A 71-es főutat is le kellett zárni az égből való tömeges fecskehullás miatt: madármentők dolgoztak az útvonalon, akik a nagy bajba került állatok életét próbálják megmenteni. A hideg időjárás mellett az éhség is komoly megpróbáltatást jelent számukra – ebben az esős, hideg szeptemberben a táplálékukat jelentő repülő rovarokhoz nehezen jutnak hozzá.
A hidegben szenvednek a fecskék
Akinek fedett erkélye, terasza van, megfigyelhette, hogy az utóbbi napokban fecskék tömege keres menedéket ott: párkányokon, házfalak kiszögellésein is nagy számban üldögélnek az ázott állatok, amelyek szó szerint életükért küzdenek most.
A madarak összebújva próbálják egymást és magukat is melegíteni: ebben a nehéz időszakban a mi segítségünkre is szorulhatnak, de nagyon nem mindegy, mit teszel, ha bajba jutott fecskét látsz.
Ha egy kisebb csapatot látsz, ne menj közel hozzájuk azért, hogy fényképet vagy videót készíts róluk – ha megzavarod őket, szétrebbenésükkel felesleges energiaveszteséget okoz viselkedésed.
Éhségüket ne kenyérrel vagy magvakkal próbáld enyhíteni, hiszen nem ez a táplálékuk. Ha mindenképp szeretnél nekik segíteni, lisztkukacokat érdemes egy magasan található helyen, tálkában kitenni. Az sem biztos, hogy ebből fogyasztanak, de lehetséges. A tálat ne a talajra tedd.
Így melegítsd a madarat
Ha elázott, rossz állapotú fecskére bukkansz, egy papírtörlővel bélelt cipősdobozban vitt zárt helyre. Ott papírtörlővel itasd le róla finoman a vizet, hogy tollazata ne sérüljön. Ha remegne vagy gubbasztana, melegvizes palackkal tudod melegíteni, vagy alacsony fokozatra állított hajszárítóval. Ügyelj arra, hogy ne legyen túl meleg a rá fújt levegő. Ilyenkor érdemes segítséget kérni madármentő szervezetektől.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés