„A problémáért sohasem egy családtag a felelős, nem az ő viselkedése okozza”

Így segít a családterápia

Bálint Lilla
GettyImages-1301750073
Olvasási idő kb. 5 perc

Evészavar, agresszív gyerek, mozaikcsaláddá válás, családi konfliktusok… néhány azon tünetek és problémák közül, amelyek a családterápia segítségével hatékonyan orvosolhatók. De hogyan működik ez a módszer, és miért nem elég egyetlen ember problémáját kezelni? Szakértő segítségével mutatjuk be a családterápiát.

Életünk során számtalan problémás helyzetben kell helytállnunk, amelyek sokszor érintik a családunkat is: a család az a közeg, amelynek tagjai a legközelebb állnak hozzánk, és amelynek egészséges működése leginkább befolyásolja egyéni lelki egészségünket, pszichés jóllétünket. Ha a családban valamilyen súlyos konfliktus, nehézség vagy ki nem mondott probléma áll fenn huzamosabb ideig, sokszor a gyerek az, aki valamilyen tünettel felhívja a figyelmet a helyzetre és annak súlyosságára. Ha úgy döntünk, szakember segítségét vennénk igénybe, az egyéni terápia mellett választhatjuk a családterápiát, amely a rendszerszemléletnek köszönhetően a család egészével foglalkozik, és kapcsolati szinten segít rendezni a problémát.

Mikor jöhet jól a családterápia?

Makkai-Kovács Krisztina képzésben lévő család- és párterapeuta szerint rendkívül sokféle nehézség kapcsán fordulhatunk családterapeutához. „Gyakorlatilag bármilyen családi krízisben hatékonyan tud segíteni a családterápia, de a leggyakrabban családi konfliktusok, kommunikációs problémák, kapcsolati elakadások vagy válás esetén fordulnak hozzánk, továbbá gyerekeknél jelentkező viselkedési, szociális vagy tanulási zavarok esetén. Mozaikcsaládok létrejötténél vagy örökbefogadás kapcsán felmerülő nehézségek esetében is segítünk, de a családterápia alkalmas az életciklusváltások idején jelentkező konfliktusok feltárására és megoldására, az óvoda- és iskolakezdés, a kamaszkori krízisek vagy a gyerekek kirepülése után fennálló helyzet kezelésére is” – sorolja a családterápia lehetséges alkalmazási területeit a szakember.

Családi konfliktusok, kapcsolati elakadások vagy a kamaszkori krízisek idején is segíthet a családterápia
Családi konfliktusok, kapcsolati elakadások vagy a kamaszkori krízisek idején is segíthet a családterápiaMaskot / Getty Images Hungary

Mit jelent a rendszerszemlélet?

A családterápia úgynevezett rendszerszemléletben dolgozik. „Életünket valamilyen közösség részeként éljük, ahol leginkább kapcsolataink minősége határozza meg, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben – mondja a szakember. A rendszerszemlélet az egyén problémáit a kapcsolatain keresztül, annak rendszerében közelíti meg. Mindennek az alapja legfontosabb kapcsolatrendszerünk, a család. A családtagok befolyásolják a teljes rendszer működését, és a családrendszer is hat annak minden tagjára.

A családban megjelenő problémáért sohasem egy családtag a felelős, nem az ő viselkedése okozza: a probléma létrejöttéhez, majd fenntartásához mindenki hozzájárul”

– fogalmazza meg a családterápia alapvetését Makkai-Kovács Krisztina.

A gyerek a tünethordozó

Ha nehézkessé válik a kommunikáció, a kapcsolódás, vagy valamilyen ok miatt elakadás vagy bizalomvesztés jelentkezik a kapcsolati rendszerünkben, jól jöhet a külső szemlélő, a pár- vagy családterapeuta szakember segítsége. Gyakran a gyerek a tünethordozó, azaz szaknyelven szólva az „index” páciens, hiszen ő a család legérzékenyebb és legvédtelenebb tagja. A családterápia azonban nem a tünethordozó gyerek egyéni problémájaként tekint a kialakult helyzetre, hanem az egész családi rendszert, annak dinamikáját vizsgálja. A tünetek, amelyek a család működési zavaráról árulkodnak, sokfélék lehetnek: „A tünetek az életkortól, a család elakadásának körülményeitől és számos más tényezőtől függenek. Megjelenhetnek akár gyermekkori agresszió, viselkedészavar formájában, de a serdülőkori evészavarok is sikeresen kezelhetők családterápiás segítséggel” – árulja el a szakember.

Hogyan zajlik a családterápia?

A családterápia során jellemzően két terapeuta dolgozik együtt a családdal, általában 90 perces üléseken. „Az első interjú, konzultáció során minden érintett és/vagy egy háztartásban élő családtaggal találkozunk, majd a későbbiekben a problémától függően az ülések összetétele változhat. A rendszerszemléletű terápiás folyamat során visszajelzéseinkkel, kérdéseinkkel, új szempontok megvilágításával arra törekszünk, hogy a párt vagy családot alkotó személyek egy új struktúra létrehozásával átbillenjenek az elakadáson, és új pár-, illetve családrendszer alakuljon ki, tehát a korábbi elakadásokat előidéző krízisek feloldásával az új rendszerben mindenki kialakítsa a számára élhető teret és kapcsolódásokat.”

Sokszor a gyerek tünetei árulkodnak a családban jelen lévő problémáról
Sokszor a gyerek tünetei árulkodnak a családban jelen lévő problémárólSean Justice / Getty Images Hungary

A családterápia során a terapeutapáros kifejezetten aktív, és gyakran adnak házi feladatot is a hozzájuk fordulóknak. A terapeuták a családtagok képzeletére, különböző helyzetek megtapasztalására és átélésére támaszkodnak, ezáltal képesek új perspektívát nyújtani a hozzájuk fordulóknak abban, miként tekintsenek a problémára, hogyan találjanak új kommunikációs és viselkedési módokat, amelyek segítenek a probléma megoldásában.

Ha szívesen olvasnál még pszichológiai témában, az alábbi cikkünket ajánljuk:

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek