Magyarország olyan szerencsés, hiszen meredekebb és szelídebb lankáin, valamint csendes erdőiben ezerszámra nyílik ilyentájt a hóvirág. A Fertő–Hanságtól a Mecseken, a Gerecsén, a Börzsönyön át a Bükkig szinte nincs olyan hely, ahol ne találkozhatnánk a tavasz hírnökeivel.
Veszélyeztetett, védett növény
A tavasz első hírnöke egykor hétköznapinak számított, lassan két évtizede azonban természetvédelmi oltalom alatt áll. A veszélyeztetett, védett hóvirág ugyanis 2005. augusztus 31-én a természetvédelmi szempontból jelentős növényfajok közé került, az eszmei értéke 10 ezer forint. Ha csak egy szálat is letépünk, vagy csupán egyetlen hagymát is kiemelünk a földből, hogy hazavigyük elültetni, máris természetkárosítást követünk el, amely büntetést von maga után.
Tehát ahogyan a mondás tartja: „mindent a szemnek, semmit a kéznek”!
Önuralomra márpedig szükség lesz, hiszen most olyan hazai helyeket mutatunk, ahol, ameddig a szem ellát, hóvirág nyílik.
Két és fél hektárnyi hófehérség Alcsúton
Február 17-től mindennap 10 és 17 óra között hóvirágünnepet tartanak az Alcsúti Arborétumban, ahol két és fél hektáron elterülő, Magyarországon egyedülálló, hófehér virágmező fogadja a látogatókat. A botanikus kertben a mediterrán hóvirágok hét fajának huszonnégy fajtáját csodálhatjuk meg, amelyek nyílása természetesen időjárásfüggő,
de ha elkezdődik, onnantól várhatóan 4-5 hétig tart majd a virágzás.
Hóvirágra természetesen számíthatunk hazánk többi arborétumában is, így többek között a budai, a szarvasi, a vácrátóti és a kámoni arborétumban is érdemes érdeklődni arról, mikor lehet tömeges virágzásra számítani.
Irány a Töllősi-erdő!
A Fertő–Hanság Nemzeti Park területén található lébényi Töllősi-erdő is tele van ez idő tájt hóvirágokkal, sőt, az ott található Hóvirág-ösvény neve is erről árulkodik. A százhektáros tölgyerdőben tett kirándulás alkalmával azonban nemcsak a tömegével nyíló hóvirágokat, hanem a csillagvirágokat is meg lehet csodálni.
Adonyi Holt-Duna-ág
Aki járt már errefelé, azt mondja, nehéz szebbet mutatni ennél tavasz elején. A Budapesttől csupán 55 kilométerre található szigeten ugyanis
tél végén hófehérré változik a táj.
Ha tehát egy igazán varázslatos helyen szeretnénk gyönyörködni a tavasz hírnökeiben, akkor érdemes az irányt az Adonyi-sziget felé venni.
Ettől még a jeges Balaton is felolvad
Ha felednéd már a Balaton jégpáncélba burkolózott, téli arcát, akkor adunk egy tippet: vedd az irányt a Balaton-felvidék felé hóvirágnyílás idején: Nagyvázsony felé gyönyörű hóvirágos túraútvonalon sétálhatsz.
Közel Budapesthez is nyílik a hóvirág
Ha a fővárostól nem szeretnénk távol merészkedni, akkor annak közelében is találhatunk hóvirágmezőket.
Többek között a pilisborosjenői egri vár másolata és a Teve-szikla közelében, a Nagy-kevélynél.
Ez idő tájt hófehér, puha lepelre hasonlít a táj, amit természetesen nem másnak, mint az ezrével előforduló hóvirágoknak köszönhet.
Ha még több hazai kirándulóhelyet szeretnél felfedezni, akkor ajánljuk figyelmedbe az erdőkről szóló írásunkat is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés