekes ragaszkodnunk hozzá úgy, hogy közben a felnőttek körében már-már kiveszőben van. Hozzátette, egyébként a csemeték által megfogalmazott kérések körülbelül 12 százaléka tartalmazta a kérem szót. 

A gyerekeinknek megtanítjuk, de felnőttként már nem ragaszkodunk a kéremhez
A gyerekeinknek megtanítjuk, de felnőttként már nem ragaszkodunk a kéremhezPhotoAlto/Sandro Di Carlo Darsa / Getty Images Hungary

Kérem nélkül is udvarias

Stivers példákat is hozott olyan udvarias kérésekre, amely mindegyike mellőzi a kérem szót – úgy, mint ezek:

  • Segítenél elmosogatni?
  • Örülnék, ha elvinnél a repülőtérre. Ráérnél?
  • Mi lenne, ha befejeznénk ezt a projektet, aztán együtt ebédelnénk, hogy megünnepeljük?
  • Nagyon hálás lennék, ha segítenél a bevásárlásban.
  • Segítenél egy kicsit?

Mi a lényeg tehát? Ha nem mondod, hogy kérlek, az nem jelenti azt, hogy udvariatlan vagy, de udvarias sem vagy, ha mégis e szóval fordulsz a másik felé. A jó etikett nem feltétlenül ezen múlik, sokkal inkább azon, hogy a másik emberrel mind szavakban, mind tettekben kedvesen és tisztelettel bánsz.

Ha tudni szeretnéd, hogy mi áll a sokunk számára legidegesítőbb emberi tulajdonság hátterében, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek