Az öt méter magas bronzszobor állapota az elmúlt évtizedekben drasztikusan leromlott, korábbi felújítások során csak esztétikai beavatkozásokat végeztek el rajta, ezért teljes körű felújítása elkerülhetetlenné vált – áll a Nemzeti Örökség Intézete MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.
A munkálatok első fázisában állványrendszer épül a 36 méter magas oszlop köré: ez teszi lehetővé a szobor leemelését és restaurátorműhelybe szállítását, ahol
a belső állapottól függően 6-12 hónap alatt helyreállítják az eredeti állapotát.
Gábriel arkangyal megújult szobra várhatóan 2025 első felében kerül vissza a Hősök terére. A munkálatok során nem csak a bronzszobrot, hanem az Gábriel arkangyalt tartó oszlopfőt is megerősítik.
Igazi magyar jelkép az emlékmű
A Hősök terén álló monumentális Millenniumi emlékmű és a középpontjában 36 méteres korinthoszi oszlopon álló Gábriel arkangyal Magyarország egyik emblematikus jelképe, belföldi és külföldi turisták állandó úti célja. A Zala György szobrász által megalkotott arkangyalt 1901. október 24-én avatták fel. A Millecentenárium alkalmából 1995 és 1996 között ugyan lezajlott az emlékmű felújításának első üteme, amelynek célja a Hét vezér szoborcsoport és a Gábriel szobor rekonstrukciója volt, azonban
az arkangyal szobor restaurálása idő- és forrás hiányában csak a helyszínen zajlott, szerkezetét érintetlenül hagyták, csupán felszíni javításokat végeztek.
A Millenniumi emlékmű restaurálásának második üteme nem érintette a Gábriel szobrot.
2021-ben, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előtt megtisztították és újrapatinázták az arkangyal szobrot, ekkor jutott a Nemzeti Örökség Intézetének tudomására, hogy olyan komoly sérülések vannak a szobron, amelyek egy újabb, a korábbiaknál sokkal átfogóbb restaurálás előkészítését teszik szükségessé. A bronz főalak és az alatta található korinthoszi fejezet bronz díszeinek rögzítései kritikus állapotúak, leemelésük és műhelyben történő átfogó helyreállításuk elkerülhetetlen.
Darabokban, nyergesvontatóval szállítják el
A várhatóan július 22-én kezdődő munkálatok során állványzat készül az oszlop köré, amelyet követően 3D szkenneléssel dokumentálják a műtárgyat. A felmérést követően a szoborkompozíciót több darabra bontva egy nagy teherbírású daruskocsival leemelik: Gábriel arkangyal figurája a gömb felső felével együtt kerül le, a szobor kezéből a Szent Koronát és a kettőskeresztet még a helyszínen leválasztják. Ezt követően történik meg a korinthoszi talapzat leemelése. A szoborelemeket egy speciális nyerges vontatóval, fektetve, közúton szállítják el a részletes felmérés helyszínére.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés