Számos Beatles-dal született, aminek van valós vagy vélt igazságtartalma. Utóbbira az egyik legjobb példa, a Lucy in the Sky with Diamonds című dal, amit egyesek rejtett üzenetnek vélnek, merthogy véleményük szerint az LSD-re utal. A Strawberry Fields Forever nem ez a kategória, hiszen a helyszín valós, és egy valaha volt árvaház a főszereplője.
Az 1967-es Strawberry Fields Forever a Penny Lane című albumon jelent meg, és hamar megszerezte az előkelő nyolcadik helyet az amerikai slágerlistán. A vidám dallam és az eperföldnek tetsző téma szomorú titkot rejt azonban, ugyanis John Lennon szövege gyerekkora nehézségeire utal.
Titkok a Beatles-dal mögött
John Lennon gyerekkora meglehetősen szomorú volt. Apja kereskedőként dolgozott, ezért gyakran volt távol, anyja pedig új életet kezdett egy másik férfi oldalán. A kisfiú anyjának élete meglehetősen zűrös volt, ezért Johnt a nénikéjéhez költöztették. Csupán tizenhét éves volt, amikor az anyját elgázolták az úttesten, apja pedig továbbra sem került elő. A traumatizált tinédzser nem érezte jól magát a szigorú nagynénjénél, ezért gyakorta elszökött játszani a környékbeli gyerekekkel. Tőlük nem messze állt a Strawberry Field nevű viktoriánus épület, amely árvaházként működött.
John itt hacsak néhány órára is, de elfeledhette a bánatát, hiszen pontosan az nyomasztotta, ami a többi gyereket: árva volt.
A hely olyannyira fontos volt számára, hogy nemcsak dalt írt róla, hanem 1968-ban a Rolling Stone magazinban is megemlítette:
A Strawberry Fields mindenhol ott van, ahová menni akarsz.
Gyerekként úgy érezte, hogy valami baj van vele, mert olyanokat tapasztalt, amiket mások nem. Az árvák között érezte igazán otthon magát. Sokat köszönhetett az ott töltött időnek, hiszen meglátása szerint jelentősen formált a személyiségén a Strawberry Field és az ott megélt élmények, nem véletlen hát, hogy halhatatlanná tette a számára oly fontos helyszínt. A dalban a hely nevét Fields-re változtatta, de csupán azért, mert így jobban hangzott a szöveg.
A dal egy filmforgatáson született meg, méghozzá a spanyolországi Almeríában. A How I Won the War című filmben dolgozott, és a forgatások között véglegesítette a szerzeményt, amelyet készen vitt megmutatni zenésztársainak.
Volt egy pillanatnyi döbbent csend, amelyet Paul tört meg, aki csendes, tiszteletteljes hangon egyszerűen csak annyit mondott: „Ez zseniális”.
A Strawberry Field ma
A Strawberry Field viktoriánus épülete 1934-ben került az Üdvhadsereghez, majd két évvel később árvaházként nyitott meg, ami a környék kiszolgáltatott gyerekeinek adott otthont. Egészen 2005-ig működött, majd az ott élő gyermekeket családoknál helyezték el, és az épületek közül is jó néhányat lebontottak. Az ikonikussá vált viktoriánus kapukat nem hagyták az enyészetnek: raktárba tették őket, és ma már ezek másolatai fogadják a látogatókat. 2019-ben újranyitották a Strawberry Fieldet, melyhez egy modern épületet is építettek. A szervezet nem felejti el a helyszín fontosságát, így számos területen adózik John Lennon előtt.
A központban egy nagy kávézó is helyet kapott, ahol tanulási nehézségekkel küzdő fiatalok dolgoznak, és fejlesztést is kapnak.
Az odalátogatók megnézhetik a John Lennonnak dedikált kiállítást, és felfedezhetik a megmaradt épületeket, valamint a kertet is, ahol a zenész gyerekkorában önfeledten játszott. A zöld lehetőséget ad a meditálásra és elmélyülésre, ami a belső gyógyulást segíti elő.
Ma már minden Beatles rajongó túrájához hozzátartozik a helyszín, éppen úgy, ahogy a Penny Lane, a Cavern Club vagy a szintén Liverpoolban található Beatles múzeum.
Strawberry Fields a tengeren túl
Nem a liverpooli az egyetlen Strawberry Fields, ugyanis New Yorkban, a Central Parkban is található egy erre a névre keresztelt emlékmű, mégpedig John Lennon tiszteletére. A mozaikból kirakott emlékhelyre az 1971-ben írt dal címe, az Imagine van írva, ahová a rajongók John Lennon 1980-ban bekövetkezett halála óta elzarándokolnak éppúgy, ahogy az eredeti Strawberry Fieldhez.
Ha szeretted a Beatles zenéjét, ez a cikkünk is tetszeni fog!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés