Barbapapa történetét egy szerelmespár ihlette: nekik köszönhetjük a kedves figurákat

Tison Taylor Barbapapa aZenekar 20160830 300
Olvasási idő kb. 5 perc

Ki ne emlékezne a mostani 40-50-es generációból a színes, amorf, mindene képes, ámde szelíd Barba-családra? Azt azonban biztosan sokkal kevesebben tudják, hogy két, létező ember ihlette Barbapapát és Barbamamát.

45 részen keresztül élvezhettük hétről hétre egykor a televíziós matinék egyik legbájosabb rajzfilmsorozatát, a Barbapapát. A mű valójában mesekönyvként indult, s egy igazán romantikus szerelmi történet ihlette. 

Hüp-hüp-hüpp, barbatrükk” – a történetfolyam során számtalanszor felhangzó jelszóra valószínűleg 35 éves kor felett szinte mindenki emlékszik. Barbapapa története az 1970-es évekre nyúlik vissza. Az iró páros, Anette Tison és Taylor Talus elsőként meséskönyv formájában jelentette meg művét, melyet szinte azonnal lefordítottak több nyelvre is. Az igazán nagy ismertséget azonban az 1974-ben megjelent televíziós rajzfilm hozta meg számukra. 

Barbapapa! – kiabálta egy kisfiú, és mesehős született

Anette és Taylor, bár két különböző kontinensen éltek, elsőre egymásba habarodtak. Az amerikai fiatalember az óceánt átszelve utazott Európába francia kedveséhez, hogy megkérje a kezét. Visszaemlékezésük szerint a Luxembourg-kertben andalogtak éppen, amikor elszaladt mellettük egy kisfiú, aki azt kiabálta:

"Barbe á papa, barbe á papa!"

Az amerikai férfi ekkor még nem beszélt franciául, így nem is értette, vajon mit akarhat az apróság, Anette világosította fel, hogy vattacukorért kiabálA dallamos név, és a vattacukor formája pedig annyira megtetszett Taylornak, hogy hamarosan nekiállt megálmodni a figurát. Így született meg a könyv, majd abból a világhírű rajzfilm.

Ebből már nyilvánvaló, hogy Barbapapa nem véletlenül vált egy amorf, rózsaszín lénnyé, aki mindenféle formát képes felvenni, akárcsak egy vattacukor. Felesége, Barbamama vele ellentétben fekete színt kapott a könyvekben és a rajzfilmekben. A két felnőtt hét gyermekkel is büszkélkedhet, mindegyikük másként különleges. 

Barbazoo (más fordításban Barbicur), a sárga apróság kifejezetten kedveli az állatokat, ahogy neve is mutatja. Barbalala, a lila kislány barba a zenét kedveli, húga, Barbabella (Barbabelle) a táncot. A harmadik lánytestvér neve Barbakata (Barbanett), ő szemüveget visel, és olvasni szeret. Kétség kívül Barbakondi (Barbizom) a legerősebb bátyjuk, ő az, aki leginkább mozogni szeret. Két további öccsük, a rendkívül nagy tudású Barbatudor (Barbügyes), és Barbapamacs (Barbaszőr), aki valóságos művész, mindig fest. 

Barbapapa családjában mindenki magára ismerhetett

A hét gyerkőc nem véletlenül hódította meg azonnal a gyermekszíveket világszerte, hiszen mindenki magáénak érezhette a nem túl összetett jellemű apróságok valamelyikét. Aki csak látott egy részt a rajzfilmből, biztosan azonnal elhatározta, hogy melyik kis barbaság is ő jelképesen

Barbapapa ráadásul gyermekeivel együtt az emberek világában igyekszik boldogulni epizódról epizódra. A problémák, melyekkel szembesülnek, a kisgyermekek valós problémái. A sorozatot hazánkban még a szocialista időkben, 1976-ban vetítették le először a televízióban. 

Az első idők sikerein felbuzdulva 2020-ban két évadnyi ismét elkészült Babapapa történetéből Barbapapa en famille címen. A modern technikákkal felturbózott új rajzfilmsorozatot hazánkban a Nick Jr. tévécsatorna adta le, többször is egymás után. (Még most is vetítik.)

A rajzfilm lassan 50 éve töretlenül népszerű

Hogy Barbáék pontosan milyen faj képviselői, azt soha nem tudtuk meg a rajzfilmekből, bár valószínűleg nem is érdekelte azokat a gyerekeket, akiket hétről hétre a képernyő elé szögezett. Az alakváltoztatás képessége, s az, hogy valójában egy gombóc gyurmára hasonlítottak, csak megkönnyítette a játékot, hiszen bárki, legyen bármilyen apró keze is, bármikor maga is el tudta készíteni otthon kedvenc szereplőit.

A mesék nagy részében valamelyik utód került hatalmas kalamajkába az emberek világában, hogy aztán édesapjuk – és néha édesanyjuk – megmentse őket, köszönhetően csodás képességeinek.

A biztonság esszenciáját nyújtotta, és nyújtja a mai napig a kis nézőknek Barbapapa és családja története, nem véletlenül olyan népszerű még a 2020-as években is. Azon kevés, régi rajzfilm egyike, melyet az első idők sikerein felbuzdulva, modernebb formában 2020-ban ismét elkészítettek, és sikeresnek bizonyult az újabb korok gyermekei körében is. 

Ha a mesét ihlető vattacukor történetére vagy kíváncsi, olvass tovább, lerántjuk a leplet a világ egyik legegészségtelenebb édességéről

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek