A gyerekek első szavai: mit és mikor mondanak ki először a porontyok?

GettyImages-1341352234
Olvasási idő kb. 4 perc

Abban minden szakértő egyetért, hogy nincs egy konkrét pillanat vagy életkor, amikor feltétlenül meg fog szólalni a gyerkőc, de az körülbelül kijelenthető, hogy 9 hónapos kortól már előfordulhatnak az első szavak, és legalább 18 hónapos korig nem kell rosszra gondolni, ha megváratja ezzel szüleit, 2-2,5 éves kor fölött már azonban komolyan foglalkozni kell a kérdéssel. De vajon mik az első kimondott szavak, és miért pont azok – mit mond erről a tudomány, és mit a gyakorló szülők?

Utánzás

A tudományos kutatások szerint a legfontosabb, hogy sokat beszéljünk a gyerekhez, olvassunk neki, énekeljünk.

Kommentáljuk minden tevékenységünket, nevezzük nevén a tárgyakat, színeket, testrészeket, verbalizáljuk, amit csak lehet,

mert alapvetően az utánzás az, ami a beszéd kialakulásához szükséges.

Szájról olvasás

Emellett azt is javasolják, szemtől szembe kommunikáljunk a gyerekkel, mert egyfajta szájról olvasást is végez, ami a szavak kiejtéséhez kellő szájmozgás elsajátításának egyik fontos lépcsőfoka.

Dajkanyelv

Ha a szülő sokat olvas, mesél a gyereknek, énekel neki, játszás közben beszél hozzá, és beszéd közben játszik a hangjával, azzal fejlesztően hat a beszéd későbbi kialakulására.

Dajkanyelvnek nevezik az édesanyák azon ösztönös nyelvi kifejezésmódját, amelyen keresztül kisbabájával kommunikál:

ez a nyelvezet a hétköznapihoz képest túlzó hanglejtéseket használ, lassabb tempójú, és egyszerűbb megfogalmazásra törekszik, erőteljesen artikulált. Ez mind segíti a babát a szavak, a hangsúly és a jelentés azonosításában.

Figyel, utánoz, szájról olvas… Getty Images Hungary
Figyel, utánoz, szájról olvas… Getty Images HungaryPeopleImages

Mit, mikor?

Féléves korban például már azonosítja saját nevét, amit sokszor hall, és azt magára is vonatkoztatja már, amikor pedig még a beszédtől nyilván messze van. Néhány héttel, egy-két hónappal később a kiadott hangocskák, gügyögések már sűrűbbek, és tudatosabbnak tűnnek, majd 9 és 14 hónapos korban meghallhatjuk az első igazi szót is. Meg szokták jegyezni, hogy míg a kislányok mondanivalója sürgetőbb, így előbb is kezdik általában a beszédet. A ráérősebb fiúcskák néha egy-két hónappal is később „nyitják ki a csapot”.

Melyek ezek? Amit a tudomány mond…

A beszédhez szükséges szájmozgás tekintetében, vagyis oro-motoros szempontból a legkönnyebben kimondható betűk az „a” és az „o” magánhangzók, melyeket a „b”, „m”, „p” és a „t” követ. A baba, mama, papa, apa szavak tehát könnyen formálható hangkészlettel rendelkeznek. Ráadásul, ha a gyermek eljut ezekig a verbális megnyilvánulásokig, egy időre meg is elégszik a fogalmak nagyjából történő behatárolásával, vagyis az apa megfelelő lesz egy ideig nemcsak az apa, de az anya jelölésére is, a cica pedig a macska mellett a kutyát is megnevezi. 20 hónapos korra teszik annak a fejlődési szintnek az elérkeztét, amikor robbanásszerű ugrás figyelhető meg a szókincs összetételében.

…és amit a szülők mesélnek

Megkérdeztünk néhány édesanyát, hogyan is alakultak náluk a tudomány szerint sztenderd: anya, apa, alma, baba, papa a kezdeti szavak.

  • Kis korkülönbség esetében gyakran előfordul, főleg, ha a szó nem túl bonyolult, hogy a nagyobb testvér első szava a kisebbik neve.
Lehet a kistestvér neve is az első szó
Lehet a kistestvér neve is az első szóJill Lehmann Photography / Getty Images Hungary
  • Az apa szó valóban gyakran jelentkezik vagy az elsők között, vagy legelsőként, ami nemcsak annak köszönhető, hogy a könnyen kiejthető szavak közé tartozik, hanem, és itt kérünk elnézést, ha az apukák önértékelésében kárt teszünk, de azért is szokott ez az első szavak között lenni, mert az anyuka, akivel a legtöbb időt tölti általában a baba, ezt a szót ismételgeti neki.
  • Számos anyuka beszámolója alapján is gyakori első szó a NEM. A többi édesanya megnyugtatására közöljük, azóta ezek a gyermekek is rendkívül fejlett és gazdag szókinccsel operálnak, és nem dacosabbak társaiknál.

Ezeket követhetik a dinoaurusz (dinoszaurusz), ongosintány (jogosítvány), tejgebíz (tejbegríz), gyagyi (nagyi), nudlista (nudista) és egyéb, magasabb szintű aranyköpések.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek