Egészen egyedülálló törvényt hoztak az Egyesült Királyságban, hogy biztonságosabbá tegyék az okosotthonokat a kibertámadásokkal szemben. Betiltják a leggyengébb és legkönnyebben feltörhető jelszavakat, illetve az okoseszközökön alapbeállításként megadott jelszavakat. Ennek köszönhetően a mai naptól nem lehet olyan jelszavakat használni, mint például az „admin” vagy az „12345”.
A sok okoseszköz miatt kell betiltani egyes jelszavakat
Az Egyesült Királyságban azért fogadták el ezt a világon egyedülálló törvényt, hogy jobban védjék az otthonokban egyre nagyobb számban jelen levő okoseszközöket. A Which? brit fogyasztóvédelmi szervezet szerint egy sok ilyen eszközzel rendelkező lakást enaponta akár 12 ezer támadási kísérlet is érhet az interneten keresztül, amelyek közül 2684 esetén egyszerűen ilyen gyenge védelmet nyújtó jelszavakkal próbálkoznak a támadók.
Ráadásul az országban egyre több az internetre kötött okoseszköz: a legújabb adatok szerint az Egyesült Királyságban található otthonok 99 százalékában használnak legalább egy okoseszközt, átlagban azonban 9 ilyen szerkezet a jellemző. A háztartások 57 százalékának van okostévéje, 53 százalékának hangalapú asszisztense, 49-nek pedig okosórája.
Túl gyenge jelszavakat használunk
A NordPass nevű, jelszavak kezelésével foglalkozó internetes oldal kutatása szerint a leggyakoribb jelszó az Egyesült Királyságban tavaly az „123456” és a „password” (jelszó) volt. A legtöbbször használt jelszavak listája a következőképpen néz ki az országban:
- 123456
- password
- qwerty
- liverpool
- 123456789
- arsenal
- 12345678
- 12345
- abc123
- chelsea
Hazánkban sem sokkal jobb egyébként a helyzet. Az adatok szerint Magyarországon 2023-ban így nézett ki a jelszavak tízes listája:
- admin
- 123456
- Kinder123
- Nagyatad
- 12345678
- 123456789
- motorola
- telefon
- 000000
- mandula
A kutatásból az is kiderül, hogy a felhasználók általában a streamingfiókjaikat védik a legyengébb jelszavakkal. Ahogy arról korábban a Dívány is írt, szakértők szerint ezek jellemzik az erős jelszavakat:
- egyedi és erős,
- nehezen kikövetkeztethető, akár jelszógenerátor alkotta,
- nem újrafelhasznált, más felületen még nem volt hozzád köthető,
- legalább negyedévente cserélt,
- kétfaktoros hitelesítés is kapcsolódik hozzá.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés