Régóta ismert, hogy a gyerekrajzok sokkal többet is jelentenek, mint egyszerű szórakozást az apróságoknak. Noha természetesen ez a tevékenység a számukra élvezetes játék, közben rendkívül sokat megmutatnak lelkivilágukból. Ennek köszönhetően felhívhatják a figyelmet különféle lelki problémákra. A Femina összeszedte, mire érdemes odafigyelni.
Ezekre kell odafigyelni a gyerekrajzokon
Szorongásra, magányra utalhat például, ha a gyermek gyakran ábrázolja önmagát a több embertől távol, külön állva – legyen szó családtagokról, barátokról vagy akár idegen emberekről. Érdemes ilyenkor sokat beszélgetni, és több közös programot szervezni.
Ugyancsak problémákra, szorongásra, szomorúságra utalhatnak a visszatérő fekete-fehér rajzok. Ha nem gyanítod ezeknek az érzéseknek az okát, érdemes lehet beszélni az óvónővel, hátha ő be tud számolni olyan hatásokról, melyek megmagyarázhatják a jelenséget.
Az eltúlzott arcvonások vagy a torz testkép azt mutathatja, hogy a gyermek negatív önértékeléssel küzd.
Fontos ilyenkor, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű megerősítést és dicséretet kapjon az apróság.
Bizonyos mértékben és mennyiségben az agresszió megjelenése természetes is lehet a gyermekek rajzain. Ha azonban hosszabb időn keresztül, visszatérően bukkannak föl ilyen motívumok, azt arra utalhat, hogy a gyermek vagy szemtanúja volt egy erőszakos cselekedetnek, vagy pedig elszenvedője. Fontos ilyenkor, hogy beszélni tudjon az eseményekről. Más esetekben a az erőszakos rajzok indulatkezelési problémákat mutathatnak – a düh, a harag és a frusztráció megfelelő kezelésében szakember is segíthet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés