Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) speciális egységek, mentőkerékpárok segítségével kívánja gyorsítani a bajbajutottak ellátását. A kerékpáros mentők leginkább olyan helyekre érkeznek, amelyeket gépkocsival nehezebb megközelíteni.
Az OMSZ a tavalyi év során négy mentőkerékpárt vásárolt, egyenként 3 302 000 forintért. Az elsőt az Országos Mentőszolgálat Alapítvány adományozta a szervezetnek, a másik háromhoz pedig minisztériumi támogatás segítségével jutottak hozzá. Jelenleg két kerékpárt használnak napi szolgálatban Budapest két, frekventált helyszínén.
Speciális járművek segítik a mentőket
Az elektromos mentőkerékpár prototípusát már tavaly bemutatta az OMSZ. A speciális járművek felszereltsége szinte megegyezik egy mentőautóéval.
A két keréken érkező mentős rendelkezésére áll egy félautomata defibrillátor a újraélesztéshez, motoros szívóval, oxigénnel, légútbiztosító eszközökkel, lélegeztetőmaszkkal. A felszerelés lehetővé teszi akár egy szülés levezetését is, melegítő takarókkal a kihűlés ellen, gumikesztyűvel, szájmaszkokkal és fertőtlenítőszerekkel.
A felszerelés része még egy speciális fúró is, amit akkor használnak, ha a sérült vénája nem elérhető, ennek segítségével a tűt a páciens sípcsontjába vezetik be. A 20 kilós mentőstáska alapvetően a kerékpárra van rögzítve, a mentősnek azt csak akkor kell magával vinnie, ha gyalog kell felmennie egy lakásba, vagy megközelítenie a sérültet olyan helyen, ahova még biciklivel sem lehet közvetlenül eljutni.
Amint azt Győrfi Páltól, az OMSZ szóvivőjétől megtudtuk, a tavalyi évben sikerrel debütáltak a különleges járműveken dolgozó mentősök.
"Az Országos Mentőszolgálat 2023 óta működtet a nyári szezonban kerékpáros egységeket Budapesten. A mentőkerékpáron szolgálatot teljesítő bajtársakkal a főváros két területén, a Margitszigeten és a Városligetben találkozhatunk. Folyamatos jelenlétük bizonyos esetekben akár életmentő segítséget is jelenthet, hiszen
a szakemberek így olyan helyekre is pillanatok alatt odaérhetnek, melyek megközelítése mentőgépkocsival a területi adottságok miatt több időt vesz igénybe.
– tájékoztatta a Díványt Győrfi Pál.
A kétkerekű járműveken mindenhova eljutnak a mentők
A kerékpáros speciális egységek jelenléte mindennapos a Városliget és a Margitsziget területén, ahol rendszeresen elhaladnak olyan helyszínek – például játszóterek, közösségi helyek – mellett, ahol a nyári kánikulában a nagy tömeg és a sok apró gyermek miatt fokozott a balesetveszély.
Az elektromos kerékpárok jelenléte megnyugtatja a zöld területeken pihenő családokat is.
A Városligeti játszótéren is feltűnést keltenek a bringás mentők, a gyermekek is izgatottan figyelik, mikor halad el mellettük az éppen szolgálatban lévő szakember. Szüleik számára pedig megnyugtató, hogy a forgalomtól távol is biztonságban vannak.
"A játszótéren mindig hatalmas a tömeg" – meséli egyikük. "Hiába van a közelben több kórház, ez a terület valószínűleg csak gyalog közelíthető meg. El tudok képzelni olyan helyzetet, hogy pár perc késlekedés is végzetes lehet, ezért igazán megnyugtató, hogy minden felszereléssel, pillanatok alatt ide tudnak érni a mentők."
"A tavalyi évre vonatkozóan elmondható, hogy több száz esetben nyújtottak ellátást a mentőkerékpáros mentők összesen mintegy 1000 km-t megtéve a kerékpárokkal. Ezek a speciálisan felszerelt elektromos biciklik minden olyan eszközzel rendelkeznek, amely az elsősegély, vagy akár a közvetlen életmentés során szükséges lehet, úgymint vérzéscsillapításhoz szükséges eszközök, infúzió, oxigén palack vagy akár félautomata defibrillátor készülék" – összegezte az OMSZ vezetője.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés