A gyermekkori kancsalság nem múlik el magától

Olvasási idő kb. 3 perc

Egy egyszerű otthoni vizsgálattal felismerhetjük, ha gond van, és olyankor érdemes minél előbb orvoshoz fordulni. Ne bagatellizáljuk el a gyerek panaszait, mert a kancsalság tartós látásromláshoz vezethet, vagy akár komolyabb betegség jele is lehet.

A gyerekek körülbelül 4 százalékát érinti a kancsalság valamilyen formája. Az egyik leggyakoribb szembetegség lehet veleszületett vagy 2-3 éves korban jelentkező, akár rejtett kancsalság is. Tévhit, hogy úgyis kinövik a picik: a kezeletlen kancsalság látásromláshoz és koncentrációs zavarokhoz vezethet.

Egészséges gyermekeknél általában 3 hónapos korban már megfigyelhető a két szemgolyót egyszerre, megfelelően irányító folyamat megléte, a két szem együttműködése, vagyis a térlátás pedig a kicsi 3-10 éves kora között alakul ki.

Mi is pontosan a kancsalság?

„Kancsalságnak a két szem nézővonalának eltérését nevezzük. Ilyenkor a szemek összehangolt működése sérül, az egymást keresztező szemtengelyek miatt az ideghártya különböző pontjaira vetül a közvetített kép. Az így kapott kettőzött információ zavart okoz az idegrendszerben, amit a kicsi agya az egyik szem blokkolásával próbál kiküszöbölni” – mondja dr. Munkácsi Györgyi, a Czeizel Intézet szemorvosa.

„A kancsalságnak számos fajtája létezik, beszélhetünk az iránya szerint befelé térő, kifelé térő vagy függőleges kancsalságról, de osztályozhatjuk a betegséget kiváltó okok szerint is – veleszületett, fénytörési hiba miatt kialakuló, rejtett kancsalság. Bármelyik típust vagy arra utaló tüneteket észleljük is, mindenképpen szemorvoshoz kell fordulni!”

shutterstock 636116390
Shutterstock

Gyakran a ráutaló panaszok ellenére is csak az iskolakezdést megelőző szűrővizsgálatnál derül fény a látásproblémára. Pedig előfordul, hogy fáradtság és erős szemterhelés mellett időnként kancsalít is a gyerek, de a gyakori fejfájás, hunyorgás, visszatérő szemgyulladás is mind intő jelek lehetnek. Semmiképpen se bagatellizáljuk el a gyerek panaszait, mert súlyosabb betegséget is jelezhet, illetve tartós látásromláshoz vezethet.

„A nyilvánvaló és a rejtett kancsalság meglétét otthon is ellenőrizhetjük takarási próba segítségével. Kérjük meg a kicsit, hogy nézzen egy a távoli, majd egy közeli pontot (fényforrást), kezünkkel pedig takarjuk el az egyik szemét. Figyeljük, hogy a másik szem végez-e közben beállító mozgást. Ha igen, akkor kancsalságra kell gyanakodnunk. Az otthoni próba mellett érdemes még iskolakezdés előtt legalább egyszer, bölcsődés korban szemészeti szűrővizsgálatot is beiktatni. A kancsalság örökölhető, ezért, ha a családban előfordult fénytörési hiba, kancsalság vagy tompalátás, a vizsgálatot évente ismételjük meg, így akár még azelőtt orvosolható a probléma, hogy a kancsalság kialakulna” – javasolja a szakember.

A kezelés minden esetben egyéntől függő, de általában szemüveggel vagy szemüveg és takarás együttes alkalmazásával történik. Előfordulhat, hogy a szemüveg nem elegendő, vagy nincs dioptriás hiba a háttérben, ekkor rövid rutinműtétre kerül sor.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek