Szlovéniát sokan ismerik túraparadicsomként, kár lenne azonban az országot beskatulyázni a kirándulni szeretők Mekkájaként. A természet vitathatatlanul gyönyörű, és megvan a szerepe abban is, hogy feltöltse az ideutazót, de talán kevesebbet hallunk az ország termálfürdőiről és azokhoz kapcsolódó komplex programjairól, pedig már tapasztalatból állíthatjuk: ezeket is megéri megismerni.
Kerülj közelebb önmagadhoz
Selfness, azaz több mint wellness: a test jó állapota melletti lelki harmónia – ez is olyasmi, amiben Szlovénia igazán jó. Erre aközben jöttem rá, hogy egy csöndes szobában vagy tucatnyi társammal együtt a gongterápia ceremóniáját végző Mateja hangjára már ellazulva megéreztem a hatalmas réztányér rezgését minden egyes sejtemben.
Mialatt a mellettem helyet foglaló német utazó már kellemesen horkolva relaxálta magát maximumra, azt éreztem, az agyam rég volt olyan kellemesen üres, mint amíg Mateja gongjátékát és énekét hallgattam fél órán át
– mindezt úgy, hogy a terápiát megelőzően még megmosolyogtam azt, hogy mit is keresek én itt.
Ez a nyugalom az az ajándék, amit a Szlovéniában gyógyulást és pihenést keresők megtapasztalhatnak. Az ország a magyar határhoz közel eső fele bővelkedik a termálfürdőkben, amelyekre hotelek és terápiák sora épül, de már az is elég lehet a megújuláshoz, ha a fürdők vizét és a szaunaparadicsomok lehetőségeit kihasználjuk. Ezelőtt tudnunk kell azt, hogy a szlovén szaunakultúra minden esetben megköveteli, hogy ruhátlanul lépjünk be a szaunákba – a kiskaput egy törülköző vagy szaunalepedő jelentheti. Irigylésre méltó azonban a helyiek természetessége, amellyel a meztelenséget kezelik ezekben a sejtelmes félhomályba burkolódzó helyiségekben.
Ahogy az idő telik, az ember egyre inkább érzi azt, hogy talán tényleg az a furcsa, hogy ő nem mezítelenül lép be ezekbe a terekbe
– talán egy-két nap, és én is eléggé ellazultam volna ehhez, főként Terme Olimia gyógyfürdő melletti Sotelia Hotelben, ahol a lehetőségekhez képest személyes tereket alakítottak ki még a gőzkabinokban vagy az infraszaunában is.
Az élményelemekkel is gazdagon ellátott szlovén fürdőkben a legkülönbözőbb kezelések érhetők el ájurvédikus programoktól kezdve a rehabilitációs kezeléseken át a thai és svédmasszázsig, de erdőfürdőzésre is lehetőség van a csodálatos tájon, ahol sokszor már szemünket körbejáratni is terápiás hatású. Az ősszel már minden reggel ködös szlovén hegyekben túrázni vagy futni, majd a termálvízben relaxálni kivételesen nyugtató.
Szlovénia gyerekparadicsom is
A testi-lelki megújulás mellett a termálvizek a szórakozást is szolgálják: ahogyan általánosságban véve is megfigyelhető az országban, úgy a fürdőkben is kiemelt figyelem jut a gyerekeknek és az ő szórakoztatásuknak, csúszdapályákkal, vizes játszóterekkel. A parkok szabadtéri fitneszparkjaiban rendre találhatók gyerekméretre kialakított eszközök is, hogy a legkisebbek is élvezhessék az ott töltött időt, és játszóterek is jutnak bőven minden olyan helyszínre, ami családok érdeklődésére is igényt tarthat.
A roglai Pohorje lombkoronasétány meglátogatása nem csak a kisgyerekes családoknak ajánlott – bár őket számos, a kicsiknek kialakított élményelem várja az egyébként akadálymentesen bejárható sétányon.
A 37 méter magas kilátó tetejéig is lépcső használata nélkül juthatunk el, a lefelé vezető út pedig lehet nagyon is gyors, ha a kilátó belsejében kanyargó csúszdát használjuk filcszőnyeggel, két euró megfizetése mellett.
A sétány maga családok részére akár 4 gyerekkel is 29 euróért látogatható, nagyszerű programlehetőség. A gyerekek biztosan élvezik emellett a Jelenov greben farmot is Olimje közelében, ahol kukoricával etethetik az őzeket.
A városban emellett egy helyi csokoládémanufaktúra boltját, valamint a kastélyból kialakított ferences kolostort is érdemes meglátogatni. A templomban egy az év 365 napján megtekinthető betlehem és a gazdag barokk díszítés vonzza a szemet, a kertben pedig csodálatos fűszerkert és méhkaptárok mutatják, mivel foglalkoznak a szerzetesek.
Az utazás az országba megéri, bármi is a célod
Szlovéniában a sörről és a síről sem feledkezhetünk meg. Lasko városa, ahova a termálvíz miatt is érdemes ellátogatni, adja otthonát az azonos nevű sörmárka főzdéjének is – a Laskót egyébként régen termálvízből is készítették, bízva abban, hogy ez még ízletesebb innivalóhoz vezet. Ma már ezzel szakítottak, de érdemes megkóstolni mind a termálvizet, mind a helyi sört. Az előbbire lehetőség van például a Thermana Park Lasko Hotel előterében található kútnál, ahol ingyen tölthetjük meg kulacsunkat a még meleg termálvízzel – de érdemes itt meglátogatni a wellnessrészleget is a kinyitható kupolájú beltéri medencékkel. A söröket a Lasko-gyárba tett látogatás során is megízlelhetjük.
Apropó, sörök: a környéken rengeteg komlóföldet láthatsz Szlovénia ezen részén, ugyanis Európa harmadik,
a világ hatodik legnagyobb komlóexportőrével van dolgunk az ország képében.
A télen érkezők ezen túl az ország számos síterepe közül válogathatnak, melyek közt jó néhány nemcsak a lesiklás, hanem a sífutás szerelmeseinek is nagyszerű téli kikapcsolódási lehetőséget nyújt. És persze a túrázást se feledjük – a szlovén természet meseszép.
Ha viszont „mindössze” a fürdők miatt választanád az országot, azzal sem lősz mellé. A különböző gyógyhatású vizekre települő szállodák némelyike a természetbe simulóan modern dizájnt helyezi előtérbe, de a határhoz közel eső, a Terme 3000 gyógyfürdő mellett található Livada Prestige-ben például úgy nyújtanak klasszikus ötcsillagos szolgáltatásokat, hogy az asztalról leszedett tányért már robotpincér viszi el. Akár nyaralásról, akár hosszú hétvégéről van szó, meg fogod találni a számításod Szlovéniában – és még az sem kizárt, hogy beleszeretsz az országba.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés