Dobogókő a spiritualitás iránt érdeklődők számára különösen fontos, hiszen azt tartják róla, itt található a Föld szívcsakrája. Annyi bizonyos, hogy a 700 méterrel a tengerszint fölött található településen számtalan érdekes látnivaló kínálkozik: szalonturisták és gyakorlottabb túrázók egyaránt találhatnak edzettségüknek megfelelő túraútvonalakat.
A Zsivány-sziklák
Ha Dobogókőn járunk, érdemes a Zsivány-sziklákhoz ellátogatni: a kanyonra emlékeztető völgyben elszórtan óriási sziklatömbök hevernek, a közöttük megkapaszkodó fák szabadon álló gyökerei és a csend pedig fokozzák az élményt. (A legenda szerint a tatárok elől menekülő IV. Béla itt rejtette el kincseit, amit később egy itt megtelepedő zsiványbanda próbált felkutatni.) A hosszú túra után a kilátóból elénk táruló lélegzetelállító panoráma garantáltan felüdíti a testet és a lelket.
A bükkszentkereszti gyógyító kövek
A Bükkben, Miskolctól húsz kilométerre található Bükkszentkereszt, az ország második legmagasabban fekvő települése. A csendes, nyugalmat árasztó kis falu az úgynevezett gyógyító kövekről ismert, amelyek közül a leghíresebb a Boldogasszonykő.
A legenda szerint maga Szűz Mária járt erre, aki Jézus halála után bánatában világgá ment, és amikor elfáradt a gyaloglásban, leült az erdőben egy kőre.
A falubeliek azóta is gyógyító erőt tulajdonítanak ennek a kőnek – ez tudományosan nem bizonyított, de a szubalpin klímájú település levegője bizonyítottan gyógyhatással bír pajzsmirigyproblémákkal (Basedow-kór) és asztmával küzdő betegekre. Egy kiadós séta az ébredező természetben pedig egészen biztosan jót tesz a téli hónapok bezártsága után.
Csodatévő zarándokhely: Mátraverebély-Szentkút
Mátraverebély ősi település: már Árpád-kori iratokon is szerepel, Vereb néven. Középkori, torony nélküli temploma Magyarország egyik legjelentősebb kora gótikus műemléke, de a szentkúti Nagyboldogasszony-templom is igen jelentős az oda látogató zarándokok számára – itt található egyébként Az angol betegből ismerős Almásy László családi sírboltja, róla itt írtunk bővebben. De a helyszín bőven kínál látnivalót a templomokon kívül is. A zarándokközpont feletti hegyoldalban találhatóak a sziklába vésett remetelakok, és a Szentkúti-patak völgyébe is érdemes ellátogatni. A legenda szerint amikor a kunok bekerítették Szent Lászlót, a király ebben a völgyben éppen a lovát ugratta át egy szakadék fölött, és lova lépte nyomán víz kezdett szivárogni a földből. Ezt a király bárdjával kiszélesítette, és a felfakadó forrás vize a legenda szerint csodatévő hatással bír: egy kisfiút „kigyógyított” a némaságból a 12. században – a települést pedig azóta nevezik Szentkútnak.
Buddhista sztúpa Zalaszántón
Kevesen tudják, hogy Magyarországon található az egyik legnagyobb európai buddhista sztúpa. Az 1992-ben épült, 1993-ban a dalai láma által felszentelt, 30 méter magas szentély egy dél-koreai buddhista szerzetes, Bop Jon ötlete nyomán épült meg, a 316 méter magas Világosvár hegyen, Zalaszántó településen. Az Emberi Jogok Parkjában álló sztúpa közelében meditációs központ is található, ahol akár többnapos elvonulásra is lehetőség van. A sztúpa (a szanszkrit eredetű szó jelentése: „ereklyéknek épített hely”) belsejében Buddha tanításai, ereklyéi, egy aranyozott Buddha-szobor és egy 24 méter magas életfa található, bár sajnos bemenni nem lehet. Viszont körbesétálhatjuk, az egyre magasabb talapzatokon: a buddhista hagyományok szerint lehetőleg háromszor, az óra járásával megegyező irányban érdemes ezt megtenni, közben esetleges kívánságainkat is elmormolhatjuk.
India itthon: Somogyvámos
Ha a Dél-Dunántúlon vagy a Balaton déli partján járunk, kár lenne kihagyni Somogyvámoson a Krisna-völgyet, amely egy 300 hektáros, önellátásra törekvő ökofalu – és afféle mini-India Magyarországon. 1990-ben egy faluszéli, tikkadt birkalegelő területén kezdődött a története: néhány fiatal önellátó gazdálkodásba fogott, mára pedig egy gyönyörű természeti környezettel rendelkező biofarm várja a látogatókat. Somogyvámoson megcsodálhatjuk hazánk első és máig legnagyobb hindu templomát, két iskolaépületet, Magyarország egyetlen Tehénvédelmi Központját, egy hatalmas biokertészetet, arborétumot, tanösvényeket. A Krisna-völgy állandó lakóinak házai, vendégházak, kézműves stúdió, ajándékbolt és egy vegetáriánus étterem is található a helyszínen, amely helyi alapanyagokból készít rendkívül ízletes fogásokat.
Ha szívesen elutaznál, hogy az ébredező természetben gyönyörködj, ez a cikk is a segítségedre lehet:
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés