Ezek a budapesti helyszínek bukkantak fel híres Disney-mesékben

GettyImages-54083031
Olvasási idő kb. 5 perc

Századik születésnapját ünnepli a világ legismertebb rajzfilmgyára. Hófehérke volt az első a klasszikus, európai gyökerű történetek közül a vásznon, amit hatvan másik, egész estés rajz- és animációs film követett. Néhányban egy kicsit hazánkat is felfedezhetjük.

A Disney a jubileumára készülve összeállította a harminc legszebb, ténylegesen is létező rajzfilmes helyszín rangsorát. Budapest is helyet kapott a listán.

Ki ne emlékezne gyermekkora legszebb meséire? Hercegnők és hercegek szívmelengető történetei, a világirodalom klasszikusai és manapság új, sokszor politikai szempontok alapján megírt történetek kerültek ki a száz évvel ezelőtt, Walter Elias Disney által alapított filmgyárból.

A gonosz mostoha kastélya nem csak a filmvásznon létezett
A gonosz mostoha kastélya nem csak a filmvásznon létezettThe Walt Disney Company (Hungary) Kft.

Fiktív sztorik valós helyszíneken

A mesék és animációs filmek ugyan a képzelet szüleményei, a szereplőknek helyszínt adó városok azonban valós helyszínek, a világ leggyönyörűbb vidékei egyre-másra tűntek fel az elmúlt száz év során a mozivásznon a Disney filmstúdiójának köszönhetően. Az ünnepre készülve kiválasztották a harminc legszebbet, s a listában bizony magyar vonatkozású helyszíneket is találunk. Lássunk párat azok közül, amik a nézők számára a leginkább szemet gyönyörködtetőnek bizonyultak.

Hófehérke is egy létező kastély másában látta meg a napvilágot, bár az eredeti helyszínen valószínűleg nem hóért imádkozott az egykori lakó – ellentétben a sanyarú sorsú kis hercegnő édesanyjával. A spanyol Alcázar de Segovia az egyik legautentikusabb középkori erődítmény, mely kifejezetten szép állapotban vészelte át az elmúlt évszázadokat. Jellegzetes kialakítása miatt szinte bármely királylányos történetben megállná a helyét, a Disney-nek köszönhetően a gonosz mostoha főhadiszállásaként lehet ismerős. 

A francia konyha nem csak ízében különleges

A konyhában otthonosan mozgó kis patkány története generációkat ültetett már a képernyők elé. L’ecsó és kevésbé ügyes séf barátja számára a Disney a tipikus francia éttermet igyekezett kialakítani a filmvásznon. Gusteau éttermét a tipikus, autentikus párizsi restaurant-ok ihlették, többek között a Guy Savoy, a Le Train Bleu, a Taillevent és a leghíresebb, La Tour d'Argent.

A kis patkány és a kezdő séf a leghíresebb párizsi étterem inspirálta konyhán dolgozott együtt a L'ecsóban
A kis patkány és a kezdő séf a leghíresebb párizsi étterem inspirálta konyhán dolgozott együtt a L'ecsóbanThe Walt Disney Company (Hungary) Kft.

Nem csak az épületek valódiak

A 2023-ban készült Indiana Jones és a sors tárcsája című filmben a Dionüsziosz füle – Orecchio di Dionisio – elnevezésű barlangot használták forgatási helyszínként. A barlang különleges bejárata egy emberi fülre hasonlító, keskeny bejáraton keresztül közelíthető meg, nevét az egykori híres tirannosz, I. Dionüsziosz szirakúziai királyról kapta. 

Nem csak a helyszínek között bukkan fel valami magyar

Még a legnagyobb Star Wars-rajongók sorában is akadhatnak olyanok, akik fülét nem ütötte meg a sorozatban szereplő egyetlen magyar szó. Nem árulunk zsákbamacskát, el is áruljuk rögtön, hogy a kevés magyar vonatkozás között, mely a filmóriás alkotásaiban helyet kap, a helyszínek mellett egy női név, a Csilla is felbukkan. A Csillagok háborúja franchise egyik fiktív galaxisában nevezik Csillának az egyik bolygót, mely arról is híres, hogy a legnépszerűbb gonosztevő otthona. A Csilláról származó Thrawn főadmirálist először a Lázadók című animációs sorozatban láthattuk, a most nyáron debütált Ahsokában pedig már élő szereplős formában is megjelenik.

A Zsivány Egyes jeleneteit Izland partjai mentén forgatták, az északi sziget egyes részei fel-feltűnnek szemkápráztató sziklaképződményeikkel a film során. A Reynisfjara Black Beach az egyik legismertebb helyszín, mely a forgatásoknak helyet adott, feltűnő fekete homokjáról és drámai sziklaalakzatairól biztos felismernénk, ha a hideg klímájú országba szerveznénk a nyaralást. A Black Beach és a szintén fekete partszakaszokkal tarkított Hjörleifshöfð képeit együtt használták fel, rögtön a film elején láthatóak.

A manapság legtöbb indulatot kiváltó, élő szereplős adaptációként is megjelent A kis hableány a régi Disney-filmek egyik klasszikusa. Eric herceg lakóhelyét is egy ténylegesen létező táj inspirálta. Az alkotók az 1989-ben megjelent mesefilm díszleteihez a horvátországi Dubrovnik kikötővárosának középkori utcái inspirálták az alkotókat. 

Budapest is szerepel a Disney top 30-as rangsorában, ráadásul rögtön két helyszínnel is, mindkettő egy 2021-ben bemutatott filmhez köthető. A Fekete Özvegy történetét bemutató film jeleneteinek egy részét ugyanis Budapesten forgatták, a történet szerint itt kapunk betekintést a főszereplő Natasha régi küldetéseibe. Ennek köszönhető, hogy a Tőzsdepalota, a Nyugati és a Keleti pályaudvar is ott szerepel a százéves stúdió legszebb filmes helyszíneit összegző listán. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek