A legveszélyesebb mutatványok embere 44 napig lógott London fölött

GettyImages-1270310768

Miközben a 32 fokos emberi testhőmérséklet már kritikus, a 28 fok alatti pedig az élettel, elvben, összeegyeztethetetlen, ennek a férfinak sikerült több mint 63 órát túlélni egy jégtömb közepébe fagyasztva. Ugyanez az ember képes 17 percig visszatartani a légzését, holott az orvosok szerint 6 perc oxigénellátás nélkül súlyos az agykárosodás kockázata. Otthon senki ne próbálja utánacsinálni!

A budapesti születésű Harry Houdini illuzionista neve G. B. Shaw szerint Jézus Krisztusé és Sherlock Holmesé után a leggyakrabban emlegetett névvé vált. A világhírű szabadulóművész lélegzetelállító lélegzet-visszatartási rekordját a lassan 50 éves David Blaine illuzionista már tizenévesen megdöntötte. Akkor döntötte el, hogy továbbfejleszti képességét, s azóta

az emberi tűrőképesség határait a végsőkig kitolva igyekszik saját korlátait ledönteni

nagy nyilvánosság előtt. Emberfeletti képességei illúzióját keltő mutatványai mellett számos nő ellene tett feljelentése is az átlagtól eltérő viselkedési normáit húzzák alá.

David Blaine amerikai illuzionista akkor kezdte a szemtelenkedést az élettel szemben, amikor önmagát Hófehérkének képzelve, 1999 áprilisában élve eltemettette magát egy üvegkoporsóban New Yorkban, egy teljes hétre. A mutatvány hete alatt kizárólag vízzel táplálkozott.

Vérszemet kapott

Kísérletét annyira szórakoztatónak találta, így, hogy egyáltalán túlélte, hogy tovább fokozva a feszültséget, immár egy jégtömb belsejébe fagyasztatta magát szülővárosa, a nagy alma közepében, 2003-ban. A jégkapszula belsejében három nappalt és három éjszakát töltött a bűvész, aki ötleteivel nemcsak önmagát, de orvosait is az ájulás szélére sodorja.

Lebegés New Yorkban, lebegés Londonban, mikor hol
Lebegés New Yorkban, lebegés Londonban, mikor holBG034/Bauer-Griffin / Getty Images Hungary

II. Don Quijote 

A következő mutatvány is ilyen volt. Ekkor egy 30 méter magas oszlop tetejére állt fel, ahol 36 órán keresztül bírta, mielőtt leugrott volna róla, az alá gondosan elhelyezett papírdoboz medencébe. Erre a „lépésre” az is késztette, hogy ennyi idő magaslati mozdulatlanságban eltöltött idő után súlyos hallucinációi támadtak, például az őt körülvevő épületeket is Don Quijote módjára óriás szörnyeknek, vagy vadállatoknak képzelte. 

Ketreclakó tudományos alany

Saját határainak feszegetése annyira jól sikerült mind ez idáig, hogy az országhatárok kitágításával újabb lélegzetelállító, emberfeletti bravúrra szánta el magát. A helyszín ezúttal London volt, ahol egy üvegketrecbe csücsült bele 44 napra. Az átlátszó kalitkát a Temze fölé lógatták, s ott tekinthette meg rajongótábora is a kirakatba zárt kísérletezőt. Miután ellen tudott állni a ketrece köré lógatott sajtburgereknek is, és kibírta csupán csak víz fogyasztásával, a The New England Journal of Medicine is felfigyelt teljesítményére, és „eredményét” felhasználta egy orvosi tanulmány elkészítéséhez. 

Lélegzetelállító

Blaine mindezen felbuzdulva rájött, még ez is túl kevés neki, illetve még így is túl sok, amit szervezetébe juttat, s nemhogy a vizet, de még a levegőt is megfosztja magától, s következő célként azt tűzte maga elé, hogy megdönti a levegővétel nélkül kibírt addigi leghosszabb idő világrekordját. Már tizenévesen beállította Houdini 3,5 perces levegővétel nélküli rekordidejét, majd tovább kísérletezett. Orvosai tanácsára előbb inkább csak annak imitálásával próbálkozott, hogy levegővétel nélkül is kibírja Houdininél jóval tovább, majd amikor rájött, mennyire kivitelezhetetlenek a trükkös kamumegoldások, úgy látta, nem marad más útja, mint úgy kibírni sokáig oxigén nélkül, hogy tényleg nem vesz levegőt.

Egy sikertelen kísérlet, 7 és fél perc után
Egy sikertelen kísérlet, 7 és fél perc utánGary Miller / Getty Images Hungary

A felkészülés

A gyöngyhalászok után a szabadmerülők rekordjainak tanulmányázásában mélyült el. A legfontosabb dolog, amit tőlük ellesett, annak a taktikája volt, hogy 

a vízben, levegővétel nélkül szigorúan tilos a legkisebb mozgás is,

az ugyanis fokozottan emészti el előle az oxigént, és a kísérlet sikerét biztosan aláássa. Ezután, ugyanebből a megfontolásból, azt is megtanulta, hogyan lassítsa le tudatosan a szívverését, amihez „csupán” relaxálni kell tudni egy víztartályban fejbúbig elmerülve. Három hónap alatt 23 kilót fogyott, és keményen edzett légzése minél hosszabb ideig történő nélkülözésén. Saját elmondása szerint, képessé vált a pulzusát 38-ra levinni, és négy hónap edzés után már 7 percig vissza tudta tartani légzését is, de mindehhez nagyon szigorú diétára és fegyelmezett gyakorlásra volt szüksége.

A kísérlet

Végül elérkezett a kísérlet ideje, amelynek helyszínéül egy átlátszó gömbtartályt választott, amelyet a New York-i Lincoln Center előtt állítottak fel. Az illuzionista úgy gondolta, egy hétig étlen tartózkodik majd a golyóban mindenki szeme láttára a 8 perc 58 másodperces légzésikihagyási rekord megdöntésének kísérlete előtt, így a körülményekhez szokott teste, lelassult anyagcserével majd segítségére lesz kitűzött célja elérésében. Az utolsó pillanatokban a kísérletet élőben közvetíteni készülő tévécsatorna azonban úgy döntött, túl egyszerű a mutatvány, nagyobb lenne a nézettség, ha közben

az újragombolt Houdininek egy bilincsből is ki kellene szabadulnia.

Ez végzetes hibának bizonyult, a bilincs kinyitására fordított mozgás ugyanis jelentősen csökkentette Blaine oxigéntartalékait, az izgalom keltette feszültség pedig pulzusszámát növelte meg drasztikusan. Elmondása szerint így 7 perc elteltével teste görcsölni kezdett, 7 perc után néhány másodperccel pedig ájulásközeli állapotba került, így 7 és fél percet követően a tankba ugró búvárok kimenekítették az addigra az életéért küzdő férfit.

Nyughatatlan lélek
Nyughatatlan lélekGary Miller / Getty Images Hungary

Az újabb kísérlet

Blanie-t nem olyan fából faragták, aki feladja, ezért Oprah Winfrey Amerikában ikonná vált show-műsorában élőben, újabb koncentrált tréningezés után megismételte kísérletét, még akkor is, ha addigra a rekord 16 perc 32 másodperc fölé emelkedett. Blaine nem számolt a pulzusmérővel, amit gömbmedencéje mellé helyeztek, s aminek pittyegése majdnem szó szerint halálba idegesítette.

  • Első 5 perce sikertelen próbálkozással telt pulzusa lelassítására.
  • 8 percnél pedig biztos volt már benne, hogy újra elbukik.
  • 10 percnél érezni kezdte végtagjai zsibbadását, ami a szervezet kétségbeesett kísérlete arra, hogy minden maradék oxigént a létfontosságú szervek üzemeltetéséhez szállítson.
  • 12 perc után már a füle is csöngött, és szívinfarktus előtti tüneteket produkált.
  • 13 percnél mellkasfájdalom lépett fel.
  • 14 percnél rángatózni kezdett.

Végül 16 percnél kiszabadította lábait a kengyelből, amely függőleges pózban tartották őt a kamerák kedvéért, így adva lehetőségeit orvosainak, hogy hamarabb ellátásban tudják őt részesíteni, majd elkezdte magát a víz felszíne felé felengedni, de fejét, amíg lehetett, a tartályban tartotta. Kisvártatva ovációra ocsúdott, amire azt hitte, az már a túlvilág üdvözlése volt, majd rájött, átléphette a 16:32-es rekordot, így a drukkolásnak köszönhetően még a 17 percet is túlhaladta, mire kihalászták.

Intelem

Senkinek ne jusson eszébe kipróbálni azokat az elképesztő dolgokat, amiket saját testével tesz, de azokat sem, amiket állítólag másokéval. A különböző időpontokban, más és más nőktől érkezett feljelentések szerint, Blaine mind az üvegkoporsós eltemetése, mind „hibernálása” évében nem csak saját testi lehetőségei fölött vett erőszakot.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek