Igazi nyári kánikulával indult az idei tanév, így nem csak a mobiltelefonok beszedése állítja komoly kihívás elé a diákokat, a tanárokat és az iskolákat. Sok a helyen az osztálytermekben szinte elviselhetetlen a forróság, márpedig 30 Celsius-fok feletti hőmérsékleten, kutatások bizonyítják, hogy nagyon nehéz a tanulás és a tanítás is. A szörnyű körülmények különféle megoldásokat szülnek. Egyes helyeken a szülők adnak kölcsön ventilátorokat az osztályoknak, hogy legalább azzal elviselhetőbbé váljon az iskolában töltött idő. Más helyeken az intézmény döntést hozott:
csak rövidített, 35 perces órákat tartanak.
Több budapesti iskolából érkeztek erről hírek a közösségi oldalakon, szülői csoportokban. Jellemzően 10 perccel rövidülnek a tanórák, amelyek között 10 vagy 15 perces szüneteket tartanak. A délutáni – gyakran összevont – gyermekfelügyeletről természetesen gondoskodnak az intézményekben, általában délután 4 óráig. Ilyen intézkedéseket hoztak a többi között az I. kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban és a szigethalmi általános iskolában is.
Változást kér az iskolákban a szakszervezet is
Hasonló kérést fogalmazott meg a PDSZ is nyílt levelében. Ebben arra kérik Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárt, hogy az iskolákban a hőmérséklet alsó határához hasonlóan határozzák meg a maximumhőmérsékletet is. (A jelenleg érvényben levő szabályozás szerint, amennyiben két egymást követő nap nem sikerül 20 fok fölé fűteni az osztálytermeket, rendkívüli szünetet kell elrendelni.) A PDSZ azt is kéri, hogy hozzanak az iskolákra vonatkozó, a munkavédelmi rendelethez hasonló szabályozást. Közölték:
hőségriadó esetén az oktatási intézményekben is járna 5-10 perc szünet, valamint félóránként 14-16 fokos víz a tanulóknak és a tanároknak.
A Klebelsberg Központ válaszában hajnali átszellőztetést, esetenként rövidített órákat javasol. A központ közlése szerint a tankerületek egyeztetnek az iskolákkal, és eldöntik, hol van a nyarat idéző kánikula miatt rövidített órákra szükség.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés