Szülők a távoktatásról: többet veszített a gyerek, mint amennyit kapott

Olvasási idő kb. 11 perc

Milyen nehézségekkel kell megküzdeniük az érintett családoknak? És van-e olyan eleme a tantermen kívüli, digitális munkarendnek, amit akkor is megtartanának, amikor majd újra megnyitnak az iskolakapuk? A távoktatás tanulságaival foglalkozó cikksorozatunk második részében általános és középiskolai tanulók szülei osztják meg tapasztalataikat.

„Folyamatos személyes pedagógusi jelenlét és figyelem nélkül elemi iskola első és második osztályában elképzelhetetlennek tartom az online oktatást” – véli T. Katalin, édesanya és általános iskolai tanár, akivel valószínűleg a legtöbb kolléga, oktatási szakember és szülő egyetért, hiszen sem az önálló tanulás, sem a számítógép-használat nem várható el egy 6-8 éves gyerektől. Az pedig, hogy az előírt feladatok zömének végrehajtásához digitális eszközök szükségesek, vagy hogy egy-egy tananyag kizárólag online érhető el, életkortól függetlenül óriási diszkrimináció a hátrányos helyzetű gyerekekkel szemben. 

A digitális munkarend tovább növeli az egyenlőtlenségeket 

„Márciusban megmondtam a tanároknak, hogy a családunk életébe nem fér bele online óra. Az állam se külön szobát, se internetet, se laptopot nem biztosít a tanulóknak, és mivel a tanárok és a családok körülményei sokfélék, nem várható el egyik féltől sem a másik fél értékrendje szerinti hozzáállás. Részemről ez egyfajta protestálás a folyamatosan figyelmen kívül hagyott, mélyszegénységben élők mellett, akiknek most hatványozottan sérül a tanuláshoz való joga” – osztotta meg véleményét egy háromgyermekes anyuka az Online otthonoktatás Facebook-csoportban.

Ahhoz, hogy a rendszer által negligált gyerekek lépést tudjanak tartani társaikkal, elsősorban következetes iskolavezetésre, valamint a pedagógusok és a szülők szoros együttműködésére van szükség.

Akkor nyissanak ki az iskolák, ha változtatnak azon, amit nyújtanakAkkor nyissanak ki az iskolák, ha változtatnak azon, amit nyújtanak

Salamon Eszter nemzetközi oktatási szakértővel, az Európai Szülők Magyarországi Egyesületének elnökségi tagjával beszélgettünk.

Tovább olvasom

„Egyedül a nyelvóra érkezik videófelvételen, ez remekül beválik. A többi tárgyból az élménypedagógia eszközeit alkalmazzuk. Sokszor van szimultán például ének-, rajz-, technikaóra úgy, hogy három különböző korosztálynak segítek itthon a tanulásban, differenciáltan. A tananyagot figyelemmel követem, és a gyerekek számára a lehető legkönnyebben elsajátíthatóvá teszem. Az örömteli tanulás, az önálló információszerzés módszerei, a gyerekek kíváncsiságának fenntartása az elsődleges szempontok. A gyerekeim tanáraival megoldjuk így” – fűzte hozzá.

Ott tehát, ahol nem volt lehetőség a „digitális átállásra”, még nagyobb felelősség hárul most a gondozókra, és a helyzeten az sem segít, hogy süket fülekre találnak azon pedagógiai vélemények, melyek szerint a gyerekek év végi értékelésének nem lehet alapja ez az időszak, hiszen ez nemcsak a diákok, de a tanárok és a szülők teljesítményének függvénye is. Osztályozni kell. Punktum. 

Mások lettek a tanulás elsődleges csatornái, de van, ami nem változott: továbbra is hol lehetetlen elvárásokba, hol céltalan feladatokba ütköznek a gyerekek.

Nem kérdés, mennyire fontos az iskola szocializációs szerepe, ami távoktatás során egyértelműen csorbát szenved, és maradnak a feladatok tucatjaival bombázott gyerekek, meg a munkában és az iskoláztatásban is helytállni igyekvő szülők. Az új anyag tanulása, illetve gyakorlása már az offline tanítás során is létezett, azonban a tanárok által kiadott tananyagok és feladatok összegyűjtése, rendszerezése, és az elkészült feladatok, számonkérések dokumentálása, beküldése új napi teendőként került be a családok életébe. Ezzel még nem is lenne akkora baj, ha valamennyire egységesítenék a csatornákat, jelenleg ugyanis ahány iskola/osztály/szaktanár, annyiféle digitális megoldás. 

„A nyolcadikos gyerekem késő estig küldi a beadandókat, de ő legalább egyedül elboldogul a négy különböző felülettel, amit használ. Az alsósomnak én töltögetem le meg fel a házikat, és tanítgatom neki munka közben vagy után a Word használatát. Az informatikai ismeretek hiánya miatt náluk még kevesebb közvetlen kapcsolat van a tanárok és a gyerekek között, az elvégzett feladatokat a szülőknek kell leellenőrizni a tanár által küldött képek és megoldókulcsok alapján. De még ha lenne is egy hiperszuper, egységes, interaktív és hatékony online platform, a személyes kapcsolatokat az sem pótolná. Hiányoznak a barátok, a tanárok, az osztálytársak és a közös programok. A gyerekek most legalább kiélvezhetnék, hogy a saját tempójukban végezhetik a feladatokat, de ehhez az kellene, hogy a pedagógusok egymással is napi szinten kommunikáljanak, hogy ne túlterheljék, hanem motiválják az egyre inkább elfásult diákokat” – véli egy home office-ban dolgozó kétgyermekes anyuka.

GettyImages-1172491034
Imgorthand / Getty Images Hungary

Mint mondta, van, hogy este tizenegy óra után jön értesítés, hogy valamelyik tanár épp házi feladatot töltött fel, „az adott héten a harmadikat, amikor csak heti két órája van vele a gyerekemnek”. Szerinte meg kellene találni az egyensúlyt a képernyőhasználat egészséges keretein belül, hogy a rendszeres online találkozókra, beszélgetésekre, kérdésekre és visszacsatolásokra is sor kerülhessen. Az eddigi tapasztalatok alapján a távértékelési módszerek közül a beküldendő fotó vagy videó, a feleletválasztós tesztek és a beadandók készítése a legelterjedtebb, ezekhez képest az élő feleltetések aránya eltörpül.

„Két rokon gyerkőc landolt nálam egy hétre, hogy behozzuk az online oktatás miatti lemaradásaikat. Fejenként több mint harminc házi feladat gyűlt össze. Voltak köztük felnőtteknek is nehéz feladatok, amikről sütött, hogy csak az internetről lettek levadászva és a tanár nem gondolta végig, hogy egy hetedikes, nyolcadikos gyerek meg tudja-e oldani egyedül. Volt olyan tanár is, aki mindent beleadva, kreatív feladatokkal próbálta tanulásra inspirálni a tanulókat. De senki nem segített a gyerekeknek megérteni, hogy mikor mire kapnak érdemjegyet, vagy hogy a sokféle platformon hogyan tudnak kiigazodni. Senki nem kérdezte meg tőlük egy hónap alatt, mire van szükségük, mi hiányzik nekik, miközben egyértelmű volt, hogy teljesen el vannak veszve. A feladataikat egy tanár kivételével senki nem javította ki, csak lepontozták nullára vagy beírták az egyest” – mesélte Ilona.

„Szövegesen azután kezdett el értékelni egy-két tanár, hogy a gyerek beküldte az összes elmaradását. Hangsúlyozom, egy jó általános iskola jó tanulóiról van szó. Megtanítottam a gyerekeknek az Edmodót és a Classroomot használni, kulcsszavakra keresni, feladatokat priorizálni, rendszerezni és segítséget kérni. Hány ilyen gyerek lehet még? Az osztályfőnöktől megtudtam, hogy rengeteg, nem egyedüli esetek. Végtelenül sajnálom az összes gyereket, aki most otthon esténként sír, mert nem érti az új rendszert, vagy elúszik és kapja a rossz jegyeket.” És akkor a különleges bánásmódot igénylő gyerekekről még nem beszéltünk.

Mitől lesz egy gyerek sajátos nevelési igényű?Mitől lesz egy gyerek sajátos nevelési igényű?

Sok a tévhit és az indokolatlan félelem ezzel kapcsolatban, pedig a tájékozottság nagyban javítaná az érintett gyerekek kilátásait.

Tovább olvasom

Mi van, ha újra karanténsuliba kell vonulnunk?

Nyilvánvaló, hogy a tantermen kívüli, digitális munkarend általános iskola alsó tagozatán hosszú távon tarthatatlan, de tegyük fel, hogy jön egy újabb járványhullám, és ismét át kell állni az online otthon oktatásra. Tegyük fel azt is, hogy ehhez valamennyi diák és pedagógus számára biztosított a technológiai háttér. Hogyan tovább? 

„Én második lépésként digitalizálnám az összes tankönyvet, ami most NAT-kompatibilis (mást úgysem szabadna), mint ahogy a Mozzaweben is van. A digitális oktatást mint olyat nem értelmezném szó szerint, hiszen képtelenség és felesleges lenne napi hatszor-hétszer 45 perceket gép előtt ülni. Ehelyett az e-learningre állnék át, és önállóan feldolgozható tananyagokat készítenék – a KórházSuli így csinálja – természetesen központilag, hogy ne szívjon mindenki egyesével. A tanárok mentorokká avanzsálnának és segítenék a diákjaik munkáját. Online magyarázatokra megadott idősávokat kapna minden tanuló minden tanárához, mondjuk heti egy alkalommal, nem kötelező jelleggel, bejelentkezéses módszerrel, és osztályszinten lehetne szintén heti egyszer tantárgyanként akár Zoom-olni is. Ha nem karantén miatt lenne ez az oktatás, akkor havi egy személyes konzultációt is beiktatnék igény szerint, de ezt sem kötelező jelleggel” – nyilatkozta a Díványnak a háromgyermekes Viktória, az Davida blog szerzője, aki 19 év után hagyta el a pedagógusi pályát.

KórházSuli: az a cél, hogy a gyerekek megint gyerekek lehessenekKórházSuli: az a cél, hogy a gyerekek megint gyerekek lehessenek

Nem kell hogy a tanulásban egyedül maradjanak a súlyos betegségből gyógyuló gyerekek

Tovább olvasom
Ezért vagy ennyire kimerülve a videomeetingektőlEzért vagy ennyire kimerülve a videomeetingektől

A munkahelyi megbeszéléseknek ez a formája extra erőfeszítést kíván az agytól. Elmondjuk, miért, és hogy mit tegyél, hogy estére ne rogyj össze tőlük.

Tovább olvasom
GettyImages-1218752178
FatCamera / Getty Images Hungary

„A szülők tehermentesítését kellene még sürgősen megoldani, vagy legalább fizetéssel honorálni az egyik szülőt, aki egy ilyen helyzetben kiesik a munkából. A legkisebbek ugyanis még nem tudnak egyedül tanulni, kütyüket kezelni, tehát melléjük mindenképp szükségeltetne egy szülő vagy egy házitanító, de akkor máris ott vagyunk, ahol elkezdtük. Nagyon antiutópisztikus és antiszociális lehetőség még a totális központosítás, ahol minden diák az országban különböző, évfolyamonkénti idősávokra elosztva bekapcsolja a sulitévét vagy a sulinetet, és meghallgatja az aznapi tananyagokat és feladatokat, de ez egy eléggé társadalomgyilkos megoldás lenne” – tette hozzá.

Ami továbbra is maradhatna

Vannak, akik kritizálják a Classroomot, mondván, fejlesztésre rosszul, a legtöbb szülő szerint azonban alkalmazásával strukturáltabb, átláthatóbb és követhetőbb lett, hogy mik az egyes tantárgyakból az elvégzendő feladatok.

Mint azt egy SNI-s fiú apukája elmondta, náluk örökös problémát jelentett, hogy a gyerek elfelejtette bejelölni a házi feladatokat, „lemaradt, nem írta fel, hogy mit kell megtanulni, ami elég sok feszültséget szült a számonkérések során. Most már a gyerek is és én is mindig képben vagyok az iskolai feladatokkal. Jó volna, ha a jövőben is megmaradna ez a platform. Egy egységes online felület sokat dobna a tanárok, diákok és szülők között zajló kommunikáció hatékonyságán. Az is nagy segítség lenne, ha a betegség miatt hiányzó gyerekek online követhetnék otthon a tanórákat, így csak akkor maradnának le, ha annyira rosszul vannak, hogy nem tudnak bekapcsolódni a munkába. Az elmúlt két hónap alatt szerzett tapasztalatok alapján szerintem meg lehetne oldani, hogy egy-egy influenzajárvány idején két hétre átálljunk a távoktatásra, így elkerülhetnénk a tömeges megfertőződéseket. Ehhez persze az kell, hogy a szülők fizetett szabadságot kapjanak a lábadozás idejére” – mondta a szakácsként dolgozó apuka. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Edina, egy 15 éves gimnazista lány anyukája úgy látja, hogy amennyire a körülmények és lehetőségek engedik, a középiskolákban érdemes lenne következetesebben kombinálni az offline és az online tanulást, illetve a pedagógusok továbbképzése mellett nagyobb önállóságra buzdítani a gyerekeket. 

„Szerintem a tanárok néha erejükön felül próbálnak teljesíteni, a legtöbbet kihozni az online oktatásból is. A középiskolás tanulókat én biztosan több felelősséggel ruháznám fel, többet dolgozhatnának párokban vagy csoportokban, és egymást is mentorálhatnák az alapján, hogy ki melyik tantárgyból jobb, vagy mely témakör áll hozzá közelebb. Ez talán segítene abban is, hogy másképp vállalhatnak szerepet azok, akik inkább „elbújnak" az órán, hiszen kutakodásban és prezentáció összeállításában ők is megélhetik az aktivitásukat, hozzájárulásukat, aki pedig szereti láttatni, hallatni magát, az előadhat, prezentálhat. Így mindenki megélhetné, hogy valamiben jó, valamiben számíthatnak rá a többiek. A kamaszok által használt online játékokat vagy alkalmazásokat is be lehetne néha vonni a tanulásba. Bár szerencsére nálunk nincs TikTok, de ha egy-egy téma kapcsán éppen azzal lehet lelkesíteni a fiatalokat, akkor egy próbát mindenképpen megérne. A lényeg, hogy az elavult, ingerszegény módszerek helyett próbáljuk közelebb hozni a tanulást a mindennapi működésükhöz.”

Jót tesz-e a tiniknek a TikTok?Jót tesz-e a tiniknek a TikTok?

Ártalmatlan szórakozás, vagy veszélyeket is rejt az alkalmazás, amit minden szülő ismer, akinek kiskamasz gyereke van?

Tovább olvasom
Krízis a krízisben, avagy így hatott a járvány a kamaszokraKrízis a krízisben, avagy így hatott a járvány a kamaszokra

A Vadaskert kórház pszichológusai összegezték az elmúlt két hónap tapasztalatait.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Végig kitartott Rákóczi mellett a felesége, végül elfeledve halt meg egy zárdában
Végig kitartott Rákóczi mellett a felesége, végül elfeledve halt meg egy zárdában

A német hercegnőről elfelejtkezett a történelem.

március 28., 17:30

  • világom
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben

A tudósok azt mondják, így könnyebb az élet a világ legmagasabb embereinek.

március 28., 16:45

  • Testem
Átalakul a patikák működése: a gyógyszerkiadás és az ügyeleti rendszert is változik
Átalakul a patikák működése: a gyógyszerkiadás és az ügyeleti rendszert is változik

Nagy átalakítás indul a patikák ügyeleti rendszerében, a gyógyszerekkel kapcsolatban is változás várható.

március 28., 12:10

  • Édes otthon
Ezzel az egyszerű trükkel távol tarthatod ablakodtól a galambokat
Ezzel az egyszerű trükkel távol tarthatod ablakodtól a galambokat

Nincs szükség csodaszerre, ha el akarjuk riasztani az ablakunkból a galambokat.

március 28., 15:10

  • életem
Ennyi éves kor fölött lehetséges az igazi szerelem a tudomány szerint
Ennyi éves kor fölött lehetséges az igazi szerelem a tudomány szerint

A szerelem minden életkorban ajándék, de csak egy bizonyos életszakasz hozhatja el az igazit.

március 28., 16:00

  • Offline
Döbbenetes videó: nyitott teherautón szállítják az égetőbe a járvány miatt leölt állatokat
Döbbenetes videó: nyitott teherautón szállítják az égetőbe a járvány miatt leölt állatokat

A járványügyi szakember dilettánsnak nevezte az állatok kezelését.

március 28., 12:40

  • Offline
Hajókkal mentik az árvíz fogságába esett embereket a katasztrófa sújtotta területeken Horvátországban
Hajókkal mentik az árvíz fogságába esett embereket a katasztrófa sújtotta területeken Horvátországban

Drámai mentőakciók zajlanak az árvíz következtében kialakult vészhelyzetben.

március 28., 14:36

  • életem
Csökken a fürdőzőhelyek mérete, nő a kikötők száma a Balatonon
Csökken a fürdőzőhelyek mérete, nő a kikötők száma a Balatonon

Csökken a fürdőzőhelyek mérete, nő a kikötők száma a Balatonon a Balatoni Vízparti Terv szerint. Más változások is lesznek.

március 28., 13:36

  • világom
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl

A drámai vízszintemelkedésnek két oka is van.

41 perce

  • életem
Így lesz félmilliós nyugdíjad: ennyi ideig kell dolgoznod hozzá
Így lesz félmilliós nyugdíjad: ennyi ideig kell dolgoznod hozzá

Nem lehetetlenség a félmilliós nyugdíj, ennyit kell dolgozni érte.

március 28., 14:00

  • Testem
Fény derült a rágózás legsúlyosabb hatására: akár végzetes is lehet
Fény derült a rágózás legsúlyosabb hatására: akár végzetes is lehet

A túlzásba vitt rágógumizás olyan, mintha 15 hitelkártyát ennénk meg évente. A következmények rendkívül súlyosak lehetnek.

március 28., 06:30

  • világom
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan

Minden évben magasabb lesz a világ legmagasabb a hegye, ez az oka.

március 28., 06:00

  • VIP
Kádár L. Gellért: „Hunyadiként kihoztam magamból a férfi őserőt”
Kádár L. Gellért: „Hunyadiként kihoztam magamból a férfi őserőt”

A Hunyadi Jánost alakító Kádár L. Gellért élvezi a népszerűséget, de szeretne meghúzni egy egészséges határvonalat. Interjú.

március 28., 11:10

  • életem
Átírhatja az energiatörvényeket az EU: ez Magyarországon is kötelező lehet
Átírhatja az energiatörvényeket az EU: ez Magyarországon is kötelező lehet

Változóban az uniós energiaszabályozás: ez minket is érinteni fog.

március 28., 11:40

  • életem
Ha erre a 4 kérdésre igennel felelsz, az átlagnál erősebb a kapcsolatod
Ha erre a 4 kérdésre igennel felelsz, az átlagnál erősebb a kapcsolatod

A 4 igen a stabil és boldog párkapcsolat garanciája lehet.

március 28., 19:30

  • világom
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket

A gyorsan romló biztonsági helyzet miatt nincs más megoldás, mint az azonnali távozás.

március 28., 10:36

  • Offline
Tudod, mi volt a Reszkessetek, betörők! eredeti címe? Teszteld a filmes tudásod!
Tudod, mi volt a Reszkessetek, betörők! eredeti címe? Teszteld a filmes tudásod!

Mennyire ismered magyarul és eredeti nyelven a filmek címeit? Tedd próbára a tudásodat ebben a kvízben, lesznek meglepő válaszok.

március 28., 06:46

  • Édes otthon
Ez az épület Washington leghíresebbje: a Fehér Ház a nyomába se érhet
Ez az épület Washington leghíresebbje: a Fehér Ház a nyomába se érhet

Ez a ház Washington D. C. egyik legtöbbet fotózott épületévé vált.

március 28., 19:00

  • világom
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós

Űrhajós mutatta be, hogyan lehet felvenni egy nadrágot az űrben.

március 28., 20:00

  • Mindennapi
Nem kíméli a pénztárcánkat a húsvét
Nem kíméli a pénztárcánkat a húsvét

Szinte kivétel nélkül minden hagyományos húsvéti termék ára drágul az idén.

március 28., 18:30

  • Önidő
Kevesen oldják meg 7 másodperc alatt: te kiszúrod a képen vízilovat?
Kevesen oldják meg 7 másodperc alatt: te kiszúrod a képen vízilovat?

Megtalálod a vízilovat a képen az orrszarvúk között?

március 28., 07:00

  • életem
Ezért tűnnek sokkal öregebbnek az űrben rekedt űrhajósok
Ezért tűnnek sokkal öregebbnek az űrben rekedt űrhajósok

A 9 hónapra űrben rekedt űrhajósok mintha éveket öregedtek volna, elmondjuk, miért.

március 28., 08:50

  • Édes otthon
Arzént találtak az ivóvízben: tilos innod belőle, ha itt laksz
Arzént találtak az ivóvízben: tilos innod belőle, ha itt laksz

Arzént tartalmaz az ivóvíz, meginni és főzni is tilos vele ezen a magyar településen. Azonnali tilalmat léptettek életbe.

március 28., 07:46

  • Testem
Örökre deformálták a nők testét a szépségért: ma is élnek még így
Örökre deformálták a nők testét a szépségért: ma is élnek még így

Íme, így festett a szépség oltárán feláldozott, teljesen megnyomorított női testrész.

március 28., 07:25

  • Testem
Új járvány tört ki az országban: csak az oltás véd a rika vírus ellen
Új járvány tört ki az országban: csak az oltás véd a rika vírus ellen

Lázat, hasfájást okoz a ritka vírus, mely hazánkban terjed.

március 28., 10:06

  • életem
Fel ne vedd, ha ilyen számról hívnak: új veszélyre figyelmeztetnek
Fel ne vedd, ha ilyen számról hívnak: új veszélyre figyelmeztetnek

Újabb veszélyes, potenciálisan csaló telefonszámot tettek közzé. Erre figyelj.

március 28., 09:06

  • Édes otthon
Erre költik a magyarok az állami támogatást
Erre költik a magyarok az állami támogatást

Neked milyen termékekre lenne szükséged otthonod szebbé varázslásához? Íme, a hazai kutatás eredménye.

március 28., 08:20

  • Mindennapi
Hamarosan aranyárban vehetjük meg a kedvenc kávénkat
Hamarosan aranyárban vehetjük meg a kedvenc kávénkat

Hamarosan akár 25 százalékkal is emelkedhet a legtöbb kávé ára.

március 28., 08:06

  • Offline
7 évet kértek a korábbi elnökre: 5 millió eurót vághatott zsebre illegálisan
7 évet kértek a korábbi elnökre: 5 millió eurót vághatott zsebre illegálisan

Vádlottak padján a volt államfő: illegális pénzek elfogadása miatt évekre rács mögé kerülhet.

március 28., 09:36

  • VIP
Rákbetegsége miatt került kórházba a király, minden programját lemondták
Rákbetegsége miatt került kórházba a király, minden programját lemondták

A király számára nemcsak saját betegsége, hanem családja megpróbáltatásai is hatalmas lelki terhet jelentenek.

március 28., 08:36

Érdekességek