Alice Csodaországban: a mese írója nagyon furcsán viselkedett a kislányokkal

Bálint Lilla
GettyImages-1020523348
Olvasási idő kb. 9 perc

Lewis Carroll klasszikusát, az Alice Csodaországban című könyvet ma is a gyerekirodalom klasszikusai között tartjuk számon, de korántsem biztos, hogy az író vonzalma a címszereplő Alice iránt ártatlan volt.

1862. július 4-én egy evezős csónakban kis társaság igyekezett lefelé a Temzén, hogy a festői Godstow városában piknikezzenek. A csónakban öten ültek: Robinson Duckworth tiszteletes, három kislány és a harmincéves Charles Lutwidge Dodgson matematikus-költő-fényképész. A Liddell lányok egyike, a tízéves Alice megkérte a család barátjának számító Dodgsont, hogy az úton szórakoztassa őt és testvéreit, a nyolcéves Edithet és a 13 éves Lorinát. Dodgson belekezdett hát a történetbe, amelynek főhőse, egy Alice nevű kislány egy nyúlüregbe esett. Így született meg az Alice Csodaországban első változata, amelyet Dodgson nyomtatott formában két év múlva adott át Alice-nek, Alice's Adventures Under Ground címmel.

Charles Lutwidge Dodgson egy vidéki pap legidősebb fiaként látta meg a napvilágot 1832-ben. Hét lánytestvére között a mókamester szerepe volt az övé: gyerekkorától kezdve vicceket, találós kérdéseket, verseket és meséket adott elő a szórakoztatásukra, emellett marionettbábu-színházat hozott létre, és közreműködött a család által kiadott magazin szerkesztésében is. Idilli gyermekkorban volt tehát része, s úgy tűnik, később is leginkább ezt az elveszett, paradicsomi időszakot kereste.

Charles Lutwidge Dodgson, azaz Lewis Carroll
Charles Lutwidge Dodgson, azaz Lewis CarrollScience Society Picture Librar / Getty Images Hungary

Társai sokat gúnyolták

Charles otthon, majd a Rugby School nevű bentlakásos fiúiskolában tanult. Visszaemlékezései alapján úgy tűnik, sokszor vált zaklatás áldozatává:Nem mondhatom… hogy bármiféle földi megfontolás arra késztetne, hogy újraéljem azt a három évet… Őszintén mondom, hogy ha biztonságban lehettem volna az éjszakai bosszúságoktól, a mindennapi élet nehézségei viszonylag elviselhető apróságok lettek volna.” A magas, sovány Charles valószínűleg elsősorban dadogása és ügyetlen mozgása miatt vált társai céltáblájává; ráadásul egy gyerekkori betegség következményeképpen az egyik fülére nem hallott. Ennek ellenére matematikai tehetségével kitűnt a többi diák közül, s hamarosan az Oxfordi Egyetemhez tartozó Christ Church főiskola hallgatója, majd matematikatanára lett. A főiskola szabályai szerint a felső tagozatos diákokat pappá kellett szentelni, és cölibátus fogadalmat kellett tenniük, de Dodgson kikerülte a felszentelési szabályt. Megnősülni sohasem nősült meg.

Alice és nővérei (Charles Dodgson felvétele)
Alice és nővérei (Charles Dodgson felvétele)Wikimedia Commons

Gyanús fényképek

A fiatalember élénken érdeklődött a művészetek iránt: állítólag jól énekelt és kiválóan színészkedett; valamint az akkoriban indult új művészeti irányzat képviselői, a preraffaeliták között is sokat mozgott. A korszak új találmánya, a fényképezés iránt is lelkesedett. Élete során mintegy 3000 fényképet készített, leggyakrabban embereket fotózott, ezenkívül tájakat, babákat, kutyákat, szobrokat, festményeket, fákat, sőt csontvázakat is. Fényképeinek körülbelül a fele viszont gyerekekről készült, s ezek között van jó néhány, amely mai szemmel nézve minimum gyanús: fülledt pózokban, sőt meztelenül is fényképezett gyereklányokat.

Piknik a kislányokkal

Dodgson életére a legnagyobb hatást kétségkívül az gyakorolta, amikor a Christ Church-i főiskola új dékánjával barátságot kötött. Henry Liddell és családja 1855-ben érkezett a településre, s Dodgson hamarosan a család életének részese lett. Barátságot kötött a feleséggel, Lorinával, valamint a gyerekekkel is: először a házaspár fiával, Harryvel, majd a kislányokkal, akik közül különösen Alice gyakorolt rá nagy hatást. Dodgson különösen szeretett a Liddell gyerekekkel a Temzén csónakázni, majd piknikezni.

