Bár tudjuk, hogy a gyerek számára az élmények sokkal fontosabbak, mint a tárgyak, mégis hajlamosak vagyunk arra, hogy elárasszuk őket mindenféle játékkal, különösen az ünnepek tájékán. Pedig a túl sok játék inkább káros, mint jó, és sokkal többet érünk, ha kevés, de minőségi játéka van a gyereknek. Arról nem is beszélve, hogy „a tökéletes ajándék” utáni hajsza nagyon rá tudja nyomni a bélyegét az ünnepi hangulatra, és így az ünnepi időszak hatalmas teherré válik, nyomasztva azzal, hogy vajon sikerül-e beszerezni az adott játékot, és valóban örülni fog-e neki. De tényleg szükség van erre?
Mennyit?
Teljesen felesleges a gyereknek egy tucat ajándékot venni, mert a nagy részét valószínűleg csak kibontja, megnézi, aztán leragad annál az 1-2 kedvencnél, amelyik a legjobban bejön neki. Allie Casazza, a Motherly szerzője ezért azt javasolja, hogy vezessük be a „3 ajándék”-szabályt, vagyis a gyerek csak háromféle ajándékot kaphat. Hogy miért csak hármat? Azért, mert Jézus is három ajándékot kapott a három napkeleti bölcstől.
Lehet, hogy az ötlet elsőre szélsőségesnek tűnik, főleg, ha a háromajándékos limitet az egész családra kiterjesztjük. Ám ha az ajándékok számát lecsökkentjük, akkor több pozitív változásra is számíthatunk.
1. Minőségi ajándékokat vehetünk
Ha korlátozzuk az ajándékok számát, akkor az azokra szánt összegből sokkal értékesebb dolgot vehetünk, mintha elapróznánk sokfelé. Például összedobhatjuk a családdal a pénzt a rég vágyott teleszkópra vagy a drága legóra, biztos, hogy nagyobb sikere lesz, mintha kapott volna sok, de számára kevésbé értékes dolgot.
2. Realista elvárások
A gyerekek így nem fogják elvárni, hogy a karácsonyfa alatt halomban álljanak az ajándékok. Elvégre az ünnep nem erről szól, hanem a közösen eltöltött minőségi időről.
3. Nincs stressz
Továbbra is kiélvezhetjük a karácsony minden előnyét – a fát, a várakozást, az ajándékokat –, ám sokkal kevesebb stressz társul hozzá. Ha kevés az ajándék, nem kell órákat tölteni a plázákban, és kisebb az esélye a túlköltekezésnek. Ne feledjük: a karácsonynak örömtelinek kell lennie, ám ha mégsem az, akkor változtatnunk kell!