Ole Kirk Cristiansen 1932-ben faragta meg kézzel a világ első Lego-készletét. Nem, nem olvastad rosszul, de mi sem tévedtünk: valóban faragásról van szó, hiszen az első Lego-szett fajátékokat tartalmazott. Az első kollekciónak 36 darabja volt, jojó, autó és repülőgép egyaránt került bele, de akkoriban csak a Billundban és környékén élő gyerekek vehették kézbe azokat. Még huszonhat évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy Ole fia, Godtfred a már mai formáját viselő Lego-kockát szabadalmaztassa. Első látásra nagyot változott az egykori fajáték, de a mögöttes gondolat megmaradt: Leg Godt, azaz Játssz jól, rejtőzik a szlogen a márkanévben.
Valódi játékbirodalommá nőtte ki magát a Lego
Több mint 18 ezer termék, 180 videójáték és persze az építés öröme következett az azóta eltelt évtizedekben. A Lego nemcsak a gyerekek, hanem a család kedvencévé is vált, ezt erősíti meg a kerek születésnapra készített kutatás eredménye is. 30 ország 55 ezer válaszadója – szülők és gyerekek egyaránt – tanúskodtak arról, hogy a Lego nem csak a gyerekeké: a felmérésben részt vevők 95 százaléka szerint az egész család jóllétét javítja.
Segíti a kreativitást, a kommunikációt, javítja a problémamegoldó készséget, és magabiztosabbá is teszi a gyereket a válaszok szerint az, ha legózhat.
Szinte minden gyerek, a válaszadók 97 százaléka árulta el azt, hogy boldogabb akkor, ha legózhat – az építőkockák az iskoláról is elterelik a figyelmet.
Családi játék és cég egyben
A Lego kötődése a családokhoz onnan is eredhet, hogy mindmáig családi tulajdonban van a cég: ma Thomas Kirk Kristiansen vezeti a céget, akinek dédnagyapja volt Ole, a márka megalapítója. A székhely mindmáig Billund, ahol nemcsak gyár és látogatóközpont, hanem Lego-hotel, valamint Legoland is található.
Mindezen felül a márka komolyan veszi azt, hogy tényleg tegyen a gyerekekért: a cégcsoport nyereségének 25 százaléka fölött alapítványuk rendelkezik, tavaly 440 millió dollárból segítették több tanulási lehetőséghez és persze több játékhoz is a világ hátrányos helyzetű gyermekeit.
Íme, kilenc érdekesség!
A kilencvenéves cég történelmének természetesen akadtak izgalmas pillanatai bőven: íme, 9 érdekesség, amelyet talán nem tudtál eddig a Legóról:
- Ole Kirk Kristiansen annak idején munkatársaitól kért ötletet a játék elnevezésére, a legjobb ötlet hozójának pedig egy üveg saját készítésű bort ígért. Végül az ő ötlete bizonyult a legjobbnak.
- Az elemek szigorú tesztelésen mennek át: leejtik, felmelegítik, összetörik a kockákat, de még mesterségesen előállított nyállal és izzadsággal is ellenőrzik, hogy elég ellenállók-e.
- 0,005 milliméter: ilyen pontossággal készülnek a kockák, hogy a lehető legerősebben tudjanak egymáshoz kapcsolódni!
- Az évszázad játékának választották meg a Legót 1999-ben.
- A kockákon 1958 óta nem változtattak, vagyis a több mint hatvan éve gyártott elemek tökéletesen illeszkednek a gyártósorokról most lekerülőkhöz!
- Fenntarthatósági törekvéseik keretében már 150-féle elemet készítenek újrahasznosított PET-palackból, illetve fenntartható forrásból származó cukornádból is.
- A Duplo 1969-ben mutatkozott be: a kicsik kezébe kerülő szettek kockái kétszer akkorák, mint a Lego-elemek.
- A Lego kínálatában több mint 50 különböző szín található.
- A minifigurák méretét sem csak a véletlenszerűség diktálta: sapka vagy haj nélkül négyelemnyi magasságúak, ezzel jól illeszkednek azon házak méretéhez, amelyeket Lego-elemekből rakhatunk össze.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés