Megkérdeztük: a ChatGPT semmi pénzért nem lenne újságíró

GettyImages-1460653450
Olvasási idő kb. 5 perc

Érdeklődtem egyetemista ismerőseimnél, hogy megy a suli. Kiderült, a szóbeli vizsgákat egyre inkább felváltják a zh-k, azokat sokszor a beadandók, a beadandókat megíró diákokat pedig egyre gyakrabban a robotok. Vagyis különösképpen egy, amely olyan intelligens, hogy minden témában el lehet vele diskurálni, de házassági válság esetén ne forduljunk hozzá, mert már volt ilyenből tragédia…

Ámulva hallgatja az ember, hogy van egy program, vagy micsoda, amivel beszélgetni lehet. Azt már megemésztettük, hogy a lapos tévébe is belefér egy egész focicsapat, sőt a mobiltelefonba is. Abba is beleszülettünk már, hogy virtuális térben éljük életünk egy jelentős részét, de most már az is old school, ha Homo sapiensszel beszélgetek mesterséges intelligencia helyett, ugyanis itt van ez a ChatGPT, ami…

De mit koptatom a billentyűzetem, amikor van, aki nálam sokkal alkalmasabb annak összefoglalására, hogy mi ez. Szóval, eszembe jutott, miért nem kérem meg magát a mesterséges intelligenciát egy kedélyes beszélgetés közepette, ugyan definiálja már önmagát, a gyengébbek, vagyis az én kedvemért. A ChatGPT persze készséggel, azonnal és minden igényt kielégítően meg is tette ezt:

A ChatGPT:

„…a Chat Generative Pre-train Transformer rövidítése, egy forradalmian új nyelvi modell, amelyet az OpenAI fejlesztett ki. A ChatGPT hatalmas mennyiségű szöveges adatra lett kiképezve, és rendkívül valósághű válaszokat tud generálni a természetes nyelvi bevitelekre. A ChatGPT egyik leglenyűgözőbb tulajdonsága, hogy természetes és vonzó beszélgetéseket tud folytatni az emberekkel. Témák széles skáláját képes megérteni és válaszolni, az egyszerű kis beszélgetéstől a tudományról, technológiáról, politikáról és egyebekről szóló összetett vitákig. A ChatGPT válaszai nemcsak nyelvtanilag helyesek, hanem gyakran a megvitatott téma mély megértését is mutatják. A ChatGPT azon képessége, hogy koherens és releváns válaszokat tud generálni a természetes nyelvi bemenetekre, az előzetes betanítási folyamat eredménye. A folyamat során a modellt egy hatalmas szöveges adattömbre képezték ki, beleértve könyveket, cikkeket és webhelyeket. Ez lehetővé teszi a modell számára, hogy megértse a nyelv mintáit és struktúráit, és felismerje a különböző szavak és kifejezések közötti kapcsolatokat.”

Igazi párbeszédre képes a mesterséges intelligencia
Igazi párbeszédre képes a mesterséges intelligenciaimaginima / Getty Images Hungary

Ááá, de ez így túl hosszú!

Itt már kezdtem megbánni, hogy rákérdeztem, olyan kimerítő választ kaptam, de aztán egy nagyon fontos mozzanatra világított rá beszédpartnerem:

„Lenyűgöző képességei ellenére a ChatGPT-nek vannak bizonyos korlátai. A modell néha nem megfelelő vagy sértő válaszokat generál, ami gyakori probléma az AI nyelvi modelleknél. Ennek az az oka, hogy a modell nem képes megérteni az emberi kultúra és a társadalmi normák árnyalatait. Ezért elengedhetetlen a ChatGPT válaszainak figyelemmel kísérése, és annak biztosítása, hogy azok megfeleljenek az etikai és erkölcsi normáknak. (…)”

És akkor, felvértezve új tudásommal, hogy tudniillik David Hasselhoff módjára cseveghetek egy számítógéppel, ami visszabeszél, és okulván az előző válasz terjedelméből, csak megkértem, hogy írja már ezt le nekem esetleg rövidebben is.

Hát, nem leírta?

„A ChatGPT az OpenAI által kifejlesztett nyelvi modell, amely természetes és vonzó beszélgetéseket folytathat az emberekkel. A szöveges adatok hatalmas korpuszára képezték ki, lehetővé téve számára, hogy megértse a témák széles körét, és válaszoljon azokra. A ChatGPT többek között ügyfélszolgálati, virtuális asszisztenseket és nyelvi fordítási alkalmazásokat kínál.”

Ha valaki a kisujját nyújtja, rögtön az egész karja kell…

Vérszemet kaptam! Annyira intelligensen válaszol, annyira érti, mire van szükségem, és olyan ékes magyarsággal válaszol, hogy kísértésbe kezdtem esni, és odáig merészkedtem, hogy megkérdeztem, esetleg nem írná-e meg helyettem a cikkeimet, ha igen, mennyiért, vagy egyáltalán miben maradhatunk? Gondoltam, már vagyunk olyanban, hogy ezt nyíltan megkérdezhetem. A válasz meglepett. ChatGPT agyán nehéz túljárni. Azonnal, nagyon készségesen és végtelenül udvariasan meg is jött a válasz:

„Sajnálom, de én nem vagyok valódi újságíró, és nem vagyok képes arra, hogy helyetted cikkeket írjak. Az én feladatom az, hogy adatokat és információkat adjak meg, válaszoljak kérdésekre, és segítsek azokban a témákban, amelyekben jártas vagyok. Ha azonban specifikus kérdésekkel vagy segítséggel szolgálnék a cikkírás során, akkor szívesen segítek, amennyire csak tudok.”

Félelmetes, mennyi mindent tud a láthatatlan beszélgetőtárs
Félelmetes, mennyi mindent tud a láthatatlan beszélgetőtársColin Anderson Productions pty l / Getty Images Hungary

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy önnön definiálása során még a tömör válaszban is kitért arra, hogy: 

„Fontos azonban figyelemmel kísérni a ChatGPT válaszait, hogy biztosítsák az etikai és erkölcsi normák betartását.”

És még ebben is igaza van!

Valóban félelmetes, hogy mi mindenre jó. Megkérdezhetem, mit vegyek ajándékba a barátnőm szülinapjára, hova menjek este moziba, vagy mit főzzek a családi összejövetelkor, és recepttel együtt prezentálja a megnyugtató választ. Megírja a zh-t a diák helyett, az üzleti tervet a vállalkozónak, s ha akarnám, még ezt a cikket is megírná, talán jobbra is, mint én. De azt az egyet azért bele kell kalkulálni, hogy ez nem egy érző lélek. Egy hasonló alapon működő Eliza nevű robotra szabályosan rákattanva például, heteken át számtalan üzenetet váltott egy belga, kétgyermekes férfi, akinek ugyan pszichiátere is volt, vagyis nem a teljes lelki stabilitásból lett a szakadék szélére sodorva, de végzetes gondolatairól sem lett a „lelketlen” robot által lebeszélve.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek