Ez történhet, ha a rákos Károly király nem képes már feladatait ellátni

GettyImages-1962952390
Olvasási idő kb. 4 perc

Ma este közleményben tudatta a brit királyi család, hogy III. Károlyt prosztatarákkal diagnosztizálták. De ki látja el az uralkodói teendőket addig, amíg a király lábadozik? Összegyűjtöttük az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Egyelőre nem tudni, mennyi ideig marad távol a nyilvános szereplésektől III. Károly.

Rákot diagnosztizáltak III. Károly királynál

Amint azt az Index is megírta, III. Károly királynál a rák egy formáját diagnosztizálták. A BBC tájékoztatása szerint még nem világos, hogy milyen daganatról van szó, annyit azonban tudni vélnek, hogy a király esetében nincs szó prosztatatumorról, noha a betegséget prosztatamegnagyobbodása miatti kezelések alkalmával fedezték fel. 

A királyi család közleménye alapján III. Károly egyelőre elhalasztja nyilvános szerepléseit, visszatértéig várhatóan más magas rangú királyi családtagok helyettesítik őt.

A Buckingham-palota szerint a brit uralkodó azonban pozitívan áll a kezelésekhez, és azt várja, hogy a lehető leghamarabb újra elláthassa uralkodói feladatait.

III. Károly király egy ideig nem mutatkozik nyilvános eseményeken
III. Károly király egy ideig nem mutatkozik nyilvános eseményekenNeil Hall / MTI / EPA

Mi történik, ha betegsége csak átmenetileg akadályozza őt?

Az 1937. évi kormányzósági törvény értelmében, ha a király átmenetileg cselekvőképtelen, mint ahogyan most III. Károly is, két vagy több államtanácsost neveznek ki helyette. A törvény szerint az államtanácsosok közé tartozik az uralkodó házastársa és az öröklési sorban a következő négy, 21. évüket betöltött személy, vagyis a királynő, a walesi herceg, a sussexi herceg, York hercege és Beatrice hercegnő.

Ilyen feladatokat kaphatnak

Az államtanácsosok felhatalmazást kapnak az uralkodó hivatalos feladatainak többségének ellátására, például a titkos tanács ülésein való részvételre, a rutindokumentumok aláírására és az új nagykövetek megbízóleveleinek átvételére.

Olyan alapvető alkotmányos funkciók azonban nem ruházhatók át, mint a nemzetközösségi ügyek, az országgyűlés feloszlatása – kivéve a király kifejezett utasítására – vagy a miniszterelnök kinevezése.

A kormányzósági törvény arról az eljárási rendről is rendelkezik, amelyre akkor van szükség, amikor a mindenkori uralkodó szellemi vagy testi fogyatékosság miatt válik cselekvőképtelenné. Ez esetben egy régensséget hoznak létre, melynek során a régens az uralkodó öröklési rendben legközelebbi felnőtt férfirokona, adott esetben Vilmos herceg lenne, vagyis rá ruháznák át a királyi feladatokat.

Az új régensnek a kinevezésekor le kell tennie a kormányzósági törvény által megkövetelt esküt a titkos tanács előtt, addig ugyanis egyetlen királyi funkciót sem tölthet be.

Ha III. Károly király állapota rosszra fordulna, fia, Vilmos herceg kapná meg a királyi feladatait
Ha III. Károly király állapota rosszra fordulna, fia, Vilmos herceg kapná meg a királyi feladataitChris Jackson / Getty Images Hungary

Megszüntethető a cselekvőképtelenség

Ha az uralkodó visszanyeri erejét, és újra képes ellátni uralkodói teendőit, akkor a cselekvőképtelenség megszüntethető egy nyilatkozattal, amelyet ugyanazok írnak alá, akik korábban a cselekvőképtelenségi nyilatkozatot is ellátták a névjegyükkel. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek