Ez lehet az oka annak, ha mindenki rossz anyának tart a környezetedben

GettyImages-944317986
Olvasási idő kb. 7 perc

Mi az, hogy nem tudod, miért sír? Nyugtasd meg, hát te vagy az anyja! Még mindig nem alszik el egyedül? Vagy a gyereket tartják problémásnak, vagy az anyát rossznak, pedig egészen más is lehet a helyzet. Meglehet, senkivel nincsen gond.

Az anyaság első napjai, hetei, hónapjai érzékeny időszakot jelentenek minden nő és babája életében, függetlenül attól, hogy első gyermekét szülte vagy sokadik alkalommal lett anya.

Minden csecsemő más, másként eszik, alszik, és bizony már újszülöttkorban is más intenzitású jelekkel igyekszik környezet tudtára adni igényeit.

Nemhiába nevezik az összecsiszolódás időszakának a gyermekágyas másfél hónapot: az anya megismeri gyermekét, és igyekszik megtanulni, milyen jelre milyen reakciót vár tőle a baba.

A gyerekkel nincsen semmi gond

Vannak azonban olyan baba-mama párosok, akiknél ez nem az elvárások szerint alakul, és nem feltétlenül azért, mert az anya tapasztalatlan vagy intuíciója nem megfelelően működik.

Akadnak ugyanis olyan gyerekek, akik az átlaghoz vagy a nem létező, idealizált, napi 20 órát alvó újszülötthöz képest egészen máshogy működnek.

Sokkal több segítségre van szükségük ahhoz, hogy megnyugodjanak, mindennél nagyobb szükségük van az anya testközelségére, nagyon heves sírással jelzik diszkomfortjukat, röviden fogalmazva nem olvasták a nagykönyvet. Az anya ettől kétségbeeshet, környezete pedig azonnal elkönyvelheti őt rossz anyának.

Önmagában attól, hogy sokat sír, nem biztos, hogy gond van a gyerekkel – és egyébként is, mennyi sírás a kevés?
Önmagában attól, hogy sokat sír, nem biztos, hogy gond van a gyerekkel – és egyébként is, mennyi sírás a kevés?Katie Rollings / Getty Images Hungary

Amiről ebben az esetben szó lehet – amennyiben semmilyen betegség nem ad alapot annak, hogy az újszülött így viselkedik –, az bizony nem betegség, hanem egy olyan fogalom, amelyről az elmúlt néhány évben egyre többet hallani, mégsem lett a tömegek tudatának központi része. 

A többemberes gyerek fogalma abszolút nem új, de még sokaknak kell róla beszélni annak érdekében, hogy az érintett gyerekek szülei gyorsabban megtudják, kik azok a többemberesek, mi jellemzi őket, mit tehetnek velük és értük

– és hogy ne környezetük negatív reakciói vagy saját vélt kudarcuk tükrében ítéljek meg a kicsiket.

Nyolcgyerekes apa alkotta meg a többemberesség fogalmát

A többemberes baba, az angol szakirodalom high needed baby fogalmát William Sears alkotta meg. A ma már 83 éves gyermekorvos tud egyet s mást arról, hogy működnek a csecsemők és totyogók – nemcsak karrierje révén, hanem azért is, mert neki magának is nyolc gyermeke született. Korábban Benjamin Spockhoz, szüleink generációjának gyerekorvosgurujához hasonlították munkásságát, amely a maga idejében nem teljesen ellentmondásmentes kitételeket is tartalmazott.

Sears doktor ugyanis már akkor a babával együtt alvás pártján állt, amikor ezt még életveszélyesnek vélte a teljes orvostársadalom:

mára már tudjuk, hogy bizonyos alapszabályok betartása mellett nem veszélyes magunk mellé venni a csecsemőt a szülői ágyba.

Ezeket a babákat gyakran le sem lehet tenni: ezért jó a babahordozás, többek között
Ezeket a babákat gyakran le sem lehet tenni: ezért jó a babahordozás, többek közöttNataliaDeriabina / Getty Images Hungary

Sears munkásságának komoly részét adja a többemberes babák kapcsán végzett munka, ennek része az is, hogy összeállított egy 12 pontból álló listát, amely segít eldönteni, hogy a te babád is többemberes lehet-e.

Sears 12 pontja a többemberes gyerekekhez

A veterán gyerekorvos szerint a következő jellemzők megléte esetén van esélye annak, hogy a te babád is többemberes:

  1. Intenzíven fejezik ki érzéseiket – sírásuk nagyon heves, követelőző, minden energiájukat abba fektetik, hogy felhívják magukra a figyelmet akkor is, ha nincs bajuk.
  2. Nagyon aktívak – még etetés közben is mintha tornagyakorlatokat végeznének, kifeszítik magukat a szülő karjából, folyamatos felügyeletet igényelnek.
  3. Kifacsarják a szülőket – a többemberes kifejezés is erre utal, a gondviselő minden energiáját igénybe veszik, sőt, még többet is annál. Ellátásukhoz nem elég egy szülő.
  4. Gyakran esznek – a szoptatás ugyanis nemcsak az éhséget enyhíti, hanem javítja a komfortérzetet.
  5. Követelőznek – nem fognak belenyugodni abba, ha nem teljesül akaratuk, addig követelőznek, amíg el nem érik, amit akarnak.
  6. Éjjel gyakran ébrednek – másként kell ezért megszervezni éjszakai gondozásukat, ami a szülő számára igen fárasztó lehet.
  7. Nehéz kielégíteni igényeiket – szinte folyamatosan elégedetlenségük jeleit kommunikálják a rendelkezésükre álló eszközökkel, ami a szülő számára is frusztráló.
  8. Kiszámíthatatlanok – többemberes gyerekkel nincs átlagos nap, sosem tudod, mire számíts.
  9. Nagyon érzékenyek környezetükre – kis inger is túlstimulálhatja őket, mindenre reagálnak, felébrednek a légy szárnyának surrogására is például.
  10. Letehetetlenek – a mosdóba is nehéz kimenni mellettük, ha nincsenek a karodban, azonnal elégedetlenkedni kezdenek.
  11. Maguk megnyugtatására nem képesek – őket cumival vagy zenével sem fogod tudni elaltatni.
  12. Érzékenyek az elválásra – nagy szükségük van gondozóik közvetlen jelenlétére, fontos nekik a megszokott környezet és azok jelenléte, akikhez hozzászoktak.

Mindez azt jelenti, hogy a friss anya gyakorlatilag kifacsartnak érezheti magát, hiszen szüntelenül szoptat, gyermekét kell mindenhova cipelnie, ám ő így is folyamatosan sír, elégedetlen, nem engedi magától messzire menni a szülőt, aki még éjjel sem tudja magát kialudni. Könnyű így ingerültté és csalódottá válni, miközben az ember mindent megtesz a kicsiért.

Könnyebb lesz – de nem hónapok alatt

A jó hír az, hogy akihez eljut a fenti 12 pont, az megértheti: ő nem rontott el semmit, és gyermekével sincsen semmi probléma: egyszerűen többemberes. A rossz az, hogy ezt nem növi ki egyik napról a másikra egy baba sem, nem arról van szó, hogy kibújik a foga, és minden rendben lesz. Sőt. A hasfájás, a mozgásfejlődéssel járó alvási borulás vagy a fogak miatti nyugtalanság mindennek tetejébe jön.

Idővel ugyanakkor egyre jobb lesz a helyzet, ráadásul az is lehet, a dackorszakot már észre sem veszed, ha többemberesed van, hisz addig is folyton sírt (persze ez irónia, de egyben saját tapasztalat is).

A többemberes gyerekek nagy része számára az együttalvás a norma
A többemberes gyerekek nagy része számára az együttalvás a normadoble-d / Getty Images Hungary

Az én többemberesem újszülöttkorától kétszer aludt naponta, azt is csak akkor, ha közben szoptattam vagy hordoztam, de megállni nem lehetett, csakis gyalogolni. Az ágyában tíz perc után biztosan felébredt, 

nemhogy a zuhanyzást, de a pisilést is meg kellett előre szervezni, mert ha letettem ébren, biztosan azonnal sírt.

Ráadásul megnyugtathatatlanul lovalta bele magát ebbe, így egészen szélmalomharcként alakult minden napunk. Fogzásnál a férjem aludt vele ülve, így egészen újszerű volt, amikor öccséről kiderült, hogy ha nem is kis Buddha, de egészen sima, átlagos gyerek, aki bár nem 20 órát alszik újszülöttként, de egészen elviselhető életet tesz lehetővé szülei számára.

A valódi segítség az, ha megérted és elfogadod, hogy ez egy darabig így lesz, és hordozod a babát, igény szerint szoptatod, akár vele is alszol. Amikor én beletörődtem a helyzetbe, megismerve a többemberesség fogalmát, minden más lett. Sokat segít, ha sorstársakkal is meg tudod vitatni a tapasztalataidat, látva, hogy bizony ez tényleg, de tényleg nem a te hibád.

Érdemes a rózsaszín felhőt is elfeledni: persze, egy baba cuki, de ezenfelül bizony lehet többemberes is egyben.

Sokat segít, ha kivered a fejedből az idealizált képet egy csecsemő működéséről, az ugyanis nem valós, nem csak esznek és alszanak. És ha ennyit rágódsz azon, hogy vajon mit rontottál el, fontos, hogy tudd azt is: biztosan nem vagy rossz anya.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek