Marija Raszputyin végzetes történelmi viharok fősodrába került már igencsak fiatalon, apjának, a Romanov cárné kegyeltjének köszönhetően. A lány nővé érve is apja árnyékában élt, s ki is használta, hogy ismert nevet örökölt.
Raszputyin lánya Matrjona Raszputyina néven született 1898-ban, egy kis szibériai faluban. A viszonylag jómódú parasztcsaládban édesanyjára, Praszkovjára maradt a munka és a gyermeknevelés jelentős része, hiszen az apa, Grigorij, sztarecként, azaz gyógyító, szent emberként járta a vidéket. Betegeket gyógyított, bánatos szíveket vigasztalt, és prédikált, bár nem volt egyházi személy.
Raszputyinnak több gyermeke is volt, lánya jócskán túlélte apját
Grigorij Raszputyinnak igencsak bevált különös munkája. Bár elhanyagolt külseje nem utalt arra, mekkora sztár is volt a sztarec, az 1900-as évekre olyannyira híressé tette segítő tevékenysége, hogy még a cári udvarban is kíváncsiak lettek rá. II. Miklós, minden oroszok cárja és felesége komoly problémával küzdött. Négy, egészséges, kicsattanó életenergiájú lánygyermek után fiuk született, Alekszej. A rég várt cárevics azonban, aki reményeik szerint apját a trónon követte volna, súlyos örökséggel érkezett a Földre. Vérzékeny volt.
II. Miklós cár és Alekszandra Fjodorovna, az egykori Hessen–Darmstadti Aliz hercegnő ötödik, életben maradt gyermeke a betegséget valószínűleg anyjától örökölte, akinek testvére is ebben a bajban szenvedett.
A betegséget az udvar sokáig igyekezett titkolni, hiszen gyógyíthatatlannak tartották, az egyre labilisabb lábakon álló világbirodalomnak pedig erős és egészséges trónörökösre volt szüksége.
Raszputyin családjának élete örökre megváltozott
A cárné bizalmasa és legjobb barátnője, Anna Alekszandrovna Virubova bemutatta a cári családnak Grigorij Raszputyint, a cárné benne látta Alekszej megmentőjét. Raszputyin azt állította, meg tudja gyógyítani.
1905-ig két lánya, Varvara és az akkor még a Matrjona nevet viselő Marija, illetve fia, Dmitrij kemény vallásos nevelést kapott, amikor az édesapa éppen otthon tartózkodott két út között. A legendásan súlyos alkoholista és megrögzött nőcsábász, közben jól jövedelmező szektát hozott létre, és otthonában is elvárta az ájtatosságot. Amint a cári családdal megismerkedett, és Szentpétervárra költözött, hogy a cárevics közelében lehessen, gyermekei élete is megváltozott, egy időre fellélegezhettek.
Néhány év után azonban a gyermekeit is magához vette, a fővárosba költöztek, és visszatértek a szigorú szabályok között élt hétköznapok. A póriasan hangzó Matrjona nevét Marijára változtatta, és elhatározta, hogy úri kisasszonyt nevel belőlük. Még a cári családdal is jóban lettek a Raszputyin lányok.
Amikor apjukat meggyilkolták, a lányok az udvarban maradtak, egészen addig, amíg életük veszélybe nem került.
A cárné maga támogatta menekülésüket, pénzzel és segítőkkel látta el a lányokat. Borisz Szolojov, aki a cári udvarból való távozásukat segítette, Mariját feleségül vette. Két, közös lányuk született, de házasságukat tragédiák sorozata árnyékolta be.
Raszputyin lánya egyedül maradt
A Romanovokat kivégezték, férje tbc-ben meghalt, anyja és bátyja eltűnt a szibériai szovjet munkatáborokban, nővére pedig rejtélyes körülmények között elhunyt. Csak a neve maradt – és két lány, akiket el kellett tartania –, melyet kétes hírű apjától örökölt, ő pedig képes volt élni a lehetőséggel.
Egy cirkuszi társulat látta meg a potenciált a Raszputyin névben, velük szökött 1929-ben nyugatra. Beutazta egész Európát, oroszlánszelídítőként dolgozott a manézsban. Saját bevallása szerint
apja delejező tulajdonságát örökölte, és azzal irányította az állatokat.
Karrierjét azonban egy orosz emigráns miatt feladta, Amerikába költözött, megházasodott, és gyári munkás lett. Egy szegecselőüzemben vállalt állást, oroszul tanított gyermekeket, és írni kezdett, hogy ismét kihasználja világhírű nevét. Írói tehetségét arra használta, hogy tisztára mossa apja emlékét. 1977. szeptember 27-én hunyt el. Halálát követően azonban kétségbe vonták, hogy valóban Raszputyin lánya volna.
Oroszország tragikus, 20. századi történetének főszereplőiről, a Romanov családról ebben a cikkünkben is olvashatsz.