A gyereknek is joga van a véleményéhez

Olvasási idő kb. 9 perc

És még ahhoz is, hogy megvédjék és még ahhoz is, hogy enni kapjon. November 20. a Gyermekek Jogainak Világnapja. Tudod, mik a jogaik és hogyan sérülnek, akár hazánkban is?

A gyerekeknek is vannak jogaik, az enyémnek például örökös, elidegeníthetetlen joga van a nyafogáshoz és a gumicukorhoz. Szerinte. Most viccelek, de a valóságban évszázadokig fel sem merült, hogy a gyerekeket bármilyen jog illetné meg: a szüleik tulajdonai voltak és kész. Az ENSZ 1959. november 20-án fogadta el a Gyermeki Jogok Nyilatkozatát, majd harminc évvel később ugyanezen a napon a Gyermekjogi Egyezményt, amelyet hazánk is aláírt – ezért ez a nap a Gyermekek Jogainak Világnapja.

A gyermekjogok sokféleképpen sérülhetnek és országonként változó mértékben tisztelik a gyermekek jogait. Ha a nagyvilágot nézzük, a helyzet nem túl rózsás: az öt éven aluliak majdnem fele alultápláltság miatt hal meg, sok országban elfogadott a kizsákmányoló gyerekmunka. A fejlett világban a gyerekhalandóság és a gyerekmunka kevésbé rémes méreteket ölt, nálunk inkább a pszichés és fizikai bántalmazás mentén sérül a legtöbb gyerek. De az éhezés sem példa nélküli: szegényebb rétegek körében az étel, a ruha és az iskoláztatás olyan luxus, ami nem feltétlenül jut a gyerekeknek.

Mihez van joguk?

A Gyermekjogi Egyezményben lefektetett jogok nagyjából azok, amelyek józan ésszel is kitalálhatóak. Az egyezmény három alappillére a gondoskodáshoz-ellátáshoz való jog, a védelem, és a részvétel joga. A gondoskodás-ellátás azt jelenti, hogy a gyerekeknek joguk van hozzáférni különféle erőforrásokhoz – ide tartozik a táplálás és az oktatás is. A védelem nem csak a szülők dolga, hanem az Egyezményt aláíró országok abban is megegyeznek, hogy a törvényalkotóknak, az intézményeknek, a szakembereknek is figyelnie és védenie kell a gyerekeket. A részvételhez való jog azt jelenti, hogy a gyerekek kinyilváníthatják véleményüket az őket érintő kérdésekben.

Az Egyezményt 195 ország írta alá, de természetesen az Egyezmény „csupán” egy megállapodás: azt jelenti, hogy az aláíró országok igyekszenek arra törekedni, hogy ezek a jogok megvalósuljanak. Az egyes országokban ennek hatékonysága eltérő, ami legalábbis részben az erőforrásoknak köszönhetőek: ahol éhínség pusztít és nincsenek gyógyszerek, ott a gyermekek tápláláshoz és egészségügyi ellátáshoz való joga csupán elméleti kérdés maradhat.

Ellátás: élelem, egészségügy

A megfelelő táplálékhoz való jog részben erőforrás-függő: ha egy egész ország éhezik, ott a gyerekek is éheznek. Sok helyen, így hazánkban is azonban hatalmas egyenlőtlenségek léteznek e téren: míg az én lányom megteheti, hogy a vaníliás gyerekpudingot utálja, a csokisat meg szereti, addig sok településen valóban pénzhiány és élelemhiány miatt nem kapnak enni a gyerekek.

Gyerekek, akik még melegvizet sem láttakGyerekek, akik még melegvizet sem láttak

Ha simogatni akarsz, sokan elhúzódnak, mert az ütést várják. Age of Hope alapítvány, interjú.

Tovább olvasom
shutterstock 32457886
Shutterstock

Az Egyezményben szereplő államok „elismerik a gyermekeknek a lehető legjobb egészségi állapothoz való jogát, valamint, hogy orvosi ellátásban és gyógyító-nevelésben részesülhessenek. Erőfeszítéseket tesznek annak biztosítására, hogy egyetlen gyerek se legyen megfosztva az ezeknek a szolgáltatásoknak az igénybevételre való jogától.”

Az egészségügyi ellátáshoz való jog gyakorlatba való átültetésének egyik alappillére hazánkban a sokat szidott védőnői szolgálat. A védőnő sokak szerint felesleges – de nem szabad elfelejtenünk, hogy ezek a „sokak” általában a jó anyagi körülmények között élő városlakók, akiknek fogadott szülészorvosuk van, maguk is képesek utánanézni, hogyan kell hozzátáplálni, és ha nem megy a szoptatás, ki tudják hívni a La Leche Ligát.

Sok kis településen a védőnői szolgálat valóban elengedhetetlenül szükséges: emlékeznek pár évvel ezelőtti sorozatunkra, ahol a cigánysoron dolgozó Védőnéni mesélt tapasztalatairól? Meggyőződésünk, hogy egyszemélyben rengeteget tett azért, hogy falujában a gyermekeket illető jogok, legalábbis az egészségügyi ellátáshoz való jog megvalósuljanak.

Itt a Védőnéni, a cigányfalubólItt a Védőnéni, a cigányfaluból

Szoktam mondani, hogy szerencsés vagyok, mert nem vegyes körzet: 100% cigányságot gondozok.

Tovább olvasom

Oktatás minden szinten

Az Egyezményt aláíró államok „elismerik a gyermeknek az oktatáshoz való jogát”. Ebbe beletartozik, hogy az alapfokú oktatást mindenki számára kötelezővé és ingyenessé teszik; előmozdítják a középfokú oktatás megszervezését; minden alkalmas eszközzel biztosítják, hogy bárki képességeitől függően bejuthasson a felsőoktatásba. Emellett intézkedéseket tesznek az iskolába járás rendszerességének előmozdítására és a lemorzsolódás csökkentésére.

Az oktatáshoz való jog biztosítása a nehéz anyagi körülmények között élő gyermekeken kívül a sajátos nevelési igényű gyermekek esetén lehet nehéz, az ő esetükben könnyen sérülhet ez a jog.

Védelem: veréstől, nemi erőszaktól, drogoktól

Az Egyezmény szerint az aláíró államok „megtesznek minden arra alkalmas törvényhozási, közigazgatási, szociális és nevelési intézkedést, hogy megvédjék a gyereket az erőszak, a támadás, a fizikai és lelki durvaság, az elhagyás, elhanyagolás, a rossz bánásmód, kizsákmányolás, nemi erőszak bármilyen formájától.”

A gyermekbántalmazás negatív hatásait hosszan sorolhatnánk: bár a köztudatban még mindig hajlamosak vagyunk bagatellizálni a gyerekkori élményeket (engem is vert az apám, mégis ember lett belőlem), a kutatások arra utalnak, hogy a verés egy sor felnőttkori pszichés zavar és testi betegség (tumor, cukorbetegség) esélyét is növeli. De a gyerek akkor is sérül, ha őt nem verik meg, „csupán” szülei élnek bántalmazó kapcsolatban, azaz szemtanúja, ahogy az egyik szülő bántja a másikat.

shutterstock 588564779
Shutterstock

A „nemi kizsákmányolást és a nemi erőszak minden formáját” külön kiemeli az Egyezmény, természetesen az államok kötelezik magukat arra, hogy ettől minden eszközzel igyekeznek megvédeni a gyerekeket. Hazánkban a szakemberek szerint még lenne mit tenni ezügyben: a szexuálisan bántalmazott gyerekekre gyakran rásütik, hogy hazudnak, és sokszor maga az igazságszolgáltatás résztvevői traumatizálják őket tovább (óvatosan, cikkünk felkavaró történeteket tartalmaz!).

A védelem tárgykörébe nem csak a bántalmazás tartozik, idevág a szenvedélybetegségek megelőzése is: az aláíró országok elfogadták, hogy „mindent megtesznek azért, hogy megvédjék a gyerekeket a kábító- és pszichotróp szerek tiltott fogyasztásától, és hogy megakadályozzák a gyermekeknek e szerek tiltott előállításában és kereskedelmében való felhasználását.” A gyakorlati megvalósítás módja már az országokra van bízva, és ebben elég nagy különbségek vannak – míg Izlandon az élet sok területét érintő, viszonylag szigorú rendszer révén sikerült csökkenteni a drogos és alkoholizáló fiatalok számát, addig Kanadában épp egy jóval megengedőbb rezsimtől várják a javulást.

A védelemhez való jog tárgykörében a gyermekeknek szóló applikáció is készült, amelyről itt számoltunk be. A StoryLab nevű, ingyenesen letölthető mobiljáték célja, hogy a gyerekek minél többet tudjanak meg saját jogaikról és az igazságszolgáltatás működéséről.

Az UNICEF segít a gyakorlatban is

A Gyermekvédelmi Egyezmény betartását az UNICEF (azaz az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapja) figyeli és támogatja. Az alapot az ENSZ Közgyűlése 1946-ban hozta létre, hogy segítsen a háború utáni Európában fagyoskodó, éhező és beteg gyerekeken, akiknek a háború borzalmait, a bombázásokat, a frontok többszöri áthaladását kellett túlélniük.

Az UNICEF fő küldetése a gyermekek jogainak érvényesítése. Globális jelenlétének köszönhetően a világ szinte valamennyi országában képes elérni olyan helyeket is, amelyeket mások nem.

A szervezet Magyar Bizottsága a gyermekjogok megismerése, tisztelete és védelme érdekében figyelemfelhívó, oktató és érdekérvényesítő munkát végez: a kormányzattal, civil szervezetekkel, szakemberekkel és gyermekekkel közösen dolgoznak a gyermekjogok érvényesüléséért. A magyar bizottság gyermekjogi tevékenységéről bővebben itt olvashatsz.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Nem nyugszik az időjárás, az ország kétharmadán érvényes ez a veszélyjelzés
Nem nyugszik az időjárás, az ország kétharmadán érvényes ez a veszélyjelzés

Az időjárás igencsak kellemetlennek ígérkezik ma délután – mutatjuk, hol érvényes a veszélyjelzés.

március 24., 12:21

  • világom
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye

Évről évre milliókat mozgat meg ez a látványos esemény.

március 24., 14:36

  • Offline
A világ 5 legtovább gyártott autója mind legendás: a Bogártól kezdve a Miniig
A világ 5 legtovább gyártott autója mind legendás: a Bogártól kezdve a Miniig

Ezek az autók nemcsak a gyártósoron bizonyították időtállóságukat, hanem mélyen beépültek a kultúrába.

március 24., 16:46

  • Önidő
Ilyenek voltak a tornagyakorlatok száz éve
Ilyenek voltak a tornagyakorlatok száz éve

Egészen más volt egy tornagyakorlat az 1930-as években. Nézd meg ezt a videót!

március 24., 14:00

  • VIP
„Éreztem, hogy lebénult a lábam meg a jobb kezem” – Csernus Imre először beszélt a sztrókjáról
„Éreztem, hogy lebénult a lábam meg a jobb kezem” – Csernus Imre először beszélt a sztrókjáról

Dr. Csernus Imrének a sztrók új felismeréseket hozott – minderről az Indexnek adott mai nagyinterjújában mesélt.

március 24., 13:35

  • Mindennapi
Figyelmeztet a NAV: közeleg egy sokakat érintő fizetési határidő
Figyelmeztet a NAV: közeleg egy sokakat érintő fizetési határidő

Hamarosan lejár egy fontos fizetési határidő a NAV-nál.

március 24., 17:30

  • Offline
60 éve óriási üzleti bukás volt, pedig ma már mindenki használja az ilyen készülékeket
60 éve óriási üzleti bukás volt, pedig ma már mindenki használja az ilyen készülékeket

Elképesztő készülék jelent meg az 1960-as években, úgy tűnt, hogy érdeklődés övezi, de teljes kudarc lett akkor még a vége.

március 24., 15:10

  • világom
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni

Hiába kérdeznék, nem tudnád kimondani, hova készülsz, olyan bonyolult a hely neve.

március 24., 16:00

  • világom
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós

Űrhajós mutatta be, hogyan lehet felvenni egy nadrágot az űrben.

tegnap, 20:00

  • Testem
Nem várt helyen azonosították a madárinfluenza-vírust
Nem várt helyen azonosították a madárinfluenza-vírust

Váratlan helyszínen bukkantak rá a veszélyes vírusfertőzésre, ami új kihívás elé állítja a szakértőket.

március 24., 12:41

  • Offline
Ki lett az első orosz elnök a Szovjetunió felbomlása után?
Ki lett az első orosz elnök a Szovjetunió felbomlása után?

A világ legnagyobb államának első emberei mindig is a legbefolyásosabb politikusok közé tartoztak. Kvízünkben róluk teszünk fel 10 kérdést.

március 24., 06:46

  • életem
Kőolajat talált a Balaton mellett a Mol: ettől függ, mi lesz a sorsa
Kőolajat talált a Balaton mellett a Mol: ettől függ, mi lesz a sorsa

Újabb kőolajlelőhelyre bukkant a Mol, mutatjuk, mely Balatonhoz közeli településen.

március 24., 11:10

  • Önidő
A Hunyadi nincs egyedül: 4 népszerű magyar történelmi sorozat
A Hunyadi nincs egyedül: 4 népszerű magyar történelmi sorozat

A múlt eseményei mindig újra és újra izgalmas történeteket kínálnak a nézők számára.

március 24., 19:30

  • Édes otthon
Csak ezt a megoldást válszd házilag, ha eldugult a lefolyó
Csak ezt a megoldást válszd házilag, ha eldugult a lefolyó

Ha a lefolyó eldugul, egyetlen biztos megoldás lehet arra, hogy házilag megszüntessük az akadályt.

március 24., 19:00

  • Testem
Ezért van szüksége más étrendre egy férfinak, mint egy nőnek: tanácsok Tomán Szabinától
Ezért van szüksége más étrendre egy férfinak, mint egy nőnek: tanácsok Tomán Szabinától

Diéta vagy fogyókúra? A két szó nem szinonima, amint azt Tomán Szabina tisztázta.

március 24., 18:30

  • életem
Ezt gondolják a magyar emberek az üvegvisszaváltásról
Ezt gondolják a magyar emberek az üvegvisszaváltásról

Hogy hosszú távon mennyire válik be a visszaváltási rendszer, az még a jövő kérdése.

március 24., 20:00

  • világom
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik

Aki nem tartja be az előírásokat, az elveszítheti a lehetőséget.

március 24., 06:30

  • életem
Így figyelik a gyalogosokat: új szabályokat hoznak az utcai arcfelismerésre Kínában
Így figyelik a gyalogosokat: új szabályokat hoznak az utcai arcfelismerésre Kínában

Az arcfelismerő technológia új szabályozása június 1-jén lép hatályba.

március 24., 10:36

  • világom
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma

Igazán giccses lesz az Ovális Iroda, miután Donald Trump saját ízlésére formálja.

március 24., 06:00

  • Offline
Készül a világ első 3D-nyomtatott vasútállomása: most kezdik építeni
Készül a világ első 3D-nyomtatott vasútállomása: most kezdik építeni

3D-nyomtatással készülő állomásépület forradalmasíthatja a vasútépítést.

március 24., 11:40

  • Offline
10 ezer parkolóhelyet szüntetnek meg ezért a gyalogosövezetért: félezer utcából állna
10 ezer parkolóhelyet szüntetnek meg ezért a gyalogosövezetért: félezer utcából állna

Az alacsony részvételi arány ellenére jelentősen bővülhet a gyalogosövezet.

március 24., 09:36

  • Önidő
Ne dőlj be ezeknek a népszerű úti céloknak: máshogy néznek ki a valóságban
Ne dőlj be ezeknek a népszerű úti céloknak: máshogy néznek ki a valóságban

A legfelkapottabb helyek sokszor inkább kiábrándítóak, mint lenyűgözőek.

március 24., 07:25

  • életem
Földrengés rázta meg Magyarországot: ezeken a településeken te is érezhetted
Földrengés rázta meg Magyarországot: ezeken a településeken te is érezhetted

Több földrengést is mértek Magyarországon.

március 24., 07:46

  • világom
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban

Videón, ahogy az áradás elsodorja a hidat.

március 24., 08:36

  • életem
Ha erről a számról hívnak, ne vedd fel: egyetlen alkalom is súlyos ezrekbe kerülhet
Ha erről a számról hívnak, ne vedd fel: egyetlen alkalom is súlyos ezrekbe kerülhet

Ezért hívnak tömegével külföldi telefonszámról. Aki válaszol a hívásokra, rengeteg pénzt veszíthet!

március 24., 10:06

  • életem
Ezt tedd, ha a munkahelyeden rólad pletykálnak
Ezt tedd, ha a munkahelyeden rólad pletykálnak

Ha ezt tudod, nemcsak elejét veheted, hanem el is altathatod a munkahelyi pletykát.

március 24., 08:20

  • életem
Ha ezzel hívnak a munkahelyedről, azonnal tedd le a telefont
Ha ezzel hívnak a munkahelyedről, azonnal tedd le a telefont

Már a munkahelyi telefonokkal is vigyázni kell, csalás is lehet mögötte.

március 24., 07:00

  • Édes otthon
1 milliós bírság lehet a vége, ha így használod a lépcsőházat
1 milliós bírság lehet a vége, ha így használod a lépcsőházat

Jól nézd meg, mit tárolsz a házban, mert akár több százezres bírságot is fizethetsz.

március 24., 09:05

  • életem
Kevesen ismerik ezt a támogatást: százezrek igényelhetik húsvét előtt
Kevesen ismerik ezt a támogatást: százezrek igényelhetik húsvét előtt

Egyszeri, húsvét előtti támogatást igényelhetnek nyugdíjasok, alacsony jövedelműek és gyermeket nevelők 2025-ben is.

március 24., 08:06

  • életem
Retró tévéreklámok: te hányra emlékszel?
Retró tévéreklámok: te hányra emlékszel?

A költségvetésben vagy a technikai bravúrokban jelentkező hiányosságokért a retró tévéreklámokban mindig kárpótolt a humor.

március 24., 08:50

Érdekességek