A legutóbbi olimpiát eredetileg 2020 nyarán tartották volna Tokióban, de a koronavírus-járvány miatt végül egy évvel el kellett halasztani, és biztonsági okokból zárt kapuk mögött, nézők nélkül zajlott le. Volt azonban ennél sokkal rosszabb is. Az olimpiai játékok történetében az 1972-es müncheni volt a legdrámaibb, amelyen 11 izraeli sportolót ejtett túszul és gyilkolt meg a „Fekete Szeptember” néven ismert palesztin terrorszervezet. Hogy miért is említjük most éppen ezt? Az Adidas idei reklámkampánya miatt, mely sokaknál kiverte a biztosítékot.
A sportszergyártó reklámját sokan érezték botrányosnak
A német sportruházati cég ugyanis Bella Hadid modellel egy olyan edzőcipővel kampányolt, amely az 1972-es müncheni olimpiát idézte meg. Hadid, aki 1996-ban született, palesztin-amerikai származású, és kiemelkedő szószólója a palesztin segélyakcióknak, illetve gyakran bírálja Izraelt. Az ügy miatt parázs vita alakult ki, és politikai üggyé nőtte ki magát.
Az Adidas ezután visszavonta a kampányát, és látszólag törölte minden olyan közösségi médiában megjelent bejegyzését, amelyben erről szó esett. Az Adidas tehát döntött: eltávolította Hadidot a közösségi média hírfolyamaiból, és a továbbiakban nem kívánja kampánya reklámarcaként foglalkoztatni.
Hadid nyilvánosan nem kommentálta közösségi oldalain a vitát, de nemrég posztolt egy fotót, amelyen – felirat nélkül – egy Adidas-óriásplakát előtt áll, és a sportszergyártó cég egyik felsőjét viseli.
A bocsánatkéréssel sem csitult el teljesen a botrány
Miután a hírek szerint Bella Hadid jogi lépéseket fontolgat az Adidas ellen, az Adidas bocsánatot kért a modelltől és még számos érintettől.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy tragikus történelmi eseményekhez nyúltunk – bár ezek egyáltalán nem szándékosak –, és elnézést kérünk az okozott bosszúságért vagy szorongásért” – fogalmazott az Adidas szóvivője a CNN-hez eljuttatott közleményében.
Ennek eredményeként felülvizsgáljuk a kampány hátralévő részét. Hiszünk a sportban, mint egyesítő erőben szerte a világon, és továbbra is arra törekszünk, hogy minden tevékenységünkben a sokszínűséget és az egyenlőséget képviseljük” – tette hozzá a vállalat.
Hadid, akinek édesapja Mohamed Hadid palesztin-amerikai ingatlanfejlesztő, gyakran beszélt a palesztinok elleni erőszakról és a jelenleg is zajló gázai háborúról, de a szupermodell is gyakran kifejti véleményét és érzéseit a témában. Tavaly októberben Bella Hadid például ezt írta Instagramon közzétett nyilatkozatában: „A szívem vérzik a fájdalomtól és a traumától, amit kibontakozni látok, valamint a palesztin vérem generációs traumái miatt” – utalt az izraeli légicsapásokban és katonai támadásokban elesett áldozatokra.
„Gyászolom azokat az izraeli családokat, akik megküzdöttek október 7-ének fájdalmával és következményeivel” – tette hozzá, utalva arra a napra is, amikor palesztin fegyveresek mintegy 1200 embert öltek meg Izraelben, és több mint 250 embert ejtettek túszul.
Az Amerikai Zsidó Bizottság számára egy hangzatos Izrael-ellenes modell kiválasztása ennek a sötét olimpiának a felidézésére vagy hatalmas mulasztás, vagy szándékosan lázító.
Mehdi Hasan újságíró azonban vitatta ezt az Adidas és Hadid elleni kritikát. „Bella Hadidnak semmi köze nincs az 1972-es terroristákhoz, azon kívül, hogy palesztin” – tette közzé az X-en.
Ez a vita mindenesetre nem hiányzott az olimpia előtt, és remélhetőleg, ennyivel le is tudhatjuk a mostani játékokkal kapcsolatos legkellemetlenebb híreket.
Öt komoly botrány az olimpiák történetéből
Nehéz kiemelni a nyári olimpiák történetéből akármelyik botrányt is, említhetnénk az azonnal vagy éppen sok év elteltével napvilágra kerülő doppingeseteket, az 56-os olimpia véres magyar–szovjet vízilabdameccsét, a mexikóvárosi olimpián a 200 méteres síkfutás dobogósainak felemelt ököllel történő tiltakozását, a Jesse Owensnek nem gratuláló Hitlert, a politikai okokból ki nem álló sportolók kizárását és eltiltását, a HIV-pozitív műugró, Greg Louganis vérző fejét (Szöul), az egymást bojkottáló keleti és nyugati államokat, az elcsalt ökölvívó-mérkőzéseket, az atlantai robbantást, az egykori ír papot, aki 2004-ben a versenyben vezető brazil maratonfutót kilökte a pályáról, a pekingi olimpián a bírót fejbe rúgó taekwondóst vagy akár Ryan Lochte-nak és társainak benzinkutas incidensét (Rio de Janeiro), és még sorolhatnánk. Listánk nyilvánvalóan szubjektív szempontok alapján tartalmaz 5 esetet.
1. Az 1904-es olimpián a Missouri állambeli St. Louisban megrendezett maratoni futás során a meredek dombok, a forgalom és a kóborló vadkutyák mellett a futóknak meg kellett küzdeniük a magas hőmérséklettel és a páratartalommal is. Talán érthető, hogy Fred Lorz amerikai futó 14,5 km megtétele után úgy döntött, a következő 17,7 km-t autóval teszi meg. A jármű hamar elromlott, így Lorz folytatta a futást, és megnyerte a versenyt. A csalását azonban gyorsan felfedezték, és Thomas Hickst hirdették ki győztesnek.
2. Az 1976-os montreali olimpia megnyitásakor Borisz Onyiscsenko ukrán atléta volt az aranyérem favoritja öttusában. Kiváló vívóként nem volt várható, hogy nehézségei lesznek a vívással. A gondok azonban akkor kezdődtek, amikor a brit csapat észrevette, hogy az ukrán akkor is pontot kapott, amikor nem sikerült megérintenie az ellenfelét. A párbajtőrök elektromosak voltak, Onyiscsenkóén azonban volt egy olyan gomb, amit megnyomva hamis találatot rögzített. Onyiscsenkót kizárták a játékokról.
3. Az 1988-as szöuli játékok 100 méteres versenyét a versenyzők doppingfogyasztása miatt a „legpiszkosabb versenynek” nevezték az olimpiák történelmében. Bár kezdetben a kanadai sprinter, Ben Johnson nyert, néhány nappal később megfosztották az éremtől, miután pozitív lett a doppingtesztje.
Johnson később azt állította, hogy az nem igazán csalás, ha mindenki más is használ szereket, bár ez nem volt túl meggyőzőbb érv. Aranyérmét a második helyen végzett amerikai Carl Lewis kapta, aki abban az évben az amerikai olimpiai próbák során szintén pozitív tesztet produkált tiltott szerekre, de ő elkerülte a felfüggesztést. Az ezüstéremre felminősített brit Linford Christie pszeudoefedrin-tesztje is pozitív lett, de a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) később felmentette, miután a teszt eredményét a ginzengteára fogta.
4. Nem csak embereket tesztelnek illegális szerekre az olimpiákon, a lovasversenyeken induló lovakat is átvizsgálják. A 2008-as pekingi olimpián a norvég Tony André Hansen által lovagolt Camiro kapszaicintesztje pozitív lett. Bár a kapszaicint általában kisebb sérülésekre használják a chilipaprikából készült kenőcsben, az serkentő hatású lehet, és így szerepel a tiltott anyagok listáján. Hansen és Camiro eredetileg bronzérmet szereztek a díjugrató versenyen, de elvették tőlük.
5. A 2012. évi londoni nyári olimpiai játékokon diszkvalifikálták a tollaslabdázók közül a kínai, dél-koreai és indonéz párosokat, mert megpróbálták befolyásolni a negyeddöntők párosítását. A vádak szerint a sportolók el akarták kerülni, hogy a döntő előtt összekerüljenek a többi csoportból érkező honfitársaikkal. A Tollaslabda Világszövetség úgy véli, a játékosok nem nyújtották a legjobb formájukat, hogy győzzenek, viselkedésükkel megsértették és károsították a sport szellemiségét. Az angol sajtó szerint a verseny bohózatba fulladt.
A párizsi olimpián résztvevő magyar sportolók formaruháinak összeállításába Epres Panni is besegített. Herwerth Mónika divattervező az alkotói folyamat részleteiről is mesélt ebben a cikkünkben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés