Ha attól el is tekintünk, hogy állatok életének kioltása árán kerülnek a boltok polcaira a bőrből készült táskák, kabátok, pénztárcák és egyebek, a bőrök előállítása sem nevezhető épp környezetbarát folyamatnak. A feldolgozásuk energia- és vízigényes, és a cserzés, vegyszeres kezelés során a mérgező nehézfémek szennyezhetik a vizeinket. Ha eddig csupán környezetvédelmi szempontok miatt vagy állatszeretetből nem vásároltál bőrcuccokat, akkor jó hír, hogy alternatívaként már nem csak a szintetikus textilbőrök léteznek. A néhány éve megjelent, teljesen természetes anyagú bőrhelyettesítők egyik képviselője a Fleather.
Mi is az a Fleather?
A Fleather egy kanpuri székhelyű, indiai startup által készített növényi és gombaalapú bőralternatíva. Céljuk, hogy kihasználják a vegán divat iránti növekvő érdeklődést.
India templomaiban keletkezett virághulladék újrahasznosításával állítják elő ezt az új anyagot, amelyet az állatbőr fenntartható alternatívájaként fejlesztenek.
A Gangesz megtisztítása volt a cél
A cég alapítója, Ankit Agarwal arra keresett megoldást, hogy a hinduk legszentebb folyóját, a Gangeszt miként tudná megtisztítani. Kanpurban, a szülővárosában egy séta alkalmával tűnt fel neki, hogy a víz tetején a sár között több tonna virág – körömvirág, rózsa és krizantém – úszik, amelyeket a hívők dobtak el. Ezeket a virágokat hindu rituálékon használják, és szentnek számítanak, ami azt jelenti, hogy nem dobhatók ki más hulladékkal együtt. A rituálé részeként naponta a folyóba helyezik őket, aminek következtében rengeteg növényvédő szer oldódik ki belőlük a vízbe, és a bomló növényi maradványok is szennyezik a folyót.
Először füstölő készült
2017-ben dolgozta ki azt az ötletet, hogy a virágokból füstölőrudakat készítsenek, és megalapította a Phoolt (hindi nyelven „virág”). Minden reggel a cég teherautói járták körbe Kanpur templomait, és összegyűjtötték a virághulladékot, mielőtt a folyóba dobták volna. A leszedett, megszárított virágszirmokat porrá őrölték, és abból készültek a füstölők. Azóta már több mint 13 000 tonna virághulladékot dolgoztak fel, és sok munkahelyet teremtettek.
A véletlen vezetett a vegán bőr születéséhez
2018-ban egy párás napon Nachiket Kuntla, a kutatás-fejlesztési vezető és a vállalat más tudósai fehér réteget vettek észre a gyár padlóján lévő virághulladék-kupacon. Közelebbről vékony rostos hálózatot láttak, úgy tűnt, hogy valami gombás mikroorganizmus próbál meg növekedni a virágokon, táplálékot merítve a bennük lévő cellulózból. A Phool kutatói kíváncsiságuktól vezérelve kísérletezni kezdtek több mikrobával, szabályozva a hőmérsékletet és a páratartalmat, hogy megnézzék, hogyan fognak növekedni ellenőrzött körülmények között egy laboratóriumban a virágmaradványokon. Kezdeti kísérleteik egy vastag, hungarocell típusú anyagot eredményeztek, amelyet csomagolásban lehetett használni. A kutatók azonban hamar rájöttek, hogy a mikrobiális növekedés textúrája furcsán ismerős. „Valaki a csapatból úgy érezte, hogy az érintés bőrszerű” – mesélte Kuntla. Így további kísérletekkel próbáltak szövetszerű anyagot létrehozni.
Kidolgozták a technológiát
Annak érdekében, hogy a mikrobák hatékonyabban szívják fel a tápanyagokat és jobban fejlődjenek, a kutatók folyékony formában kezdték táplálni őket: a virágszirmokat vízben forralták fel, hogy kivonják belőlük a cellulózt és a lignint, és hozzáadtak néhány extra szénhidrátot. 2021-ben kezdhették el a Fleather gyártását. A mikrobákat egy feloldott virágokkal teli inkubátorba helyezik, és ott táplálják, míg kellő mértékben elszaporodnak. Ekkor az addigra már sűrű keveréket tálcákra öntik, és néhány nap száradás után egy összefüggő réteg alakul ki, amely a brie sajt héjához hasonlít. Ezt követően fakéregporoldattal cserzik, szárítják, befestik, és kígyó- vagy krokodilmintával domborítják. A végeredmény egy puha, rugalmas lepedő, amely hihetetlenül hasonlít az állatbőrre. A vállalat eddig számos prototípust tudott készíteni – pénztárcákat, táskákat, szandálokat és edzőcipőket.
A Fleather nemcsak 100%-ban biológiailag lebomló, de légáteresztőbb is, mint más alternatívák.
További fejlesztésekre van szükség
Az anyag azonban jelenleg nem alkalmas olyan tárgyak készítésére, mint az övek, amelyek keményebb bőrt igényelnek. A bőr szakítószilárdsága 8 és 25 megapascal között van, míg a Fleather körülbelül 6 és 10 megapascal között. „A jelenlegi kísérletek teljes mértékben arra összpontosítanak, hogyan tudjuk növelni a szálsűrűséget, hogy erősebb anyagot kapjunk” – mondja Kuntla. Emellett az is cél, hogy minél nagyobb egybefüggő felületeket tudjanak növeszteni.
Környezettudatos választás
2022-ben a környezetvédelmi Nobel-díjként is emlegetett Earthshot-díj döntősei között szerepeltek, ami nem véletlen, hisz több szempontból is környezetbarát termékről van szó. Egyrészt újrahasznosítják az egyébként szennyező hulladékot, csökkentve ezzel a Gangesz terheit, másrészt az általuk gyártott 100%-ban lebomló bőrhelyettesítő remélhető térhódításával az állati bőrök felhasználása is várhatóan csökken. Nagy valószínűséggel ez egy hosszú folyamat, és a valódi bőr még sokáig jelen lesz a divat világában, de ha nálunk is lesz lehetőség helyette bőrhatású, de nem szintetikus anyagból készült terméket választani, én biztosan mellette teszem le a voksom.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés