Ezek a legegzotikusabb országok, ahova a magyaroknak nem kell vízum

ország vízum állatok
Olvasási idő kb. 8 perc

Régen szinte mindenfelé aláaknázott területekkel és szögesdrót kerítésekkel megerősített határok állták utunkat, ha ki akartuk tenni a lábunkat Magyarországról. Szerencsére a legtöbb helyen ez már a múlté, és a bürokratikus akadályokat is egyre többfelé bontják le. Mutatjuk, melyek azok az országok, ahova magyar állampolgárként vízummentesen utazhatunk.

A Henley Passport Index a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) exkluzív adatai alapján a világ 227 országában és területén követte nyomon az elmúlt két évtizedben a globális utazási lehetőségeket. A negyedévente közzétett jelentés legutóbbi adatai alapján a szingapúri útlevél lett a világ legerősebb úti okmánya, amely 195 országba biztosít vízummentes belépést. De nekünk sincs okunk panaszra, mivel a magyar útlevél a rangsor 7. helyén végzett, a többi között Kanadával egy sorban. Az osztályozáskor nemcsak azt nézik, hogy az adott ország irataival mennyire egyszerű beutazni máshova, hanem azt is, hogy ha vízum kell, azt elég-e a határon megigényelni, vagy előtte komolyabb procedúrán kell átesni. Tulajdonképpen az derül ki belőle, mennyire szabadon utazhatsz a világban, mennyire vagy globálisan is mobil. 

Ahány ország, annyi vízum? Szerencsére erről szó sincs

Az Európai Unióhoz való csatlakozás és a schengeni térség kialakulása óta az utazás soha nem volt ilyen egyszerű a kontinensen belül. Már nem kell hosszasan sorban állni az országhatárokon, vízumokat és pecséteket gyűjtögetni az útlevelünkbe vagy szigorú vámellenőrzésekkel szembenézni. A bürokratikus akadályok lebontásával együtt az utazás élménye is átalakult: az egykori kalandok helyét az új felfedezések, a különböző kultúrák megismerése és az élmények gyűjtése vette át.

Dubajba vízum nélkül mehetünk megnézni a felhőkarcolókat és a mesterséges szigeteket is
Dubajba vízum nélkül mehetünk megnézni a felhőkarcolókat és a mesterséges szigeteket isStefan Tomic / Getty Images Hungary

Az utazás ma már nemcsak a távolságok legyőzéséről szól, hanem egyfajta szabadságélményről is, amelyet korábban nehezen tudtunk volna elképzelni. A régi időkben, amikor a vasfüggöny és sorompók állták utunkat, az országhatárok átlépése nem csupán fizikailag volt nehéz, hanem szimbolikusan is egyfajta lázadást jelentett a korlátokkal szemben. Mára azonban a világ kitárult előttünk, és a határok legtöbbje szinte láthatatlanná vált. 

Nemcsak vízum nem kell, időből is elég kevesebb, hogy egzotikus országokba eljussunk

A légi járatok, a vasúthálózatok és a közúti infrastruktúra fejlődésével az EU-n túli világ is már szinte karnyújtásnyira van. Egy hirtelen jött ötlettől vezérelve könnyedén felpattanhatunk egy repülőgépre, és néhány óra múlva már egy távoli országban élhetjük át a helyi kultúra varázsát. A digitális technológia is óriási szerepet játszik ebben az új korszakban: online foglalások, útvonaltervezők és azonnali információk állnak rendelkezésünkre, hogy utazásainkat minél gördülékenyebbé tegyük.

A Bahamák természeti környezete mindenkit elvarázsolhat, minket akár vízum nélkül is
A Bahamák természeti környezete mindenkit elvarázsolhat, minket akár vízum nélkül isStephen Frink / Getty Images Hungary


Íme a legizgalmasabb országok, amelyek vízummentesen látogathatók

Legutóbb azt szedtük össze, hogy hova elég egy személyi is a beutazáshoz, most pedig kigyűjtöttük azokat a helyeket, ahova magánemberként vízummentesen utazhatunk. A Konzuli Szolgálat információs oldala 123 ilyen országot sorol fel, ha ezekből kihagyjuk az uniós és az európai gazdaság térségéhez tartozó államokat, amelyek többségébe még útlevél sem kell, akkor ez a szám 80-ra csökken, ami azért még így is tekintélyes mennyiség. Ha mind nem is soroljuk fel, de a legegzotikusabbakból összeállítottunk – különböző szempontok mérlegelésével – egy 15-ös toplistát:

  • Arab Emírségek, amely 7 emirátust foglal magába,
  • Bahama, amelynek 690 szigete közül csak 29 lakott,
  • Belize, amelynek még fix határai sincsenek Guatemalával,
  • Botswana, amelynek területe nagy részét a Kalahári sivatag foglalja el,
  • Brunei szultanátusa, amely a Borneó szigetére is áthúzódó Malajziából két részt is kiszakít,
  • Eswatini királyság, amely a Dél-Afrikai Köztársaságból vált ki, 
  • Japán, amely a felkelő nap országaként a legkeletibb fekvésű,
  • Kelet-Timor, amely egy sziget feléből és egy Indonézián belüli exklávéból áll,
  • Kína, amely Ázsia legnagyobbjaként több mint 100-szor akkora, mint Magyarország,
  • Kiribati, amely az Egyenlítő mentén elhelyezkedő 33 korallszigetből áll,
  • Makaó, amely egy budapesti kerület méretű, de a Föld legsűrűbben lakott területe,
  • Mexikó, amely az egyik leghosszabb, 180 napos vízummentességet biztosítja,
  • Panama, amely hidat képez Dél- és Észak-Amerika között,
  • Seychelle-szigetek, amely Afrika legkisebb országa,
  • Szingapúr, amely törpeállam ugyan, de a világ 2. legnagyobb szerencsejáték-központja.
Belize barlangjaiban is lehet turistáskodni
Belize barlangjaiban is lehet turistáskodniMichele Westmorland / Getty Images Hungary

