Veszedelmesebbek voltak, mint a férfiak: hosszú loknikkal raboltak a karibi kalózkirálynők

GettyImages-587837554
Olvasási idő kb. 7 perc

A 17-18. században több ezer kalóz garázdálkodott a Karib-tengeren, ám közülük ketten igazán különlegesek: mindketten nők voltak. Noha Mary Read és Anne Bonny találkozására csekély volt az esély, mégis férfiakat meghazudtoló módon fosztogattak és bűnöztek együtt.

Mary és Anne nemcsak jó bűntársai, hanem barátnői is voltak egymásnak. Találkozásuk ugyan sem matematikailag, sem földrajzilag nem lett volna indokolt, mégis összekapcsolódtak. Nem is akárhogy: koruk legnagyobb bűnöző férfijait megszégyenítő módon fosztogattak és raboltak. Mindezek mellett még egy igazán különleges közös jellemzőjük is volt:

zsivány életüket mindketten férfinak öltözve élték.

Mary Read, a fiúgyerek

Az Angliában született Mary Readet az édesanyja fiúként nevelte fel, ha úgy tetszik, tulajdonképpen Mary volt a saját halott fiútestvére. Ez persze vadul hangzik, de valójában tényleg ez történt. Mary anyja ugyanis feleségül ment egy tengerészhez, szerelmükből egy fiú született. Ám amikor a férje elveszett a tengeren, a feleségnek viszonya lett egy másik férfival.

Nem sokkal később terhes is lett Maryvel, várandósságát azonban a bűnös viszonya miatt el kellett titkolnia az anyósa előtt, így elhagyta férje anyjának házát.

Ám Mary születése után nem sokkal, amikor meghalt a nő elsőszülött gyermeke, vagyis Mary bátyja, minden megváltozott. A közben nyomorgóvá vált anya ekkor trükkös tervet eszelt ki arra, hogy visszatérhessen az anyósához, aki már menye frigyének napján kijelentette: csak akkor gondoskodik az unokájáról, ha az fiúnak születik. Mary anyja éppen ezért elhallgatta gyermeke halálát, helyette úgy tett, mintha Mary lenne a halott fiú. A csel bevált.

Mary Readet az anyja fiúként nevelte fel
Mary Readet az anyja fiúként nevelte felSepia Times / Getty Images Hungary

Titkos viszonyból született Anne is

Ha lehet hinni bizonyos Charles Johnson kapitány – aki vélhetően álnéven maga Daniel Defoe volt – 1724-es, A General History of the Robberies and Murders of the Most Notorious Pyrates című könyvének, akkor az írországi Corkban született Anne Bonny gyerekkora is hasonlóan furcsa volt.

Apja William Cormac, egy házasságban élő ügyvéd volt, aki viszonyt szőtt a szobalányával, Peggel.

Az apa ezért az ügyvédi irodájában hivatalnoknak öltöztette a fiatal Anne-t, aztán végül úgy döntött, hogy szobalányos szeretőstül, gyermekestül Amerikába költözik. A család jól is működött új otthonukban, ám Anne ledobta a férfiruhát, és onnantól kezdve élte a vad tinédzserek életét. Viselkedése azonban korántsem lett nőies, olyannyira, hogy a pletykák szerint egy verekedés közben megölt egy szolgálót, és megvert egy férfit is, akit nem mellesleg meg is akart erőszakolni. Tizenhat éves korában Anne a Karib-tengerre menekült egy James Bonny nevű tengerészhez.

Anne Bonnyt az apja rejtegette, miután a lány egy titkos kapcsolatból született
Anne Bonnyt az apja rejtegette, miután a lány egy titkos kapcsolatból születettSepia Times / Getty Images Hungary

Katonaságból a fogadóba

Amíg Anne a hírhedt kalózok kikötőjében, New Providence-szigeten próbált boldogulni, addig Mary gyalogosként a flandriai hadseregben szolgált. Hamar bele is szeretett egy katonatársába, és miután egy sátorban felfedte előtte valódi énjét, nem sokkal később össze is házasodtak. Frigyük után együtt hagytak fel a katonasággal, és egy népszerű fogadót nyitottak Hollandiában.

Boldogságuk azonban nem sokáig tartott, a férje ugyanis korán meghalt, így Mary újra férfiruhát öltött, és elhajózott Nyugat-Indiába.

A kereskedelmi hajót azonban utolérték a kalózok, akik közé keveredett végül Mary is. Bár később azt mondta, hogy csak kényszerből csatlakozott a legénységhez, mert tulajdonképpen az egyetlen dolog, amitől irtózott, az a kalózélet volt, tettei azonban másról árulkodtak: a következő években kitűnő navigációs képességekkel rendelkező, rettenthetetlen banditává vált.

Mary Read és Anne Bonny rettenthetetlen kalóznővé váltak
Mary Read és Anne Bonny rettenthetetlen kalóznővé váltakHulton Archive / Getty Images Hungary

Ekkor találkozott a két kalóznő

Eközben Anne továbbra is folytatta a vad és meglehetősen vakmerő utazásait, amelyek egyike során viszonyt kezdett egy Calico Jack Rackham nevű kalózzal. A pompás ruháiról ismert bandita bandájához megismerkedésük után szinte azonnal csatlakozott, és hamarosan megtörténhetett a két nő sorsdöntő találkozása is. Mindez akkor jöhetett létre, amikor Calico Jack legénysége megelőzte Mary Readék hajóját, aztán hogy, hogy nem, a nő már velük folytatta az útját. A legenda szerint Anne még vonzódni is kezdett a magas hangú, nőies férfihoz, ám amikor Mary felfedte az igazi nemét és énjét Anne-nek, mély barátság szövődött köztük – amely egyesek szerint több is volt annál.

Elválaszthatatlan hármas

Valami alapja valóban lehetett a románcnak, hiszen Calico Jack féltékenységi rohamában megfenyegette Anne-t, hogy új szeretőjének elvágja a torkát. Azért azonban, hogy elcsendesítsék a dühös férfit, a nők beavatták őt Mary titkába. Kalózhármasukat ettől kezdve valódi magasságokba emelték, megrendíthetetlen együttműködésük professzionális szintre emelte bűntetteiket.

A két nő kegyetlenségben, ivásban és káromkodásban állítólag még a legmegátalkodottabb kalózokat is lepipálta.

Mary Read, Anne Bonny és Calico Jack
Mary Read, Anne Bonny és Calico JackPrint Collector / Getty Images Hungary

Amikor mindennek vége szakadt

Calico Jack bandája egyébként a Karib-tenger kereskedelmi hajóit támadta meg. A legénység ténykedése olyannyira sikeres volt, hogy a bahamai kormányzó vérdíjat tűzött ki a kalózvezér fejére, és hajókat is küldött utánuk. 1720-ban rajtuk is ütöttek, amely végül a kalóznők leghíresebb akciója is volt egyben. Amíg Anne és Mary az életéért harcolt a fedélzeten, a dicső kapitány elbújt a hajó takarásában, a legénység többi tagja pedig moccanni sem tudott a részegségtől.

Az egész kalóztársaság a börtönben végezte
Az egész kalóztársaság a börtönben végezteHulton Archive / Getty Images Hungary

A börtönben is együtt

1720. november 17-én Calico Jacket és tíz emberét halálra ítélték. Anne-t és Maryt külön perbe fogták, kalózkodásban bűnösnek is találták, de megkímélték az életüket, miután kiderült, hogy mindketten gyermeket várnak. A párost állítólag a szomszédos cellákban tartották, egyikük, Mary Read azonban babája születése előtt lázban meghalt. Őt 1721. április 28-án a jamaicai St. Catherine tartományban temették el, Anne Bonny ezutáni élete viszont ismeretlen. Egyesek szerint az akkor huszon-egynéhány éves lányt, miután az apja kimentette a börtönből, a dél-karolinai Charlestonba vitte, ahol feleségül ment egy James Burleigh nevű férfihoz, és még kilenc gyermeke született.

Egy másik legenda szerint Mary meg sem halt, hanem barátnőjével együtt szökött Louisianába, ahol idős korukig a nyílt tengeri romantikus hőstetteikről meséltek.

Ha szívesen olvasnál még ehhez hasonló történeteket, akkor ajánljuk figyelmedbe a nőnek öltözött titkos ügynökről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek