Két férfinak is lehet saját közös gyereke – genetikus magyarázza el, hogyan

Olvasási idő kb. 7 perc

Eddigi ismereteink szerint a gyerek úgy készül, hogy a hímivarsejt megtermékenyíti a petesejtet, majd a kétféle genetikai információból létrejön az új kis élőlény. A tudomány jelenlegi állása szerint viszont pár évtized múlva újra kell majd írni a biológiakönyveket.

Jelenleg az a homoszexuális pár, amelynek tagjai gyereket szeretnének, kénytelenek donorpetesejt segítségével családdá alakulni, ahol csak az egyikük genetikai információi örökítődnek tovább az utódba. Arra eddig nem volt lehetőség, hogy mindkettejük génállománya szerepeljen az új élet repertoárjában. A kulcsszó az előző mondatban az eddig. A Cell tudományos folyóiratban nemrég megjelent kutatási eredmények szerint a jövőben egész másképpen nézhet majd ki a gyereknemzés. Azt régóta tudjuk, hogy léteznek olyan genetikai szabályozók, amelyek hatására az éretlen csírasejtek nő- vagy hímivarú sejtté válnak. Ezt a folyamatot sikerült olyan formában manipulálni, hogy a megszülető gyerek mindkét apja genetikai kódját magával vihetné. Az eljárásról dr. Varga Norbert klinikai genetikust, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum munkatársát kérdeztük.

Pontosan hogy néz ki ez az elsőre bonyolultnak hangzó eljárás?

Nem két hímivarsejtre van szükség az embrió létrehozásához, hanem egy hímivarsejtre és a másik embertől egy testi sejtre. Ez utóbbit visszaalakítják őssejtté – ez egy 13 éve felfedezett eljárás, bármelyik testi sejttel meg lehet csinálni –, majd azt attól kezdve már más sejtté, ez esetben petesejtté lehet differenciáltatni. A mostani felfedezés során az történt, hogy rájöttek, milyen faktort kell hozzáadni az őssejthez annak érdekében, hogy petesejt irányba kezdjen differenciálódni. Akármelyik nem tagjának testi sejtjével elvégezhető ez az eljárás, az így nyert petesejtet pedig meg lehet termékenyíteni.

Elképesztően hangzik!

Pedig valójában semmi extra nincs benne. Ahhoz, hogy rájöjjünk, milyen metódus felelős azért, hogy a sejt egyik irányba differenciálódjon, a sejtalakokat kell végigvizsgálni, ez pedig csupán pénz és laboratórium kérdése. Nem csupán petesejtet, hanem szívizomszövetet vagy csontot is elő tudnak ma már állítani. A technikai háttér 13 éve megvan, hogy milyen szöveteknél végzik el ezt az eljárást, az további labortechnika, pénz és kutatás kérdése. Az őssejtből petesejtet képző eljárás embernél finanszírozástól függően egyébként 1-3 éven belül elkezdődhet. 

Dr. Varga Norbert klinikai genetikus
Dr. Varga Norbert klinikai genetikusRosenbaum Eszter / saját

Milyen módon lehet még genetikailag befolyásolni egy embriót?

Maga a genetikai befolyásolás nem egy ördöngösség, a legtöbb genetikai labor rendelkezik minden olyan eszközzel, hogy a gének szintjén módosítani tudja az adott sejt genetikai állományát. Akadályt az etikai szabályok jelentenek. Egy ilyen eljárásból megszülető embriónál nem tudjuk, hogy milyen következményekre számítsunk, és ez játék az emberi élettel. Ebből volt másfél éve hatalmas botrány, amikor egy kínai orvos fogta magát és genetikailag módosított embriókat hozott létre, ültetett be és hagyott megszületni. Azt a gént módosította, amelyik a HIV-vírus megtapadásáért felelős, így a gyerekek nem tudják elkapni. A tudós hiába végezte ezt a saját laborjában, ez a fajta befolyásolás nemzetközi szinten is tiltott dolog, és ezért a kínai kormány őt börtönbe is zárta. 

Van arra legális mód, hogy például betegségeket gyógyítsunk genetikai úton?

Természetesen. Bármelyik gént meg tudjuk változtatni, és minden olyan betegség, amelynek ismert a genetikai háttere, gond nélkül befolyásolható. Nagy port kavart például az izomdisztrófiában szenvedő Zente esete, akit genetikai módszerrel gyógyítottak meg. A kisfiú gyógyszere olyan genetikai változást idézett elő a sejtekben, hogy kvázi kiszedte belőlük a betegséget. Zente őssejtjeiben a genetikai állomány hibás volt, ami miatt fokozatosan lebénult. A bénulásért felelős sejtek a gerincvelőben vannak, a hiba következtében jelentkező betegség csak a gerincvelőben okozott bajt. Ekkor a kutatók fogtak egy vírust, ami bejut a szervezetbe. Minden vírus hordoz magában egy saját genetikai állományt, amit előzetesen kiszedünk, és olyat teszünk bele, amilyet csak akarunk. A vírusfertőzéssel ez eljut minden sejthez, a vírus ugyanis úgy működik, hogy a sejtekbe fecskendezi a saját genetikai állományát. Az előre módosított génállományba mi beleraktunk egy enzimet, ami felkeresi a hibás gént, kivágja, és a helyére berakja a vírus által bevitt, általunk módosított egészséges gént. Az integrálódik jó pár sejtbe, és innentől kezdve ezeknek a sejteknek az utódsejtjei már mind egészségesek lesznek és kijavítják a szervezet addig kialakult hibáit, így az adott betegség megszűnik. 

Más betegségeknél is lehet ezt alkalmazni?

Ezt az eljárást, melyben a vírus csupán egyfajta szállítódoboz, az összes olyan genetikai betegséggel kapcsolatban meg tudjuk csinálni, amelyek folyamatosan előrehaladó, romló állapotot okoznak. Ha van egyértelmű genetikai háttere a betegségnek, akkor a terápiával leállítható. Zentéé volt az első olyan gyógyszer, amely nemzetközi forgalomba került, és emellett jelen pillanatban második vagy harmadik, azaz utolsó fázisban vannak hasonló gyógyszerek. A kereskedelmi forgalomba hozatal előtt egy nagy tömegen tesztelik, hatásos-e, illetve utánkövetik, vannak-e következményei a kezelésnek. Elég sok ilyen gyógyszert hoznak létre, főleg súlyos anyagcsere-betegségek gyógyítása a cél. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Ugyanezt a kezelést el lehet végezni az embrió beágyazódása előtt is?

Még beültetés előtt meg tudjuk nézni az embriót, hogy szenved-e valamilyen genetikai betegségben, és elméletben ki tudjuk javítani azt a gént, ám a módosítás összes következményét nem ismerjük. Ahhoz az kéne, hogy nagyon sok módosított gyerek megszülessen és megvizsgálhassuk őket. Ez azonban emberkísérletnek minősülne, ezért tiltják. Amit ma legálisan megtehetünk, az a beültetés előtt álló, nyolc sejtből álló embriók átnézése, és amelyik valamilyen genetikai betegségben szenved, azt nem ültetjük be. Tehát vizsgálni szabad, csak befolyásolni nem. Az embrió nemét is megállapíthatjuk, de csak akkor, ha valami külön nemi kromoszómához köthető betegségre szűrjük. Jelenleg az állam által finanszírozott embrióbeültetéseknél ezt az előzetes, betegségekre koncentráló génvizsgálatot nem finanszírozzák, ezt a leendő szülőknek külön kell kérniük is és kifizetniük, amennyiben igénylik.  

A 20. század leggonoszabb emberkísérleteiA 20. század leggonoszabb emberkísérletei

A náci Mengele csak egy volt a sok orvos közül, aki a tudomány haladása nevében megbocsáthatatlan bűnöket követett el.

Tovább olvasom

Muszáj megkérdeznem, ön szerint merre halad a genetika és a tudomány. Gattacában fogunk élni?

Egyértelmű, hogy ilyen irányba halad a genetika és a kezelések is. Ugyanakkor azt látom, hogy a genetikai befolyásolás kapcsán sokkal inkább arra fókuszálunk, hogy a már megszületett gyerekeket, felnőtteket meggyógyítsuk. A jövőben persze meg lehet majd csinálni születéskor egy teljes génszekvenálást, ahol megnézzük, milyen genetikai eltérések vannak jelen a baba szervezetében, és annak megfelelő vírusokkal ki lehet javítani a betegségeket okozó hibákat. Ez napjainkban technikai szinten bármikor összeállítható és elvégezhető. Hogy a különböző országok etikai bizottságai, a gyógyszercégek befektetései mikor jutnak olyan szintre, hogy ezt megcsinálják, az sok tényezőtől függ. Genetikai szempontból akár már holnap el lehetne kezdeni.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Ezt a nőt kereste legjobban a Gestapo, tartottak a Fehér Egértől
Ezt a nőt kereste legjobban a Gestapo, tartottak a Fehér Egértől

Az új-zélandi ellenálló nő férfiként harcolt a világháborúban. A Gestapo listáján is ő volt a legkeresettebb személy.

2 órája

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

Érdekességek