Vízum helyett elég egy online regisztráció

Persze sok ország esetében van némi megszorítás, például a Kenyába, Malajziába, Tajvanra vagy Kanadába történő vízummentes utazáshoz előzetes online regisztráció szükséges, Kirgizisztánban 60 nap vízummentes tartózkodást követően újabb 60 napnak el kell telnie, mielőtt ismételten beléphetünk a területére, Peruban és Ománban pedig a szállásfoglalást és a visszafelé szóló repülőjegy meglétét is ellenőrzik. De mindez eltörpül ahhoz képest, amit a vízummentes beutazás lehetősége kínál.

Botswana sivatagos ország, mintha a bennszülöttek életét is konzerválta volna a természet
Botswana sivatagos ország, mintha a bennszülöttek életét is konzerválta volna a természetMartin Harvey / Getty Images Hungary

Mennyire erős Magyarország útlevele?

A magyar útlevél erőssége kimondottan jónak számít. A Henley Passport Index alapján a hetedikek vagyunk a rangsorban, amelynek élén a szingapúri útlevél áll, amivel 195 országba lehet vízummentesen utazni. A képzeletbeli dobogó második fokán öten osztoznak: Japán, Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország útleve egyaránt 192 célállomásra biztosít vízummentes belépést. A bronzérmesek tábora még nagyobb: Dél-Korea, Svédország, Finnország, Ausztria, Írország, Luxemburg és Hollandia állampolgárait 191 ország várja tárt karokkal, plusz teendők nélkül.

Az Egyesült Királyság, amely egy évtizede még az Egyesült Államokkal osztozott az elsőségen, most a negyedik helyen áll Új-Zéland, Norvégia, Belgium, Dánia és Svájc társaságában, miközben az USA a 8. helyre csúszott vissza, vagyis mi is leköröztük. 

Bruneiben egy modern kori szultánság életébe nyerhetünk bepillantást
Bruneiben egy modern kori szultánság életébe nyerhetünk bepillantástKhairul Fitri Mohamad / Getty Images Hungary

Ez a legerősebb útlevelű országok legfrissebb toplistája:

  1. Szingapúr
  2. Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Spanyolország
  3. Ausztria, Finnország, Írország, Luxemburg, Hollandia, Dél-Korea, Svédország, Finnország
  4. Belgium, Dánia, Új-Zéland, Norvégia, Svájc, Egyesült Királyság
  5. Ausztrália, Portugália
  6. Görögország, Lengyelország
  7. Kanada, Csehország, Magyarország, Málta
  8. Egyesült Államok
  9. Észtország, Litvánia, Egyesült Arab Emírségek
  10. Izland, Lettország, Szlovákia, Szlovénia 

Magyarország előtt áll tehát még Ausztrália, Portugália, Görögország és Lengyelország, mögöttünk viszont sokkal hosszabb a sor: 172 ország útlevele muzsikál gyengébben. A negatív rekorder Afganisztán, amelynek állampolgárai mindössze 26 országba utazhatnak vízum nélkül: ez a legrosszabb teljesítmény az index két évtizedes történetében. De őket is csupán eggyel előzi meg Szíria, és alig néhánnyal Irak, Jemen, meg Pakisztán, jól látható tehát hogy a világ válságövezeteinek problémáit nem nagyon szeretné a többi ország importálni. 

Kiribati 33 korallszigetből álló ország, sokan kaphatnak kedvet itt a búvárkodáshoz
Kiribati 33 korallszigetből álló ország, sokan kaphatnak kedvet itt a búvárkodáshozZeynepOzturk / Getty Images Hungary

 A lista sereghajtói az alábbiak:

  • 91. Dél-Szudán, Sri Lanka
  • 92. Szudán, Irán
  • 93. Eritrea
  • 94. Észak-Korea
  • 95. Banglades, Palesztin hatóság
  • 96. Líbia, Nepál
  • 97. Szomália
  • 98. Pakisztán, Jemen
  • 99. Irak
  • 100. Szíria
  • 101. Afganisztán

A listából az is kihámozható, hogy az erős útlevelekkel rendelkező országok általában szigorúan korlátozzák a beutazási lehetőségeiket, míg a gyenge útlevéllel rendelkezők megkönnyítették a bejutást, de ezért cserébe nem kaptak viszonzást. A lista második helyén álló Németország például közel 100 nemzet állampolgárai számára ír elő vízumkötelezettséget, míg a mezőny vége felé elhelyezkedő Tádzsikisztán semmiféle akadályt nem gördít a turisták elé. 

Annyi bizonyos, hogy az utazás ma már sokkal több, mint egyszerű helyváltoztatás: egy ablak a világra, amely lehetőséget nyújt számunkra, hogy kibővítsük látókörünket, megismerjük más kultúrák hagyományait, és gazdagodjunk az élmények által. A határok már nem korlátok többé, hanem inkább meghívók, hogy felfedezzük a világot, amely minden korábbinál közelebb került hozzánk.

Ha érdekel, hogy a jövőben milyen határellenőrzések bevezetését tervezik, ide kattintva arról is olvashatsz.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek