Diákok rúgatták ki az amerikai tanárt, mert túl nehéz volt az órája

GettyImages-1366724877
Olvasási idő kb. 5 perc

Amerikában is áll a bál, mert a rangos New York Egyetem kénytelen volt megválni szerveskémia-professzorától. A kirúgás hátterében az áll, hogy tavasszal többtucatnyi hallgató petíciót nyújtott át a dékánnak, amelyben a kurzus nehézségeire és a professzor „leereszkedő” viselkedésére panaszkodtak.

Dr. Maitland Jones Jr. 43 évig volt az előkelő Princeton Egyetem professzora, mielőtt 2007 szeptemberében szerződéses alapon csatlakozott a New York Egyetemhez (NYU). Tanórája az egyik legigényesebb kurzus volt a NYU-n, ami bizony kirostálta a diákokat.

A New York Times szerint a petíciót 82-en írták alá abból a 350 diákból, akik 2022 tavaszán részt vettek a kurzuson. A diákok ebben megosztották aggodalmukat az olyan osztályzatokkal kapcsolatban, amelyek nem tükrözik az „idejüket és erőfeszítéseiket”, valamint ezen értékelések hatását az orvosi karrierjükre.

Dr. Maitland Jones elbocsátása vegyes reakciókat váltott ki, a sajtó visszhangzik az őt támadó és támogató hangoktól. Míg egyesek azt állítják, hogy a NYU-n szerves kémiát tanuló diákok ne várják el, hogy könnyű legyen, mások szerint a tanároknak kötelességük biztosítani, hogy diákjaik jól teljesítsenek.

A nehéz tantárgyak már csak ilyenek

Senki sem állította, hogy a szerves kémia könnyű tantárgy. De több tucat diák számára, akik 2022 tavaszán részt vettek dr. Maitland Jones Jr. szerveskémia-óráján, a kurzus szinte lehetetlennek tűnt. Megosztották egymással sérelmeiket, petíciót indítottak, és rossz tanítási értékelést adtak Jonesnak. Az egyetem pedig úgy döntött, hogy felbontja a szerződését.

A New York Egyetemnek (ahonnan a tanárt kirúgták) 36 Nobel-díjasa, 4 Abel-díjasa, 16 Pulitzer-díjasa, és több mint 30 Oscar-díjasa van
A New York Egyetemnek (ahonnan a tanárt kirúgták) 36 Nobel-díjasa, 4 Abel-díjasa, 16 Pulitzer-díjasa, és több mint 30 Oscar-díjasa vanSOPA Images / Getty Images Hungary

„Nagyon aggódunk a pontszámaink miatt, és úgy találjuk, hogy azok nem tükrözik pontosan az órára fordított időt és erőfeszítést” – áll a petícióban a The New York Times szerint. „Arra kérjük önöket, hogy ismerjék fel, hogy egy olyan tantárgy, ahol ilyen magas a visszalépések és az alacsony jegyek aránya, nem tekintheti prioritásnak a diákok tanulását és jólétét, és rossz fényt vet a kémia tanszékre, valamint az intézmény egészére.”

Az orvosi pályát remélő diákok közül sokan úgy érezték, hogy Jones szerveskémia-kurzusa szertefoszlatta álmaikat. Más professzorok – és néhány diák – azonban felléptek Jones védelmére.

„Dolgozhatsz a végsőkig, de van úgy, hogy nem kapsz ötöst valamiből csak azért, mert az meghaladja a képességeidet” – írta Twitteren Elizabeth Spiers, a NYU újságírás-professzora az Independent beszámolója szerint. „Ez egyáltalán nem morális bukás, valószínűleg azt mutatja inkább, hogy nem jó irányba tartasz a tanulásban. Azt hiszem, ezt sok diáknak nehéz elfogadni.”

A szerves kémia egyik meghatározó szövegének szerzőjeként elismert dr. Maitland Jones elismert név tudományos körökben, és számos öregdiák állt a védelmére. 

Mit gondol a tanári gárda a kirúgásról

A 84 éves tanár szerint a felmondásnak kevésbé a tanítási stílusához van köze, sokkal inkább a koncentráció és az elkötelezettség hiányához, amit az elmúlt évtizedben tapasztalt a diákoknál.

„A diákok elképesztő arányban olvasták félre a vizsgakérdéseket” – írta meg a felmondása után az egyetemnek küldött válaszlevelében. 

A világjárvány után, a tanár szerint, a diákok elvesztették a tanulási képességüket.

„Nem jöttek be az órákra, nem nézték meg a videókat [amiket készítettem], és nem tudtak válaszolni a kérdésekre.”

Az egyetem szóvivője szerint a tanáraik feladata, hogy tanítsanak, és ebben Jones elbukott. „A NYU-n sok nehéz kurzust számlál – nem dr. Maitland Jones az egyedüli, aki keményen osztályoz –, de ezek mégsem zárultak eddig olyan eredménnyel, ami megkérdőjelezi a tanítás minőségét és hatékonyságát, mint ebben az esetben.”

A tanár kurzusértékelési pontszámai egyébként messze a legrosszabbak voltak nemcsak a kémia tanszék tagjai, hanem az egyetem összes természettudományos kurzusa között, és több hallgató (panaszkodott) az elutasító magatartására, a válaszképtelenségére, a leereszkedésére és az osztályozással kapcsolatos átláthatatlanságára.

Jones azt mondja, nem bántja, hogy kirúgták – úgyis úgy tervezte, hogy hamarosan nyugdíjba vonul –, de aggódik amiatt, hogy a felmondása mit mond el a felsőoktatásról. „Csak biztos akarok lenni abban, hogy ez nem történik meg senki mással” – mondta a The New York Timesnak. Kollégája, a NYU kémiaprofesszora, Kent Kirshenbaum pedig csatlakozott aggodalmához, szerinte bizonyos órák könnyebbé tétele vagy a diákok igényeinek kielégítése pusztító hatással lehet az egész társadalomra.

Az olvasottak alapján kinek adsz igazat?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek