Láthatatlan és csak gyerekkorban gyógyítható, mi az?

Olvasási idő kb. 6 perc

Magyarországon, alig a szülők tizede viszi el a gyerekét szemészeti szűrővizsgálatra három éves kor előtt. Pedig már egy éves korban is kiderülhetne, hogy tompalátó-e a gyerkőc vagy sem. Miért fontos ez? Ez a betegség a becslések szerint a gyerekek 3-6 százalékát érinti, vagyis nem túl ritka.

A tompalátás

A látás az agy és a szem közös munkájának eredménye. A szemben a fény a hátsó részre, a retinára vetül. A retina sejtjei idegi ingerületeket küldenek a látóidegek segítségével az agyba. A tompalátás az az orvosi fogalom, amikor az egyik szem látása azért csökken, mert az valamiért nem működik jól együtt az aggyal. A szem normálisnak tűnik, több lehetséges ok egyike miatt azonban az agy a másik szemet preferálja. Ezért is hívják angolul lusta szemnek is a jelenséget.

A tompalátás eredménye akár az is lehet, hogy az egyik szem annyira mellőzve van, hogy nem képes részt venni az éleslátásban, vagyis a megfelelő dioptriával sem lesz például soha képes olvasásra. Ez nem csak a térlátásban okozhat később gondokat, igazi veszélye az, hogy az illetőnek tulajdonképpen csak egy tényleg látó szeme van.

Aki nem tompalátó, úgy képzelje el, hogy két szemmel a látás élménye normális, viszont a jó szemét eltakarva a másikkal csak úgy képes látni, mint aki egy rém vastag szódásüvegen vagy egy közvetlenül a szem elé tett teli pohár vízen keresztül nézi a világot - magyarázta nekünk egy érintett felnőtt.

A szűrés azért lenne nagyon fontos, mert ezt nem lehet otthon észrevenni, mint mondjuk a kancsalságot, és azért is, mert minél fiatalabb a gyerek annál könnyebben és gyorsabban gyógyítható ez a szemészeti eltérés, amit viszont felnőtt korban már nem lehet orvosolni! Dr. Garger Piroska gyermekszemésszel beszélgettem a tompalátásról.

Mit kell tudni egy anyának a tompalátásról?

A tompalátást az angol "lusta szem"-nek nevezi, ami elég kifejező. Ilyenkor az egyik szem valamilyen oknál fogva akadályozva van a látásban, ezért az agyba, a látóközpontba onnan nem kerül olyan információ, amit az agy jól fel tud dolgozni, inkább lemond a gyenge információkról, lustává válik. Vagyis az agy csak az egyik szemből érkező információval dolgozik, a másikat pedig egyre inkább kiiktatja.

shutterstock 381015952
Shutterstock

Ennek leggyakoribb oka az, ha az egyik szemen nagyobb fénytörési hiba van. Ezt sajnos nem lehet észrevenni otthon. Gyakran mondják a szülők, hogy a gyerek észreveszi a hangyát, morzsát stb. Igen, persze, mert a másik szem jó. Kialakulhat még tompalátás a szem törőközegeinek betegségeivel kapcsolatban is.

Ha egy gyermek kancsal, akkor azt észreveszi a szülő és gyermekszemészhez fordul, az orvos pedig automatikusan kezeli az azzal kapcsolatban kialakuló tompalátást. Más esetekben viszont a probléma rejtve marad, pedig csak egy kor alatt gyógyítható.

Nézessük meg a gyerek szemét még hat éves kor, az iskola előtt?

Helyesbítenék, nem hat éves kor előtt, mert az már lehet, hogy késő! Egy-másfél éves korban kell megnézetni a gyermek szemét. A tompalátás okait már ilyen pici korban is látjuk. Minél előbb kezdjük a kezelést, annál eredményesebb.

A szülő is észreveheti?

Még egyszer sem találkoztam olyannal, hogy a szülő vette volna észre. Csak úgy derülhet ki a tompalátás, ha a jó szemet eltakarják. Ilyenkor a kicsi tiltakozik, a nagy meg szól, hogy úgy nem lát. Ha a gyerekeket faggatom, sokszor kiderül, hogy ők tudták, hogy nem egyformán látnak a két szemükkel.

A védőnői szűrés nem elég?

Ha szakszerűen végzik a vizsgálatokat, akkor ki kéne derülni a bajnak, de a legügyesebb, leglelkiismeretesebb védőnőt is ki lehet cselezni, mert a gyerekek teljesítményorientáltak és meg akarnak felelni, ezért a legkisebb rést is megkeresik a két ujjuk között, csak hogy választ tudjanak adni a kérdésre.

Mi történik a tompalátással ha idősebb a gyerek? Tinikorban már nem orvosolható?

Sajnos már hat éves kor után is nagyon ritkán sikerül javulást elérni a látásban, bár nem lehetetlen, de ez a gyerektől és a szülőktől is igen nagy áldozatot kíván.

Hogyan lehet kezelni, gyógyítani a tompalátást?

A régi, jó, bevált és elterjedt módszer még mindig a jó szem letakarása. A szemtapaszokból, melyeket a takaráshoz használunk, létezik színes, mintás, fehér, és testszínű is. Bár kegyetlennek tűnik, fontos tudni, hogy például a szemüveg egyik oldalának leragasztása nemigen vezet eredményre, mert a gyerek inkább kikukucskál a tapasz fölött, nem csak kényelemből, hanem azért is, hogy örömet okozzon a szülőnek azzal, hogy milyen jól lát már.

shutterstock 371440609
Shutterstock

Próbálkoztak már a szemtapasz kiváltásával, de a lényege minden módszernek ugyanaz. Elsősorban gyerek és kicsit orvosfüggő a takarás rendje, az, hogy hány nap mennyi órát kell használni. A lényeg a folyamatos ellenőrzés, hogy megfelelően halad-e a kezelés.

Mennyi idő alatt rendeződik egy átlagos esetben?

Nincs átlagos eset. Mindig attól függ, hogy mi a kiváltó ok és mekkora a gyerek. A korábbiakban említett fénytörési hiba különbség esetében nagyon hamar lehet eredményre jutni, de ez is függ a különbség nagyságától, a gyermek korától. Ideális esetben mondjuk három dioptria különbség esetén egy három éves gyereknél lehet, hogy fél-egy év alatt rendeződik a látás.

A kancsal gyermekeknél ez egy hosszú procedúra, mert amíg a látásfejlődés be nem fejeződik, addig a kancsal állású szem visszaromolhat.

Biztosan volt olyan tompalátós esete, amire a mai napig emlékszik valamiért. Elmesélne egyet?

Hát több is van.... Gyönyörű szőke, okos, hat éves kislány, hat dioptria a különbség a két szeme között. A korábbi védőnői szűrések dokumentumai szerint a látása mindkét szemén teljes. Ez persze nem lehetett igaz, nyilván átnézett az ujjacskái között. A szülők mindent elkövettek, hogy eredményes legyen a kezelés, a kislány is mindent úgy tett, ahogy kellett, mégsem sikerült elérni látásjavulást.

Hogy örömtelibbet is meséljek: pici lány, egyik szeme mínusz kilenc dioptria rövidlátó, másik ép. Ma már nagylány, a látása a kezelés hatására mindkét szemén teljes.

shutterstock 58493896
Shutterstock

Csodával határos, hogy a sztereó látása is jó, mivel az agy a különböző méretű képeket nem tudja jól összeolvasztani, nála a nagy különbség ellenére ez mégis sikerül.

Mi történik a suliban, ha a gyerek tompalátó?

Igazából a látásban nem befolyásolja a tompalátás, mert egy jó szemmel is lehet tökéletesen látni. Nem erőlteti meg, nem fárad el jobban.  A súlyos tompalátásban a nagy veszély az, hogyha a jó szem sérül vagy akármilyen betegsége alakul ki idősebb korban, nincs ott a másik szem, amivel még mindig lehetne látni.

Legfontosabb, hogy az ilyen súlyos tompalátók, akiknek olvasóképessége sincs, mindenképpen védjék a jó szemüket sportolásnál, barkácsolásnál és minden helyzetben, ahol sérülhet, a betegségek sajnos nem kivédhetőek.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek