18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

13 évig tartotta egy szobában lányát a kaliforniai rém, beszélni sem tanult meg

GettyImages-1166935795
Olvasási idő kb. 7 perc

„Vad gyereknek” és „nyúllánynak” keresztelte a sajtó a 13 éves Genie Wiley-t, akit kegyetlen apja egész addigi életében egy szobában tartott fogva, gyakran egy karosszékhez kötözve – a kislány súlyos pszichés és testi gondokkal küzdött, amikor a hatóságok rátaláltak, a horrorisztikus történetből az Egyesült Államok addigi legnagyobb nyilvánosságot kapott gyerekbántalmazási ügye kerekedett.

1970 októberében egy toprongyos asszony bukkant fel az egyik Los Angeles megyei népjóléti hivatalban, karján egy hat-hét évesnek tűnő, furcsa, zavart kislánnyal – a szürke hályog miatt látásproblémákkal küzdő nő fogyatékossági segélyért szeretett volna folyamodni, azonban eltévesztette az ajtót, és a szociális ügyek irodájába nyitott be. Az ottani munkatársak gyanút fogtak a különös kislány láttán, aki szinte terpeszben, befelé forduló lábfejekkel sántikált – amit nyúljárásnak neveztek el –, felkarját szorosan a testéhez nyomta, míg alkarját előre tartotta, és a csuklójával ragadta meg a tárgyakat.

A hatóságok által Genie névre keresztelt kislányról – valódi keresztnevét személyiségi okok miatt nem árulták el –, aki

mindössze 137 centi magas volt és 26 kilót nyomott, nem tudott beszélni és szobatiszta sem volt, először azt gyanították, autista lehet, hamarosan azonban sokkal durvább történetre derült fény:

a 13 éves lányt apja születése óta rabként tartotta otthon, leírhatatlan körülmények között, teljesen elzárva őt a külvilágtól.

Börtönné változtatta házát a szörny családfő

A családfő, Clark Wiley egy balesetben korán elveszítette édesapját, édesanyja pedig – aki egy bordélyház tulajdonosnője volt – lemondott a fiúról, Clark így árvaházakban nevelkedett, és hamar súlyos komplexusokat, illetve embertársaival szembeni mélységes megvetést alakított ki magában. A második világháború idején a férfi repülőgép-szerelőként szolgált a légierőnél, leszerelése után egy Los Angeles-i gyárban folytatta ugyanazt a munkát – hamarosan megházasodott,

egy nála húsz évvel fiatalabb, szegény farmercsaládból származó lányt, Dorothy Irene Oglesbyt vette el.

A magába zárkózó, brutális férfi a kezdetektől fogva feleségén töltötte ki frusztrációját és haragját, gyakran súlyosan elverte a degeneratív látásproblémával, szürke hályoggal küzdő Irene-t, és megtiltotta számára, hogy elhagyja a házat, hacsak erre külön engedélyt nem kap.

Még a napfényt is elzárta a kislánytól apja
Még a napfényt is elzárta a kislánytól apjaGrace Cary / Getty Images Hungary

A férfi a házasság kezdetén kijelentette, hogy egyáltalán nem szeretne gyereket, még a gondolattól is irtózik, Irene azonban négyszer is teherbe esett: a pár első gyereke még csecsemőkorában meghalt, miután szülei gondatlanul egy hideg garázsban hagyták, a második mindössze pár naposan, születési rendellenességek következtében hunyt el,

a harmadik gyerek, egy John nevű fiú és öt évvel fiatalabb húga, Genie azonban életben maradtak.

Nem sokkal Genie születése után, 1958-ban egy részeg sofőr halálra gázolta Clark anyját – akivel akkoriban viszonylag rendeződni látszott a férfi viszonya –, a vétkest a bíróság felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtotta csupán: Clarkban ekkor tört el végleg valami, az egész világ felett érzett dühét családtagjain töltötte ki. Igyekezett teljesen elszigetelni őket a külvilágtól, a család Temple City nevű kisvárosában található házából börtönt csinált számukra – a legsúlyosabb bántalmazást kislánya szenvedte el, akit másfél éves korától kezdve egy sötét szobába zárt.

A lány napközben egy apja által házilag készített kényszerzubbonyt viselt, nem mehetett ki a szobából, sőt, gyakran egy karosszékhez kötözték, melyet bilivel kombináltak, hogy így végezhesse kis- és nagydolgát.

Tilos volt megszólalnia, ha bármilyen hangot kiadott, apja súlyos veréssel büntette, még a családtagok közül sem kommunikálhatott senkivel, kizárólag folyékony ételt kapott, és még azt is csak alig, és még a napfényt is elzárták előle:

a szoba ablakát lefüggönyözték, szinte teljes sötétségben élte napjait. Éjszakára apja egy hálózsákba kötözte, és egy drótfedéllel borított gyerekágyba fektette, ahol megmozdulni sem tudott.

Gyors fejlődésnek indult, de idővel megrekedt a „vad kislány”

Genie, a vad kislány nem sokkal szabadulását követően
Genie, a vad kislány nem sokkal szabadulását követőenBettmann / Getty Images Hungary

Így telt el 13 borzalmas év, míg Irene végleg meg nem elégelte férje brutalitását: a fizikailag és szellemileg súlyosan bántalmazott, majdnem teljesen vak nő egy napon, amíg a családfő távol volt, lányával együtt – az idősebbik gyerek, John már korábban fellázadt az apa ellen, és elmenekült otthonról – megszökött a házból, és a nagyszülőkhöz menekült. Néhány héttel később úgy döntött, Genie társaságában elmegy a környékbeli hivatalba, hogy látássérülti segélyt kérjen – végül a hatóságok faggatására kénytelen volt mindent bevallani.

A „vad gyereknek” elnevezett kislány ügye nagy visszhangot kavart, a sajtó folyamatosan cikkezett az esetről, neves pszichológusok, pszichiáterek és szociológusok is lelkes érdeklődéssel vizsgálták a szociálisan és testileg egyaránt súlyosan visszamaradott Genie-t: kíváncsiságuk főként annak volt betudható, hogy úgy érezték, az eset igazolhatja vagy cáfolhatja Noam Chomsky híres tézisét, amely szerint a beszéd olyan velünk született képesség, mint a két lábon való járás.

A szülők ellen azonnal eljárást indítottak, Clark Wiley azonban a bírósági tárgyalás kezdete előtt nem sokkal öngyilkos lett

– rövid búcsúlevelet hagyott hátra, amelyben annyi állt: „A világ sohasem fogja megérteni.” Az anyát felmentették a vádak alól, a bíróság ugyanis úgy találta, a folyamatos bántalmazás és súlyos látásgondjai miatt nem volt beszámíthatónak tekinthető a kérdéses időszak alatt.

Megmenekülését követően Genie – akit egy Los Angeles-i gyerekkórházba utaltak a hatóságok – gyors fejlődésnek indult, megtanult rendesen enni, játszani, felöltözni, és megszerette a zenét, hatalmas tudásvággyal falta az újabb és újabb élményeket. Mindössze néhány rövidke szóból álló szókincse is hamarosan bővülni kezdett, egy idő után azonban megrekedt a fejlődésben, a rendes, összefüggő beszédet képtelen volt elsajátítani – az őt vizsgáló szakemberek szerint ehhez már túl késő volt.

A lány még néhány évig a kórházban élt, ahol a tudósok folyamatosan vizsgálták őt, foglalkoztak vele, később különböző árvaházakba, szociális intézményekbe került, ahol ismét bántalmazásnak volt kitéve,

miközben anyja jogi úton próbálta hiábavalóan megszerezni a gyámsági jogot felette. A fiatal nővé cseperedett „nyúllány” idővel eltűnt a nyilvánosságból, jelenleg mindössze annyit tudni róla, hogy egy mentális betegek ellátására szakosodott intézményben él Kalifornia déli részén. Édesanyja 2003-ban, bátyja, John pedig 2011-ben hunyt el.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek