Az egyesült államokbeli Nevada határán fekvő, kaliforniai Bodie-ra mondhatnánk, hogy már csak árnyéka önmagának, de ez csak féligazság: bár nyolcvankét éve valóban már egy lélek sem lakja, attól még ugyanúgy, ugyanott áll, és őrzi a múltját, mintha csak jégbe fagyott volna. Jég persze már csak az éghajlatánál fogva sincs arrafelé, de az idő éppúgy tartósította, mint ha a zord időjárás tartotta volna a bolygón.
Bodey, az ásványkincsek után kutató felfedező
Az észak-amerikai kísértetváros története azzal a William S. Bodey-val kezdődött, aki, csakúgy mint a többi kutató akkoriban, az ásványkincsekről szóló pletykák után indult aranyat keresni. 1859-ben így bukkant a Föld egyik legdrágább kincsére a Sierra Nevada-hegységtől keletre fekvő területen, amely az ő neve után kapta a Bodie nevet. De ez egy másik történet, amire később visszatérünk. Bodey azt tervezte, hogy majd a családjával együtt termeli ki az aranyat, ezért nem is habozott sokáig, elindult értük, de már sosem ért haza, az odafelé úton ugyanis egy óriási hóviharban életét vesztette.
Így született meg Bodie Amerikában
Noha W. S. Bodey sosem lehetett részese a település kivirágzásának, a családja gondoskodott az „örökségről”: megalapította Bodie városát, amelynek egyes feltételezések szerint csak azért nem a Bodey nevet adták, mert el akarták kerülni, hogy véletlenségből Bodyként – magyarul: emberi test – emlegessék az emberek. Más források szerint viszont egy festőnek köszönhető a település elnevezése, aki a legközelebbi városban egy „Bodie Stables” – Bodie-istállók – feliratával lopta be a helyiek szívébe magát, akik úgy gondolták, hogy ez sokkal jobban néz ki, mint más hangzásbeli változatok.
1862-re így Bodie lett az újonnan felfedezett terület neve.
Aranyban úszott a település
A név már megvolt, így 1861-ben hozzá is láthattak az arany kitermeléséhez. Az aranybánya nemcsak ásványkincset termelt, hanem nagy-nagy profitot is. Jól látszik ez abból is, hogy
a 20 bányásszal indult Bodie-nak alig húsz év múlva már 10 ezer lakosa volt.
A kaliforniai település ebben a két évtizedben élte a fénykorát, miközben messze földön az egyik leghírhedtebb címet is megszerezte magának. Bodie ugyanis az egyik legveszélyesebb, törvények nélküli településsé vált, ahol nemcsak az arany csillogott, hanem a férfiak szeme is:
tucatszám jöttek létre ugyanis a prostituáltakkal teli bordély- és „rossz hírű” házak.
Ezek mellett megannyi játékterem és ópiumbarlang települt Bodie-ba, a családok mellett pedig rablóktól, fegyveresektől, bolttulajdonosoktól és a világ minden országából érkező emberektől nyüzsgött a város.
Elkopott a lakosság
Bodie-ban lenni nemcsak merő életveszély, de buli is volt, az aranyéletnek azonban lassacskán vége szakadt. Az 1880-as éveket követő évtizedekben, miután a bánya már nem hozott annyi profitot, egyre kevésbé számított vonzó helynek a település.
A lakosság száma így kezdett fokozatosan csökkenni, ami már megállíthatatlan lett.
1930-ban már egy teremtett lélek sem élt Bodie-ban, noha a szomszédos települések munkásainak hála, a bánya még működött egy ideig.
Miután végleg megállt az élet
Bodie sorsa az 1960-as években pecsételődött meg, 1962-ben végleg megállt az élet. Ennek ellenére azonban ma is látható az akkori állapotában, az állam ugyanis emlékparkká nyilvánította: 170 épület még ugyanúgy áll, mint akkor, köztük az iskola, a templom és a bank maradványai. Az, hogy a település a világ legjobban megőrzött szellemvárosává vált, a térség kivételes klímájának és az alacsony páratartalomnak köszönhető.
Ha szeretnél még több titokzatos helyet felfedezni, egy korábbi cikkünkből megismerhetsz öt igazán elhagyatottat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés