Nemcsak az élelmiszereknek van lejárati dátuma, hanem sok egyéb terméknek is, amivel nem árt tisztában lenned, hogy ne hagyjanak cserben, amikor a legnagyobb szükséged lenne rájuk. Mutatjuk, hogy melyek azok a tárgyak, amiket érdemes lenne ilyen szempontból ellenőrizned.
1. Kerékpáros sisakok
A kerékpáros sisakokat minden ütközés után ki kell cserélni. Hasonló a teendő akkor is, ha repedéseket vagy egyéb sérüléseket látsz rajtuk. De még egy sértetlen sisak sem tart örökké. Hacsak a gyártó nem határozza meg csereperiódusukat, általánosságban azt lehet mondani, hogy élettartamuk 5-10 évben mérhető.
2. Benzin
A benzin minősége az idő múlásával folyamatosan romlik, ezért a vásárlástól számított 3-6 hónapon belül tanácsos felhasználni. Ha meleg helyen tárolod, vagy nincs légmentesen lezárva, elképzelhető, hogy hamarabb is megromlik.
3. Elsősegélynyújtó kellékek
A kötszerek 3-5 év alatt elveszíthetik sterilitásukat, az antiszeptikus törlőkendőket pedig egy éven belül fel kell használni. A gyógyszereknél viszonylag egyértelmű a helyzet, hiszen saját lejárati idővel rendelkeznek. Ezen túl számolni kell azzal, hogy már nem lesznek olyan hatékonyak.
4. Gyermekülések
Csakúgy, mint a kerékpáros sisakokat, egy esetleges baleset után vagy lejárati dátumok elérésekor a biztonsági gyermeküléseket is ki kell cserélni, attól függően, hogy melyik következik be előbb. Egy ilyen ülésnél nagyjából 6 éves élettartammal kalkulálhatsz.
5. Fényvédő krémek
Vannak, akik minden szezonban új fényvédőt vesznek, ami nem feltétlenül indokolt, a 3. évben viszont szinte mindegyik lejár. Ha a termék fel lett bontva, ez 12 hónapra csökkenhet.
6. Tűzoltó készülékek
A tűzoltó készülékeknek rendszerint nincs szigorúan vett lejárati idejük, de az eldobható típusokat 12 év után, az újratölthetőeket pedig már 6 év után ajánlott kicserélni.
7. Festékek
Egy felújítást követően hasznos lehet eltenni a maradék festékeket, hiszen bármikor szükség lehet kisebb javításokra. De ha az idejét sem tudod, hogy mikoriak, nincs értelme tovább tartogatni őket. A gyártók azt ajánlják, hogy a legelterjedtebb latexfestékeket 1-2 éven belül használd fel (megfelelő tárolási körülmények között ugyanakkor akár 10 évig is elállnak).
8. Füstjelzők
A füstjelzők gyártási dátuma a hátoldalukon szerepel. Ezt érdemes minden alkalommal ellenőrizned, amikor elemet cserélsz. Ha a készülék több mint 10 éves, ideje, hogy újat vegyél helyette.
9. Elemek
Az elemek lejárati dátuma a legtöbb esetben a csomagoláson van feltüntetve. Tartsd észben, hogy az alkáli, vagyis az eldobható elemek akár 10 évig is használhatók, az újratölthető változatokat viszont általában 5 év elteltével cserélni kell.
10. Fehérítők
A fehérítők egy idő után veszítenek hatásukból. Hogy ez mennyi időt jelent, arról eltérnek a vélemények, de 12 hónap lehet a maximum. Ha a fehérítő flakonját kinyitva nem csapja meg az orrod a jellegzetes, szúrós szag, akkor már kezd csökkenni a hatása.
11. Kézmelegítő párnák
Ha a fiókod mélyén kallódik néhány kézmelegítő párna, akkor ellenőrizd a lejárati dátumukat. Amennyiben 4 évnél régebbiek, nem feltétlenül fognak megfelelően funkcionálni.
12. Matracok
A matracoknak ugyan nincs lejárati ideje, de a vásárlásnál célszerű rákérdezni a gyártónál, hogy a kiszemelt terméknél milyen élettartamra számíthatsz (többnyire 10 évre, de sok múlik az anyagán is).
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés