II. Erzsébet a Brit Birodalom parancsnokává tette a világhírű fodrászt

GettyImages-92062807

Bár rengeteg híresség hajas fejbőre megfordult tehetséges kezei alatt, mi nem elsősorban Mia Farrow, Goldie Hawn, Cameron Diaz, Nastassja Kinski vagy Helen Mirren frizurája alapján emlékszünk legendás vágására, sokkal inkább Twiggy ikonikus fiús frizurájáról vagy a Wash and Go-tévéreklám szlogenjéből, amit már a Dallas-epizódokhoz a készülék elé ülve bemosott a kapitalizmus első hulláma hazánkba.

Mégis létezik az amerikai álom?

Ha igen, hol kezdődik? Londonban? Hajléktalanként? Vagy az árvaházban? Számos világhíres tehetség, méltatott művész élete kezdődött gyalázatosan nehéz körülmények között, mélyszegénységben vagy elhagyatott gyermekként. Marilyn Monroe, Tony Curtis, Coco Chanel éppúgy megjárták gyermekként az árvaházat, mint a később a Brit Birodalom parancsnoki rangjára emelt fodrászikon, Vidal Sassoon is.

Menekült szülők

Sassoon édesanyjának zsidó származású családja az 1880-as években települt át Ukrajnából az elszaporodó pogromok elől Londonba. Apja egy szefárd zsidó családba született még Görögországban, s csak fiuk, Vidal születése előtt 3 évvel ismerkedtek meg, s költöztek együtt London egy görög zsidó közösség lakta negyedébe, ahol 1928-ban megszületett a későbbi hajszobrász.

Twiggy és a modern bubifrizura kapcsán is rögtön Vidalra gondolunk…
Twiggy és a modern bubifrizura kapcsán is rögtön Vidalra gondolunk…Stan Meagher / Getty Images Hungary

Gyötrelmes gyermekévek

A kis Vidal alig volt három, amikor apja egy másik nő miatt elhagyta családját. Az elszegényedett édesanyának így az utca hajléka maradt, illetve az a kétségbeesett választás, hogy nővérével osztozzanak azok kétszobás lakásán. A kis otthont, amelynek teteje beázott és híján volt belső mellékhelyiségnek és fürdőszobának, heten lakták, a folyosó végén lévő közös illemhelyen pedig még másik három családdal osztoztak. Az anya aztán jobbnak látta árvaházba küldeni gyermekeit, ahol hét évet töltött Vidal és öccse. Édesanyja ott havonta egy alkalommal látogatta meg fiait, soha ki nem vitte őket onnan, így érthető, hogy a fiú a zsinagógában vállalt szombatonként önkéntes feladatokat, ott ugyanis alkalma nyílt látnia az anyját.

Kis enyhülés

Amikor az édesanya újraházasodott, és anyagi helyzete kicsit stabilizálódott, kihozta fiait az árvaházból, Vidal 11 éves volt. Nem sokkal később, mivel a tomboló háború sem kedvezett a helyzetnek, és Vidal sem volt szorgalmas, jól tanuló diák, 14 évesen otthagyta az iskolát, éjszakánként föld alatti menedékhelyeken töltötte az éjszakát, nappal hírnökként véres holttestek és halálos sebesültek között üzeneteket továbbított a kikötő és London belvárosa között.

A tökéletes vágási szög megtalálásban hitt
A tökéletes vágási szög megtalálásban hittIan Gavan / Getty Images Hungary

„Mi leszel, ha nagy leszel?”

Vidal maga ugyan sokáig azt gondolta, a focista pályafutás a neki való, amiben örömét leli és tehetségét is kamatoztathatja, később mégis komoly katonai érdemeket szerezett. Édesanyja viszont már fiatalon azt szerette volna, ha fiából fodrász lesz, így el is vitte egy elismert fodrászhoz, hogy beadja tanulónak. A hosszú tanulóidő és a borsos tandíj hallatán az anya összetört, de Vidal meggyőző modora és feltehetően kivillanó képességei meggyőzték a mestert, aki elengedte a tandíjat, és bevette a fiút maga mellé.

Katonai pálya

17 évesen a zsidó veteránok földalatti szervezetének legfiatalabb tagja lett, 20 évesen részt vett az arab–izraeli háborúban.

A karrier beindul

Az anyai ösztönök végül nem voltak csalókák. Vidal 26 évesen nyitotta első aprócska szalonját Londonban, ahol a várakozó vendégek az utcáig álltak sorba. Már fiatalon zászlajára tűzte, hogy ha a fodrászattal foglalkozik, akkor abban valami kimagaslót, valami újszerűt kíván létrehozni, változást generálni. Ez sikerült is.

Mia Farrow hajának vágása közben, nagy sajtónyilvánosság mellett
Mia Farrow hajának vágása közben, nagy sajtónyilvánosság mellettMax B. Miller / Getty Images Hungary

A tupír és a lakkok világa helyett a vágás tökéletesítésében, a megfelelő vágási szög megtalálásában, a hajvágás megreformálásában és az egyszerűen nagyszerű frizurában hitt. A hatvanas évek elején újragombolta a bubifrizurát, s 1965-ben New Yorkban is szalont nyitott. Három évvel később a rendező, Roman Polanski már 5000 dollárért vitette Londonból Hollywoodba, hogy filmje főszereplőjének, Mia Farrow-nak haját levágja. Az 1970-es évektől hajápolási termékeket is forgalmazott, melyek eladásai az 1982-es évben meghaladták a 110 millió dollárt.

A büszke „gazda” termékeivel 1974-ben
A büszke „gazda” termékeivel 1974-benEvening Standard / Getty Images Hungary

Magánélet

Négyszer nősült, három vér szerinti és egy örökbe fogadott fia második házasságának gyümölcsei. Miután az 1980-as évek közepén eladta vállalatát, a tanácsadás és oktatás mellett jótékonysági célok hajtották leginkább, s 2011-es leukémia okozta halála előtt 2 évvel, 2009-ben II. Erzsébet a Buckingham-palotában a Brit Birodalom parancsnoki rendjével tüntette ki.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek