Az ingatlanvásárlás járulékos terhei közül a legnagyobb tétel az illeték, amely alapesetben az ingatlan vételárának a 4 százaléka. Az átalakított falusi csokot igénybe vevők viszont mentesülhetnek az illetékfizetési kötelezettség alól, sőt a januárban bevezetett csok pluszhoz is jár ez a könnyítés.
Milliókat tarthatnak a zsebükben a csok plusszal a vevők
Több módosítás is történt az utóbbi időben, amelyekkel kapcsolatban érdemes naprakésznek lenni, ha éppen ingatlanvásárláson törjük a fejünket. A januárban bevezetett csok pluszhoz például illetékmentesség is jár, ami a 150 millió forintnál olcsóbb ingatlanok esetén vehető igénybe. Az illeték ráadásul nem kis összeg, a lakás vagy ház vételárának 4%-át teszi ki, vagyis akár 6 millió forint maradhat a zsebünkben.
Az illetékmentességet nem kell külön kérvényezni, azonban nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg arról, hogy
az adóhivatalhoz benyújtott adásvételi szerződésben fel kell tüntetni, hogy a vételár egy részét falusi csokból és/vagy csok pluszból fedeztük vagy fizettük.
Új építésű ingatlan esetében pedig kevesebb illetéket kell fizetnünk, ha a lakás értéke nem haladja meg a 30 millió forintot, így a lakás árából 15 millió forint lesz majd illetékmentes, azaz akár 300 ezer forintot is spórolhatunk. A 35 év alattiaknak ráadásul erre is jár illetékkedvezmény, vagyis az illeték összegének a felét elengedik.
Fontos az is, hogy idén is megmaradt az adó-visszatérítés lehetősége, ezáltal visszakaphatjuk az áfát, ha a falusi csokot igényeljük. Újításként megjelent egy további kedvezmény is: új építésű ingatlan vásárlása esetén a kedvezményes, ötszázalékos áfát nem kell megfizetni, ha pedig építkeznénk, a 27 százalékos áfa válik visszaigényelhetővé maximum ötmillió forintig.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés