Szemétlerakóból lett a világ egyik legszebb tengerpartja: tilos hazavinni egyetlen darabját is

tenger-part-542755138
Olvasási idő kb. 4 perc

Egykor szeméttelepnek nevezték, ma a világ egyik legszebb tengerpartja a kaliforniai Glass Beach, vagyis Üveg-part. Amilyen kétségbeejtő volt a terület régen, olyan szemet gyönyörködtető a látvány most.

Különös választ adott a természet az emberi pusztításra a kaliforniai Fort Bragg város melletti tengerparton. A ma ezer színben pompázó, csillogó terület hat évtizeden át nem más volt, mint egy hulladéklerakó:

a helyiek ide dobáltak mindent, amire már nem volt szükségük. 

A MacKerricher Nemzeti Park közelében található árapályzónába hordták ugyanis az akkumulátoroktól kezdve a kannákon és a palackokon át a különféle háztartási készülékeket, de itt taszította a mélybe a már használhatatlan, öreg autóit is a lakosság. Bár mai szemmel, ezen igencsak csodálkozunk, akkoriban, vagyis 1906 és 1967 között itt, Kaliforniában is csak azt tették, mint bárhol máshol, hiszen

ez a tengerparti városok évszázadok óta bevett gyakorlata volt.

A Fort Bragg közeli tengerpartot egykor szemétlerakóhelyként használták
A Fort Bragg közeli tengerpartot egykor szemétlerakóhelyként használtákAnadolu / Getty Images Hungary

Három lerakó után megálljt parancsoltak a környezetszennyezésnek

A Glass Beach egyébként már a harmadik lerakóhely volt a partszakaszon: az első, az eredeti 1943-ban megtelt, ezért azt áthelyezték a ma második telephelyként ismert területre, amely 1949-ig szolgált aktív lerakóhelyként.

Amikor ez a strand is tele lett, a szemétlerakót északra helyezték át, ez a mai Glass Beach néven ismert, amely 1967-ig aktív szemétlerakó maradt.

A Csendes-óceán ezen partszakasza a 20. század elején a Union Lumber Company tulajdonában állt, amely időnként felgyújtotta a szemetet, hogy zsugorítsa annak térfogatát. Ezt természetesen azért tették, hogy legyen hely az újabb és újabb hulladékoknak. A megállíthatatlan környezetszennyezést azonban megelégelték, így 1967-ben a California State Water Resources Control Board és a város vezetői lezárták a területet.

A területet évtizedekre lezárták, a természet pedig eközben csodát tett
A területet évtizedekre lezárták, a természet pedig eközben csodát tettRobert Couse-Baker / Wikimedia Commons

Szeméttelepből csillogó terület

Az évek során különféle tisztítási programokkal próbálták megfékezni a természetkárosítást. Első lépésben eltávolították a nagyobb hulladékokat a területről, ám a kisebbek ott maradtak. A természet azonban pusztulás helyett egy kedves ajándékkal kedveskedett: amíg a terület zárva volt, az óceán minden biológiailag lebomló anyagot felemésztett. A hullámok megtisztították a partot, és a széllel együtt évtizedeken át formálták és csiszolták az apróbb szennyeződéseket.

Így lett a hatvanas évek autóinak lámpáiból rubinvörös kavics, a zöld színű patikai üvegekből pedig zafírhoz hasonlatos, csillogó kristály.

Ma már elképzelni sem lehet, hogy e tengerparton egykor tornyosult a szemét
Ma már elképzelni sem lehet, hogy e tengerparton egykor tornyosult a szemétMoximox / Wikimedia Commons

Tilos hazavinni a tengerpart köveit

Nem vitás, hogy a színes kövekkel teli tengerpart Kalifornia szívet melengető látványossága lett, máig sok turistát vonz, főleg nyáron. A látogatásra a legjobb idő apálykor van, olyankor, amikor visszahúzódik az óceán, még több csillogó kavics bukkan elő.

Apálykor a legjobb ellátogatni a parthoz
Apálykor a legjobb ellátogatni a parthozGustavo Gerdel / Wikimedia Commons

Noha a California State Parks szabályai szerint a látogatók nem vihetik haza a tengeri köveket, hogy megőrizhessék a partot mások és a jövő számára is, mégis zsebbe kerülnek.

Ha azt is szeretnéd megtudni, melyik az a tengerpart, ahol életveszélyben vagy, olvasd el az erről szóló cikkünket is!

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek