72 méteres hajót süllyesztenek el a környezetvédők a tengeri állatok védelmében

GettyImages-1326242
Olvasási idő kb. 7 perc

A hajóból mesterséges korallzátony lesz, ahol előbb algák és korallok, majd tengeri halak sokasága telepszik meg. Rengeteg hasonló élőhelyet hoztak létre világszerte a legkülönösebb tárgyakból.

Egyes hajókat életük végén szétszednek, mások múzeumokban végzik, megint mások pedig a tenger fenekén fejezik be pályafutásukat. De csak mint közlekedési eszközök, hiszen a természet hamar meghódítja ezeket a roncsokat, és ezernyi színes tengeri élőlény otthonává válnak. A jelenséget régóta megfigyelték, és az 1970-es évektől kezdve szándékosan is elsüllyesztenek hajókat, hogy mesterséges korallzátonyokká váljanak. 

Rengeteg korall pusztul el

A korallzátonyok nagyon fontos részét képezik a tengeri ökoszisztémának. Rengeteg élőlénynek adnak otthont, másoknak táplálékforrásként szolgálnak, védik a partvidéket az eróziótól. Az óceán esőerdeinek is nevezik őket, itt él a tengeri élőlények 25 százaléka. A korallok pusztulása azonban komoly problémát jelent: 2009 és 2018 között a világ összes korallzátonyának 14 százaléka pusztult el, és a különböző emberi tevékenységek, mint például a halászat, illetve a globális felmelegedés hatására

Ha eleged van a világból, ez a 10 lakatlan sziget a te helyedHa eleged van a világból, ez a 10 lakatlan sziget a te helyed

Noha a lakatlan szigetek tökéletes úti céljai lehetnek a magányra vágyóknak, azért nem árt tudni, hogy e helyek miért olyan csendesek.

Tovább olvasom
Ez a hely szó szerint a semmi közepe: nem is gondolnád, miket tárolnak a Föld „legfélreesőbb” helyénEz a hely szó szerint a semmi közepe: nem is gondolnád, miket tárolnak a Föld „legfélreesőbb” helyén

A Nemo-pont körül nincs más, csak víz, víz és víz – akkora kiterjedésű területen, mint a volt Szovjetunió.

Tovább olvasom

2050-re a korallzátonyok 95 százaléka veszélybe kerülhet az emelkedő hőmérséklettel összefüggésben levő korallfehéredés miatt.

2005-ben például a Karibi-térség korallzátonyainak több mint a fele korallfehéredés hatására elpusztult.

A globális felmelegedés a korallokat is veszélyezteti
A globális felmelegedés a korallokat is veszélyeztetiAlexis Rosenfeld / Getty Images Hungary

Mi a korallfehéredés?

A korallok a víz tulajdonságainak megváltozása által okozott stresszre reagálnak úgy, hogy kilökik a szöveteikben élő szimbiotikus egysejtű algákat, a zooxanthellákat. Ezek adják a korallok jellegzetes színét, ezért nevezik korallfehéredésnek a jelenséget. Leggyakrabban a tenger hőmérsékletének emelkedése miatt történik. Nem jelenti feltétlenül a korall pusztulását, de sebezhetőbbé teszi ezeket az élőlényeket a fertőzésekkel szemben. Kutatások azt mutatták ugyanakkor, hogy azok a korallok, amelyek túléltek fehéredést, a későbbiekben ellenállóbbá válnak a víz tulajdonságainak megváltozásával szemben.

Így pótolják a korallzátonyokat

A tengeri ökoszisztéma fennmaradásához elengedhetetlenek a korallok, így régóta próbálják pótolni az elpusztult zátonyokat. Már az 1830-as években rájöttek dél-karolinai halászok, hogy

több halat fognak, ha farönkökből kis építményeket emelnek a sekély vízben, élőhelyet létesítve a tenger állatainak.

A búvárok is kedvelik a hajóroncsokból lett korallzátonyokat
A búvárok is kedvelik a hajóroncsokból lett korallzátonyokatStephen Frink / Getty Images Hungary

Sőt, a római korban is hoztak létre mesterséges zátonyokat, igaz nem a korallok miatt, hanem háborús céllal. Az első pun háború alatt például Marsala kikötőjét a rómaiak kövekkel, építkezéseken használt anyagokkal torlaszolták el. Hasonlóan jártak el a perzsák a Tigris folyó torkolatánál, hogy megállítsák az arab kalózok előrenyomulását. A 17. századi Japánban viszont már kifejezetten azért helyeztek el a tengerben köveket, hogy algák nőjenek rajtuk.

A hajók elsüllyesztése, mint mesterséges korallzátony, az 1970-es években terjedt el igazán. Ez a módszer annyira hatékonynak bizonyult, hogy egyes kutatások szerint nagyobb sűrűségben élnek a mesterséges zátonyokon a tengeri élőlények, és ezért több nagy ragadozót vonzanak, mint természetesen kialakult társaik. „Ahogy elsüllyed egy hajó, azonnal új élőhellyé válik” – mondta Avery Paxton, az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal kutatója. Először csak kisebb halak használják búvóhelyként, majd algák és korallok telepednek meg rajta. A roncs körül kialakuló áramlatok odasodorják a planktonokat is, amelyek minden tengeri tápláléklánc alapját képezik. Innentől aztán nincs megállás: rajokban érkeznek a kisebb halak, amelyek odavonzzák a nagyobb ragadozókat is.

A USS Oriskanyból lett a legnagyobb mesterséges zátony
A USS Oriskanyból lett a legnagyobb mesterséges zátonyStocktrek Images / Getty Images Hungary

Különleges zátonyok

A leggyakrabban hajókat használnak mesterséges korallzátonyok létrehozására. Florida partjainál például rengeteg vízi járművet süllyesztettek el ebből a célból, összesen mintegy 3800-at. Ezek közül

a legnagyobb – egyben a rekordtartó is a világon – a USS Oriskany, egy 44 ezer tonnás repülőgép-hordozó,

amelyet 2006-ban küldtek a tenger mélyére Pensacolától nem messze. 1921-ben a Massachusetts csatahajót – miután kivonták a szolgálatból – kísérleti tüzérség tesztelésére használták, azt követően, hogy részlegesen elsüllyesztették a Mexikói-öbölben. Később Florida állam kisajátította, végül 1993-ban védett tengeri területté nyilvánították.

De nem csak hajókat használnak ilyen célokra. 2001-ben New York város közlekedési hatósága 1200 metrókocsit selejtezett le, amelyeket az Atlanti-óceán amerikai partvidékén, Delaware államban süllyesztettek el, miután kibelezték és megtisztították őket. Az így létrehozott Redbird-zátony környékén 2008-ra 400-szorosára emelkedett az egységnyi területre jutó tengeri élőlények mennyisége.

A mexikói Cancúnban víz alatti múzeumot hoztak létre, amely egyben korallzátony is
A mexikói Cancúnban víz alatti múzeumot hoztak létre, amely egyben korallzátony isVW Pics / Getty Images Hungary

Káros is lehet a környezetre

A mesterséges korallzátonyokkal kapcsolatban aggályok is felmerültek. Olykor azért hozzák ezeket létre, hogy növeljék egy területen a halak számát, akár halászati, akár idegenforgalmi megfontolásokból. Ez azonban felboríthatja a környék ökoszisztémájának egyensúlyát azzal, hogy megnöveli bizonyos fajok egyedszámát. Véletlenek hatására új, akár invazív fajok megjelenését is előmozdíthatják zátonyok létrehozásával. 2008-ban például azt figyelték meg egy hawaii korallzátonynál, hogy egy hajó elsüllyesztése után, amelyet vasláncokkal rögzítettek a tengerfenékhez, aggasztó mértékben megnőtt egy algafaj populációja. Az alga növekedéséhez ugyanis vas kell, ami általában nem elérhető nagy mennyiségben a tengerben, ám a vaslánc hatására rengeteg lett belőle. Komoly problémát jelenthet az is, ha olyan anyagokat süllyesztenek el, amelyek szennyezik a környezetet, vagy ha mesterséges zátony létrehozásának címén mindenféle szemetet öntenek az óceánokba.

Az Osborne-zátonyt az 1970-es években hozták létre használtautó- és teherautó-gumikból. A projekt nem sikerült teljesen jól, mert az abroncsokat nem rögzítették megfelelően, és az óceán áramlatai rengeteget elsodortak közülük. Talán emiatt történt, hogy amikor a Redbird-zátonyhoz is felhasználtak mintegy háromezer tonnányi teherautó-abroncsot, azokat előtte megfelelő súlyokkal látták el.

Egészen bizarr a Neptune-zátony története: a projekt megvalósítását úgy finanszírozták, hogy 2007-től ide lehetett temetkezni. A hamvakat betonnal keverték el, és különféle formákba öntötték, amelyeket elsüllyesztettek, így hozva létre a zátonyt. Általában egyszerű formákat használtak, mint például tengeri csillag vagy korall, ám akad itt például oroszlán formájú „síremlék” is.

Ha szívesen olvasnál érdekes tengeri élőlényekről, kattints ide!

Ki sem néznéd belőle: pár nap alatt visszanöveszti levágott karját ez az állatKi sem néznéd belőle: pár nap alatt visszanöveszti levágott karját ez az állat

Valószínűleg mindenki, aki nyaralt már tengerparton, találkozott ezzel az állattal, de ezt a különleges tulajdonságát biztos nem sokan ismerik.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
3 testi jel, ami arra utal, hogy nagy bajban van a házasságod
3 testi jel, ami arra utal, hogy nagy bajban van a házasságod

Nemcsak a kimondott szavak, hanem a testbeszédünk is sokat elárul arról, milyen a párkapcsolatunk, bajban van-e a házasságunk.

14 perce

  • életem
Megdöbbentő, milyen háziállat lesz a kutya és a farkas keresztezéséből
Megdöbbentő, milyen háziállat lesz a kutya és a farkas keresztezéséből

Egyre többen keresik az ilyen állatokat, de egy valamivel nem számolnak.

április 1., 14:36

  • Mindennapi
Áprilistól teljesen új szabály érvényes a várólistákra, ezeket a betegeket érinti
Áprilistól teljesen új szabály érvényes a várólistákra, ezeket a betegeket érinti

Betegek tízezreit érintheti, hogy új szakmai protokoll vonatkozik egyes várólistákra.

április 1., 12:10

  • életem
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak

Mi az, amivel akaratunkon kívül is árthatunk egy cicának?

április 1., 16:46

  • Önidő
Az utolsó videók a Fővárosi Nagycirkuszról: vajon mikor látjuk újra?
Az utolsó videók a Fővárosi Nagycirkuszról: vajon mikor látjuk újra?

Videónkban megmutatjuk a Fővárosi Nagycirkusz eddig ismeretlen, rejtett folyosóit. Vajon mi lesz a sorsuk?

április 1., 16:00

  • világom
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert

Értette a beszélt nyelvet és minecraftozott is a legokosabb állat.

április 1., 15:10

  • Édes otthon
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök látogatása miatt rengeteg lezárásra készülhetnek az autósok.

április 1., 12:40

  • életem
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn

Egy légiutas-kísérő árulta el, mit nem ajánlott használni a repülőgépen.

április 1., 14:00

  • életem
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben

Mindenkinek át kell állni az e-pénztárgépekre, de nem azonnal. Ekkortól nincs választási lehetőség.

április 1., 17:30

  • világom
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól

A mentőcsapatok versenyt futnak az idővel, de nem adták fel a reményt, hogy újabb túlélőkre bukkanjanak a romok alatt.

április 1., 13:36

  • Offline
Retró kvíz: Melyik sorozat főszereplője volt Brinkmann professzor?
Retró kvíz: Melyik sorozat főszereplője volt Brinkmann professzor?

Emlékszel még ezekre a 80-as évekbeli sorozatokra?

április 1., 06:45

  • Offline
A vérfarkas-szindróma létező betegség: ezt okozza a valóságban
A vérfarkas-szindróma létező betegség: ezt okozza a valóságban

Ez az a ritka genetikai betegség, amitől az emberek úgy nézhetnek ki, mint a vérfarkasok. Ám ez nem a legendában, hanem a valóságban létezik.

április 1., 19:00

  • világom
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol

A világ minden tájáról özönlöttek a diákok az egyetemre, amelyet egy nő alapított. Mind a mai napig működik az intézmény.

április 1., 18:30

  • világom
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz

Ítéletidő tombolt több görögországi szigeten, a heves esőzés súlyos áradást okozott, sok helyen bezárták az iskolákat.

április 1., 11:10

  • Mindennapi
Új támogatásról döntött a kormány: ők jogosultak
Új támogatásról döntött a kormány: ők jogosultak

Friss rendelet alapján jár a támogatás.

április 1., 11:40

  • Testem
Ez a hirtelen jött, szúró mellkasi fájdalom nem a szívroham jele
Ez a hirtelen jött, szúró mellkasi fájdalom nem a szívroham jele

Nem minden szívfájdalom veszélyes, de ha a probléma súlyosbodik, orvoshoz kell fordulni.

április 1., 06:00

  • Offline
Magyar színészt szeretett a modern tánc tragikus sorsú anyja
Magyar színészt szeretett a modern tánc tragikus sorsú anyja

Isadora Duncan és Beregi Oszkár a legboldogabb napokat egy kis, vidéki parasztházban töltötték 1902 tavaszán.

április 1., 19:30

  • Offline
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban

A mesterlövészben volt spiritusz, még az amerikaiknak is visszaszólt.

április 1., 20:00

  • világom
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére

Máshogy nem lehetett volna hozzáférni mindahhoz, ami most a csernobili szarkofág alatt van.

április 1., 06:30

  • életem
Ingyen kapják a nyugdíjasok ezt az életmentő készüléket: már igényelni sem kell
Ingyen kapják a nyugdíjasok ezt az életmentő készüléket: már igényelni sem kell

Könnyebben elérhető a készülék, amely akár életet is menthet.

április 1., 10:36

  • világom
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani

Az új táblákat már több országban használják, de nem kötelező betartani, nem jár érte büntetés.

április 1., 09:06

  • világom
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz

Drámai közlemény: bejelentette a bezárását a nagy múltú Fővárosi Nagycirkusz.

április 1., 07:25

  • lájfhekk
A Google böngészőjének tűnik, hamis banki oldalakkal lopja el minden pénzed a török vírus
A Google böngészőjének tűnik, hamis banki oldalakkal lopja el minden pénzed a török vírus

Roppant fejlett vírus jelent meg, amely banki adatokat próbál ellopni. A Google böngészőjének álcázza magát, és szinte észrevehetetlenül dolgozik.

április 1., 08:36

  • világom
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának

Sokkoló posztban jelentette be az Epstein-botrány kulcsszereplője és András herceg legfőbb vádlója, hogy négy napot adtak neki az orvosok.

április 1., 10:06

  • Mindennapi
Napsütés után jégeső: viharos szélre adtak ki figyelmeztetést
Napsütés után jégeső: viharos szélre adtak ki figyelmeztetést

Hosszabb napos időszakok után zivatarok, akár jégeső is előfordulhat, egyes területeken viharos szél is várható.

április 1., 07:46

  • Önidő
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe

Fontos dolgot tisztáz a szakértő a nyugdíj összegével kapcsolatban.

április 1., 09:36

  • Testem
Így kell szedni a probiotikumot valójában
Így kell szedni a probiotikumot valójában

Orvos mondja el, miért fontos és mikor szükséges probiotikumot szedni.

április 1., 07:00

  • életem
Ez az a pont, amikor már menthetetlen a kapcsolatod a tudomány szerint
Ez az a pont, amikor már menthetetlen a kapcsolatod a tudomány szerint

Meghatározták azt a „pillanatot”, amikor az egykor szerelmeseknek be kell látniuk: a kapcsolatnak vége.

április 1., 08:50

  • Offline
Felismered a politikust a fotón? Ilyen volt gyerekként
Felismered a politikust a fotón? Ilyen volt gyerekként

A tekintet maradt, de a fizimiska többi eleme igencsak megváltozott az idők során.

április 1., 08:20

  • Offline
Visszatért a halálos kór, minden oltási bizonyítványt ellenőrizni fognak Lengyelországban
Visszatért a halálos kór, minden oltási bizonyítványt ellenőrizni fognak Lengyelországban

Az egészségügyi hatóságok aggasztónak találják a betegség újbóli felbukkanását, valamint az oltásokkal szembeni elutasítás mértékét.

április 1., 08:06

Érdekességek