Bármennyire is szeretnénk megúszni, előbb-utóbb elkerülhetetlenné válik, hogy megejtsük a beszélgetést, hiszen valószínűleg egyikünk sem akarja, hogy a gyerek szexről szerzett tudásának alapját az iskolai felvilágosítás és a neten látott pornó képezze. De mikor, hogyan és pontosan miről érdemes beszélni?
#1 Nem érdemes halogatni
A legtöbb szülő addig-addig várja a megfelelő időt, míg végül soha nem kerül sor a beszélgetésre. Sokan csak akkor kapnak észbe, amikor a gyerek már aktív szexuális életet él – de ez már nyilvánvalóan késő. Fontos, hogy biztosítsuk a gyereket arról, hogy bármilyen kérdéssel, problémával fordulhat hozzánk, ám ehhez az kell, hogy mi se kezeljük tabuként a témát. Nyugi, nem kell egyszerre túlesni az egészen. A kisebb gyerekekkel például megtanulhatjuk a testünk anatómiáját, felismerve, hogy minden ember másképp néz ki, de fontos, hogy felhívjuk a gyerek figyelmét arra, hogy mitől függ, hogy egy érintés megfelelő-e. Pár évvel később megbeszélhetjük, hogy hogyan készül és születik a kisbaba, majd azt, hogy milyen változásokra számíthat a pubertás ideje alatt. Később foglalkozhatunk a pornóval, a biztonságos szex szempontjaival és a szexuális beleegyezés fontosságával.
A cél az, hogy előbb-utóbb mindannyian nyíltan tudjunk beszélni a testünkről és a szexről. Ez nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a gyerekeink később ki tudják fejezni az igényeiket és vágyaikat, tudják, hogy egy jó kapcsolathoz fontos a jó szex, amihez elengedhetetlen, hogy tudjunk róla beszélni. Felejtsük el azt a hozzáállást, miszerint a szexről való beszélgetés egyszeri dolog, amin csak túl kell esni. Ehelyett gondoljunk rá olyan beszélgetések sorozataként, amely fokozatosan halad előre annak alapján, amit a gyereknek tudnia kell az aktuális életszakaszában.
#2 A te feladatod kiegészíteni az iskolában hallottakat
Szuper dolog az iskolai felvilágosítás, de mindannyian tudjuk, hogy nem ad választ a gyerekekben felmerülő kérdések mindegyikére. Egymás között hajlamosak elröhögni a dolgot a fiatalok, így rengeteg téma marad érintetlenül. Érdemes megkérdezni a tanárt arról, hogy mi az, amiről esik szó az órán, és amellett, hogy kiegészítjük a hallottakat, nem árt ezeket is átvenni otthon.
#3 Attól még, hogy zavarban vagytok, kell beszélni a szexről
Nagyon sok felnőttel egyáltalán nem beszélgettek a szülei a szexről, ez pedig megnehezíti, hogy később a gyerekeivel, sőt a saját párjával nyíltan tudjon beszélgetni a témáról, hiszen nem volt előttük semmilyen minta erre vonatkozóan. De ne hagyjuk, hogy ez a bizonytalanság visszatartson minket, hiszen az igazság az, hogy nincs egyetlen helyes módszer arra vonatkozóan, hogy hogyan kell a szexről beszélni a gyerekekkel.
Teljesen oké, ha bizonyos témák zavarba hoznak – mindannyian átesünk ezen. A gyerekeket sokszor csak a kíváncsiság hajtja, szeretnék megérteni a dolgok működését, ez alól pedig a szex sem kivétel. Ha attól tartasz, hogy nem találod majd a megfelelő szavakat, nem fogod tudni jól körülírni a dolgokat, keress néhány könyvet, amik segítenek.
#4 Beszéljetek mindenről
A felvilágosítás nem merül ki annyiban, hogy hogyan születik a kisbaba. A szexualitás bonyolult, sokkal több annál, mint hogy a pénisz behatol a vaginába. A fiatalok nem csak a biztonságos szexről, a nem kívánt terhesség megelőzéséről, a különböző betegségek elkerüléséről szeretnének többet tudni, éppen ezért érdemes olyan témákat is felhozni, mint a szexuális orientáció, a maszturbálás, az orális szex, a szexuális zaklatás vagy a szex élvezetének fontossága.
#5 Nem minden gyerek heteroszexuális és cisznemű
A gyerekünk szexuális irányultságától és nemi identitásától függően lehet, hogy különféle témákat kell érintenünk a beszélgetések során. Nem feltétlenül jelenti ugyanazt a szex és a szexualitás egy biszexuális vagy transznemű gyerek számára, mint hetero vagy cisznemű társainak – szükség esetén érdemes körüljárni az őket érintő témákat is.