Meztelen gyerekek a képeslapokon

Dodgson azonban nem elégedett meg a közös kirándulásokkal: rajzokat készített a gyerekekről – köztük olyanokat is, amelyeken a gyerekek teljesen meztelenül láthatóak a tengerparton. Alice-ről és Lorináról mai szemmel nézve gyerekekhez egyáltalán nem való, erotikusnak is értelmezhető fényképeket készített – ugyanakkor megjegyzendő, hogy ez a viktoriánus Angliában nem váltott ki akkora felhördülést, mint manapság: az ártatlanság megtestesítőinek tartották a meztelen gyerekeket, akiket karácsonyi vagy születésnapi üdvözlőlapokon is gyakran szerepeltettek. Mégis nehéz elképzelni, a viktoriánus szülőket mi késztethette arra, hogy megengedjék, hogy lányaikat ilyen pózokban fényképezze egy középkorú férfi. Egyik életrajzírója, Morton N. Cohen megjegyzi: Dodgson „Sok barátját meggyőzte arról, hogy a meztelen kislányokhoz való ragaszkodása mentes minden erotikától”, ugyanakkor úgy gondolja, naivitás azt feltételezni, hogy a férfi gyereklányok iránti érdeklődése tisztán művészi indíttatású volt.

Alice a legszebb ruhájában – az író felvétele
Alice a legszebb ruhájában – az író felvételeWikimedia Commons

Pedofil volt az író?

Ma már nehéz megítélni, milyen érzelmek vezethették Dodgsont, de sokan arra gyanakodnak, hogy Dodgson pedofil volt. Alice dédunokája, Vanessa Tait például a BBC dokumentumfilmjében azt állítja: „Szerelmes volt Alice-be, de ezt elnyomta magában, és soha nem lépte volna át a határokat.” Kérdés, hogy milyen határokat – kihívó pózokban vagy éppen meztelenül fényképezni kiskorú lányokat éppen elegendő határátlépésnek számíthatott akkoriban is. Dodgson egész életében naplót vezetett, de éppen annak az időszaknak a feljegyzései hiányoznak – 1858 áprilisától 1862 májusáig, amikor a férfi nagyon is intenzíven volt jelen a Liddell lányok életében. Valaki kitépte ezeket a lapokat.

Szakítás a családdal

Mindenesetre 1863-ban Dodgson és a Liddell család között megmagyarázhatatlan szakításra került sor. Egyes kutatók szerint azért, mert a férfi megkérte a mindössze 11 éves Alice kezét, aki még a viktoriánus szokásokhoz képest is túl fiatal volt a házassághoz. Mások szerint inkább a másik lány, Lorina iránt érdeklődött, megint mások szerint az édesanya körül is legyeskedett. És bár 1864 táján ismét megjelent a Liddell családnál, soha többé nem vitte el a lányokat evezős kirándulásra.

Lewis Carroll gyereklányok iránti vonzalma felveti a pedofília gyanúját
Lewis Carroll gyereklányok iránti vonzalma felveti a pedofília gyanújátHistorical Picture Archive / Getty Images Hungary

Alice Csodaországban

Dodgson úgy gondolta, hogy az Alice-nek írott meseregénye szélesebb érdeklődésre is számot tarthat, ezért elküldte a kéziratot egyik barátjának, MacDonald tiszteletesnek, aki, miután a gyerekeivel elolvastatta a művet, biztatta, hogy jelentesse meg. Így is történt: az illusztrált mű Lewis Carroll álnéven 1865-ben jelent meg, Alice Csodaországban címmel. A nyúlüregbe zuhant kislány kalandjai a szürreális világban hamar nagy népszerűséget hoztak a szerzőnek, Dodgsont elárasztották a rajongói levelek. Állítólag maga Viktória királynő is lelkesedett a könyvért, olyannyira, hogy elhívta a szerzőt, szórakoztassa unokáit.

„Mi lakozik a gyermeki szívben”

Dodgson egy tüdőgyulladás szövődményeibe halt bele 66 évesen. A London Daily Graphic nekrológja megjegyezte, hogy „mint sok agglegény, ő is nagyon népszerű volt a gyerekek körében, és nagyon szerette őket”. Alice-t egy rövid ideig a walesi herceg fia, Leopold ostromolta szerelmével, majd feleségül ment Reginald Hargreaves krikettjátékoshoz, és élte a viktoriánus hölgyek szokásos társasági életét. Három fiuk született, kettő meghalt az első világháborúban, a harmadik, Caryl túlélte azt. (Alice tagadta, hogy a keresztnév választásakor Carroll inspirálta volna). 1932-ben, Dodgson születésének századik évfordulóján, Alice Liddell, aki akkor 80 éves özvegy volt, fiával és nővérével New Yorkba utazott, hogy átvegye a Columbia Egyetem díszdoktori címét. Azért kapta, mert annak idején „kislányos varázsával felébresztette egy matematikus ábrándos fantáziáját”, továbbá hozzájárult ahhoz, hogy Carroll „teljes mértékben megértse, mi lakozik a gyermeki szívben”.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek