Új, veszélyes trend terjed a kislányok körében

GettyImages-691856893
Olvasási idő kb. 6 perc

Ha nem szabsz gátat az új, interneten terjedő őrületnek, a te gyereked is megbánhatja, hogy egyáltalán belevágott.

Alig tízéves kislányok kenik az arcukat – sokszor méregdrága – ránctalanító készítményekkel, és olyan profi sminket tesznek fel, hogy egy felnőtt nő megirigyelhetné. A gyermekkozmetika azonban nem erről szól. A közösségi oldalakra feltöltött videók alapján komoly veszély leselkedik a bőrükre, ami akár súlyos fertőzéshez, a bőrfunkciók sérüléséhez, és ezáltal az egész szervezet veszélyeztetéséhez is vezethet. A bőr a szervezet első védelmi vonala, az egyik legfontosabb szervünk, vigyázni kell rá!

Veszélyes, ha a gyermek kozmetikusnak hiszi magát

Egy tízéves kislány bőrének semmiképpen nincs szüksége a ráncokat feltöltő, érett bőrre való krémekre. Ezt megerősítette Juhász Klári bronzkoszorús kozmetikusmester, biológia–kémia szakos tanár is.

„Természetes, hogy egy ennyire fiatal kislánynak nem olyan a hormonális állapota, mint egy felnőtt nőnek – magyarázza Juhász Klári. A nem létező ráncokat semmivel nem kell kezelni, hiszen ebben a korban még csak megelőzésre sincs szükség. Ezek a készítmények gyakran tartalmazhatnak retinoidokat, ami akár a faggyútermelésre még jó is lehetne, de nem ez a megfelelő választás egy fiatal bőrre. 10 éves korban még épp csak elkezdődik a fokozott faggyútermelés, vagy még el sem kezdődtek a hormonok miatti bőrelváltozások. A Q10 esetében viszont kimondottan romolhat például a zsíros bőr állapota.”

A gyerekek a kozmetika trükkjeit nem mindig profiktól lesik el
A gyerekek a kozmetika trükkjeit nem mindig profiktól lesik elWestend61 / Getty Images Hungary

Nagyjából harmincéves korunkig ugyanis ezt az anyagot termeli a szervezet – és ugyan a krémezéssel nem tudjuk leállítani, hiszen nem kerül a véráramba, de akár egy erőteljesebb szeborrhea (zsíros bőr) is kialakulhat, ha amúgy is zsíros a gyermek bőre.

„Sajnos, a gyermek ördögi körbe kerül” – hívja fel a figyelmet a kozmetikus tanár.

Hiszen, ha a szeborrheás, gyulladt bőrt túlhámlasztja, megbontja a bőr mikrobiomját, és ezzel minden bőrfunkció sérül.

„Arról pedig ne feledkezzünk meg, hogy a bőr a szervezet első védelmi vonala, és ha ne működik megfelelően, akár bőrbetegségek is kialakulhatnak. Aknéssá válhat, vagy az aknés bőr állapota is annyira elfajulhat, hogy már csak orvos által felírt szteroidokkal vagy retinoidokkal lehet hatásosan kezelni.

Nem baj, ha megszokja, hogy ápolja a bőrét

Ma már a 10-12 éves kislányok is nap mint nap nézhetnek bőrápolási tanácsokat, sminkes oktatóvideókat a közösségi oldalakon. És hetedik-nyolcadikos lányoknak már skin-care rutinja van, merthogy ezt a kifejezést is ellesték már az internetről.

„Ha odafigyel gyerekkorától a bőrére, az nem baj, hiszen a későbbiekben ezt viszi tovább, hogy aztán 40-50 évesen is ápolt legyen” – veti fel a kozmetikus mester.

Ugyanakkor ez a rutin 10-12 évesen még nem állhat másból, mint tisztításból, tonikból és hidratálókrémből. Volt olyan 16 éves vendégem, aki annyi különböző terméket kent az arcára, hogy egy súlyos bőrgyulladás lett a vége, amelyet közel fél év alatt sikerült csak visszaszorítani.

A közösségi oldalakon olyan tévhitek is terjednek, mint hogy mindig kell fényvédő krémet használni – még akkor is, ha februárban ki sem tesszük a lábunkat a lakásból –, mert az UV-sugarak az ablaküvegen át is behatolnak, és öregítik a bőrt.

Ha gyerekként megtanulja, hogy kell a bőrrel törődni, később is ápolt lesz
Ha gyerekként megtanulja, hogy kell a bőrrel törődni, később is ápolt leszJecapix / Getty Images Hungary

„A téli hónapokban erre nincs ilyen mértékben szükség, felesleges nagy faktorszámú fényvédő krémekkel terhelni a bőrt, hacsak nem az utcán töltjük a napunk nagy részét. Azt se felejtsük el, hogy ezekben a termékekben legtöbbször kémiai fényvédők – szintetikus anyagok – is találhatók, amelyek nincsenek jó hatással feltétlenül az emberi szervezetre. Természetes, hogy nyáron, a tűző napon használunk ilyet – már gyerekkorban is –, de a hidegebb hónapokban ezt csak mértékkel tegyük. Nem beszélve arról, hogy a legtöbb nappali krém eleve tartalmaz fényvédőt.

Profi sminktrükkök a 10 évesektől

A pubertáskor idején már néhány kozmetikum használata teljesen elfogadott.

„Kúraszerűen lehet niacint, szalicilsavat vagy AHA-savat használni, de óvatosan, hozzászoktatva a bőrt, és aztán néhány hét után el is kell hagyni – javasolja Juhász Klári. Ha mindenáron szérumot szeretne használni a gyermek, akkor javasolhatjuk neki a niacint, amivel nem árthat a bőrének, és még a szeborrheás bőrképet is javítja” – folytatja a kozmetikus szakértő.

A közösségi oldalakon, sokszor az influenszerek hatására, a kislányok jó néhány sminktrükköt is ellesnek.

Ha játékosan kipróbálja a sminktrükköket, akkor is nagyon fontos a tisztítás
Ha játékosan kipróbálja a sminktrükköket, akkor is nagyon fontos a tisztításdamircudic / Getty Images Hungary

„Gyakran 12-13 éves kislányok úgy árnyékolnak és olyan mesteri módon használják a highlightert, mint egy igazi profi – jegyzi meg a kozmetikus tanár. Ám ezekkel a termékekkel sokszor nagyon kiszárítják a bőrüket, és a faggyútermelést még magasabb fokozatra kapcsolják. Sajnos gyakran a pénztárcájuk – vagy éppen a szülőké – nem engedi meg, hogy magas minőségű termékeket használjanak, amivel még többet ártanak a bőrnek. Egy ilyen fiatal arcnak nincs szüksége alapozóra, de ha már használnak ilyesmit – kiemelem, csak ritka alkalmakon –, akkor nagyon fontos a megfelelő tisztítás. Mossák le micellás vízzel vagy valamilyen habzó lemosóval, majd azt normál vízzel – sokan nem tudják, de a micellás vizet is le kell mosni a bőrről –, és utána használjanak tonikot, majd hidratálókrémet. Így kerülhetik el, hogy a pórusok eltömődjenek, és begyulladjon a bőr. Illetve fontos, hogy ha szükséges, szakemberhez forduljanak, és ne az internetről próbáljanak ki olyan bőrápolási praktikákat, amelyekkel többet ártanak, mint használnak.”

Ha kíváncsi vagy, mikor érdemes a gyereknek telefont kapnia, amelyeken elérheti akár a bőrápolási trükköket is, olvasd el ezt a cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek