Hogyan tudod a hisztit csillapítani, ha liberálisan akarod nevelni a gyereked?

GettyImages-6524-000790
Olvasási idő kb. 4 perc

Ordít, mert nem akar elindulni a játszótérről, földhöz csapja magát a bolt kellős közepén, mert nem vetted meg neki a századik plüssállatot. És persze mindenki titeket néz. A kínos helyzetre van olyan megoldás, ami nemcsak a gyereknek, de neked is megnyugtató.

Hisztis gyerek – mondják ki az ítéletet azok, akik talán már nem is emlékeznek rá, milyen kellemetlen ez a szülőnek, aki kétségbeesve próbálja elhallgattatni az önkívületben sikító gyerekét. A „Fejezd be!” mondaton kívül – ha liberálisan akadod nevelni a kicsit – vannak olyan lehetőségek, amelyekkel ki tudod hozni a hisztiből. 

Ovisként már lehet beszélni a fejével 

Standovár Sára gyermekpszichológus legszívesebben kerüli a hiszti szót, mert ez mindenkiben azt a képet hozza elő, hogy a követelőző gyerek valamit el akar érni, és ezért csinálja a „műsort”.

„Valahogy nincs szavunk a hisztit megelőző állapotra, azaz, amikor a gyerek rosszul érzi magát, mert valami nem úgy alakult, ahogyan szeretné, majd egyre mélyebbre kerül ebben a spirálban, és ebből lesz a magából kifordult sírás” – magyarázza Standovár Sára.

A hiszti valójában a következménye ennek a feszült állapotnak, amit nem tud más módon a tudtunkra adni, főleg, ha még pici.

Ha a gyerekünket liberális szellemben neveljük, a hisztielhárítás első lépése, hogy igyekszünk megérteni az érzelmeit, indulatait, és ezt kezelni. Ha már 4-5 éves, megpróbálhatjuk elmagyarázni, hogy mi csak jót akarunk neki, de bizony most ez nem úgy fog történni, ahogyan ő azt akarja. 

A hisztis gyerek sokszor csak így tudja kifejezni a benne zajló érzelmeket
A hisztis gyerek sokszor csak így tudja kifejezni a benne zajló érzelmeketMaskot / Getty Images Hungary

„Sőt, ebben a korban már képesek késleltetni is a szükségleteiket” – teszi hozzá a szakember. „Tehát akár azt is megígérhetjük, hogy bár most nem kapja meg, de lehetséges, hogy a Mikulás meghozza neki a vágyott játékot. Az viszont különösen fontos, hogy ne inogjunk meg, és ne kapja meg csak azért, hogy végre ne minket nézzen az egész üzlet. Ugyanis ezzel éppen azt tanítjuk, hogy ha hisztizik, akkor eléri, amit szeretne.” 

Nem mindegy, mennyi idős

Egy hároméves gyerektől, a dackorszak kellős közepén viszont nem várható el, hogy hallgasson az észérvekre.

„Nincs igazán értelme azt mondani, hogy »anyának most nincs erre pénze«, mert a gyereknek fogalma nincs a pénz értékéről” – mondja Standovár Sára. „Viszont megérthetjük a csalódását, vigasztalhatjuk és vele lehetünk, hogy megtapasztalja, hogy ki lehet jönni ebből az elkeseredett állapotból.”

Ha úgy érezzük, kijöttünk a sodrunkból, inkább lépjünk ki a helyzetből
Ha úgy érezzük, kijöttünk a sodrunkból, inkább lépjünk ki a helyzetbőlJGI/Jamie Grill / Getty Images Hungary

Az óvoda végére azonban – ha megvannak a megfelelő előzmények, tehát jól funkcionál a gyerek, és jól reagál a szülő –, akkor lehet azzal érvelni, hogy most már nagyfiú vagy nagylány, és másképp is kifejezhetné, ha valami nem tetszik, illetve, hogy valószínűleg másokat is zavar a viselkedésével. Ám az, hogy pontosan erre mikor érik meg egy gyerek, az nagyon is egyénfüggő.”

Kisiskolás koráig ugyanis leginkább a szülei véleménye számít csak, ám ekkor már megjelenik, hogy egy-egy adott helyzetben vajon mit szól a tanító néni vagy az osztálytársak. 

A hisztis gyerek lehet, hogy hiperaktív 

Az a szülő, aki igyekszik a gyermekét liberális légkörben nevelni, mindig megpróbál a hiszti mögé is nézni. Mert előfordul, hogy valóban csak arról van szó, hogy a gyerek valamiben nem dönthetett egyedül, vagy valamit nem kapott meg, és ez az oka a kiborulásnak. De megtörténhet, hogy más áll a háttérben. 

„Lehet, hogy például azért nem akarja venni a cipőjét és elindulni az óvodába, mert ott érte valami rossz” – veti fel pszichológus szakértőnk.

„Ha ezek az érzelmi kitörések gyakoriak vagy túl hosszú ideig tart ez az időszak az életében, akkor lehet valamilyen pszichés zavar tünete is, mint például a hiperaktivitás, az autizmus, vagy esetleg valamilyen trauma érte, amivel nem tud egyedül megbirkózni. Egy négyéves már el tudja mondani, ha valami rossz érte őt, ezért kérdezzük bátran.”

Az is megesik, hogy a szülő érzi úgy, hogy nem tud mit kezdeni a hisztivel, és jobbnak látja, ha kivonul ebből a helyzetből.

Ha túl gyakoriak és hosszúak a hisztik, forduljunk szakemberhez
Ha túl gyakoriak és hosszúak a hisztik, forduljunk szakemberhezNadezhda1906 / Getty Images Hungary

„Ha azt érezzük, hogy annyira indulatossá válunk, hogy nem tudjuk kezelni a helyzetet, akkor jobb, ha előre figyelmeztetjük. Például, amikor az üzlet közepén a földre veti magát, megmondjuk, hogy mi ezt nem szeretnénk hallgatni, kimegyünk, és ha úgy gondolja, jöjjön majd utánunk. Ez egészen biztosan hatni fog” – mondja Standovár Sára gyermekpszichológus.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek