A szamárköhögés veszélye a csecsemőkre közismert, különösen 3 hónapos korig, amikor még nem alakul ki a védőoltás hatása a vírus ellen. Korábban több kisgyermek is életét vesztette a betegség következtében Magyarországon. Azonban a legutóbbi hetek adatai szerint a fertőzés terjedése megváltozott – szúrta ki a Portfolio.
A vírus kiszámíthatatlanabbul viselkedik, mint eddig
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK) legutóbbi adatközlése szerint a 26. és 27. héten kevesebb csecsemőnél mutatták ki a szamárköhögést, miközben a 15-19 évesek és a 40-49 évesek körében nőtt a vírusgyanús esetek száma. Ez arra utalhat, hogy a fertőzés a családon belül terjedhet a gyerekekről a szüleikre vagy fordítva.
A július 1. és 7. közötti időszakban 17 új gyanús esetet regisztráltak, amivel összesen
132 főre nőtt a betegek száma, ami továbbra sem nyújt megnyugtató képet a helyzetről. A viszonylagos csökkenés ugyanis a nyári szünet kezdetével is összefüggésben állhat, mivel a közösségi együttlétek száma és időtartama az oktatási intézményekben gyakorlatilag megszűnt.
Magyarországon minden korábbi év szamárköhögés-esetszámát sokszorosan meghaladták a közelmúltban jelentett esetszámok. A 15-19 éves korosztály kiemelkedően érintett lehet, mivel a kötelező védőoltási programban kapott vakcina hatása 5-6 év után csökken, így éppen ebben az életkorban válnak ismét fogékonyabbá a fiatalok a szamárköhögésre.
A földrajzi eloszlási adatokat megvizsgálva már csak három vármegyéből nem jelentettek szamárköhögés-esetet: Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala úszta meg eddig. Hivatalosan azonban még nem hirdettek járványhelyzetet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés