Természetes, hogy a gyerekek egy bizonyos kor körül elkezdenek érdeklődni a testük, a szex, a szexualitásuk iránt, kíváncsiságukkal mégis a legritkább esetben fordulnak a szüleikhez vagy a tanáraikhoz, hiszen a legtöbb családban és iskolában a szex tabunak számít.
Szülőként bármennyire is igyekszünk, teljesen természetes, ha előbb-utóbb a gyerek nem velünk akarja megosztani a gondolatait, kérdéseit és aggodalmait. Annak érdekében, hogy a fiatalok az interneten keresztül is valós és megbízható információhoz jussanak, 2017-ben elindult a Yelon, a dr. Gyurkó Szilvia által alapított Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány online szexedukációval foglalkozó programja weboldal, mobilapp és chatszolgáltatás formájában. Legyen szó testről, lélekről, szexről vagy szerelemről, kapcsolatokról és a világról, a Yelon-chaten keresztül a 10-18 éves fiatalok névtelenül tehetik fel kérdéseiket, a szakképzett segítőktől pedig személyre szabott, koruknak és érettségüknek megfelelő választ kapnak.
Mi érdekli a fiatalokat?
A Yelon chates segítői nem adnak tanácsot, nem döntenek a gyerekek helyett, de megbízható és megfelelő tájékoztatást adnak a fiatalokat foglalkoztató kérdésekben. Az alapítvány biztosítja a fiatalok anonimitását, a felületen nem kell regisztrálni, és a beszélgetés után az adatok automatikusan törlődnek. A Hintalovon Alapítvány összeszedett néhányat a gyerekekben felmerülő kérdések közül:
SZEX
- Pénzt ajánlott egy felnőtt azért, hogy megtegyek neki dolgokat. Kéne az a pénz, és nem tűnik veszélyesnek.
- A haverjaim szerint, ha nem tetszik a pornó, buzi vagyok. (Ezért, bár traumatizálja, taszítja, mégis nézi.)
- Szeretnék leszokni a pornónézésről. Hogy csináljam?
- Szerintem túl sokat maszturbálok, mennyi a normális?
- A barátaim már mind maszturbálnak. Én még soha nem csináltam, hogy kell?
- A szopástól teherbe lehet esni?
- Szexeltünk, és azóta vérzek. Mit csináljak?
- Még változhat a szexuális orientációm?
Rád is szükség van
Ha elmúltál már 22 éves, de még emlékszel, hogy tinédzserként milyen nehéz volt eligazodni a világ dolgaiban, nyitott vagy, és a nálad fiatalabbakat is partnerként tudod kezelni, nem okoz gondot explicit kérdésekre válaszolni, és elfogadod, hogy a gyerekeknek joguk van bármit kérdezni, jelentkezz te is! Önkéntesként nemcsak segíthetsz másokon, de az alapítvány képzési rendszerén keresztül tovább fejlesztheted a kommunikációs készségeidet, és egyedülálló tudásra tehetsz szert. A jelentkezéshez szükséges információkat itt találod.
TEST
- Vérzek lent, valami komoly bajom van, meg fogok halni? (Első menstruáció.)
- Reggelre volt valami a nadrágomban, ez normális? Mit csináljak most az alsógatyámmal, lepedővel, hogyan titkoljam el? (Első magömlés.)
- Most jött meg, életemben először, és holnap táborba/úszni/sportversenyre megyek. Mit tegyek?
- Amikor elélvezek, átlátszó váladék jön, nem fehér. A többi fiúnak fehér. Valami bajom van?
- A barátnőmnek van egy kis bajusza/szőrös a karja, hogyan szólhatnék neki, hogy csináljon vele valamit?
LÉLEK
- Rengeteget tanulok, de nem haladok. Hogyan lehetnék jobb ebben? Így nem lesz belőlem soha semmi. Utálom magam.
- A szüleim nem foglalkoznak velem, nem érdekli őket, mi van velem.
- Megerőszakolták egy barátomat. Hogyan segíthetek neki?
- Bevettem egy csomó gyógyszert, meg ittam rá, és most nagyon rosszul vagyok.
KAPCSOLATOK
- A legjobb barátomat a szülei rendszeresen bántják, most eltiltották a szerelmétől is, és meg akar halni. Hogyan segíthetek neki?
- Nincsenek barátaim.
- Miben különbözik a szerelem és a szenvedély?
- Lehet önző a szerelem?
- Küldtem magamról egy képet a barátomnak, amit nem kellett volna, és most azt mondja, ha nem fekszem le vele, mindenkinek el fogja küldeni.
VILÁG
- Meddig tart a tinikor, mitől tini valaki, és mikortól nem az?
- Mit jelent az, hogy erkölcs, meg értékrend?
- Mi az élet értelme?