Mátyás király esküvőjén is volt már tűzijáték, régebben használjuk, mint hitted!

GettyImages-664603382

A tűzijáték fejlődése hosszú utat járt be felfedezése óta: kezdetben még bambuszt égettek tűzön, ma pedig akár te is elindíthatsz pár rakétát a kertedben.

A történészek egy része szerint a kínai Liujangban használhatták az első tűzijátékokat – persze ne olyasmire gondolj, mint amit mi ma ezen név alatt ismerünk. Amennyiben valóban ők voltak az elsők, akkor a tűzbe dobott bambuszrudakat tekintjük az első tűzijátékoknak, melyeket időszámításunk előtt 200 évvel találtak fel. A bambusz pukkanással pattant szét a tűzben, amire azért volt szükség, hogy a rossz szellemeket elűzzék a zajjal.

A tűzijáték eredete

Nem kellett ugyanakkor nagyon sokat várni arra sem, hogy a ma tűzijátékként ismert látványosság alapjai megszülessenek. Időszámításunk szerint 600–900 között alkották meg a kínaiak a puskaport, amit nemcsak fegyverekben lehetett használni, hanem a már említett bambuszrudakba, illetve később papírba is töltötték azt. Ez már jóval közelebb van a ma ismert, ember készítette a tűzijátékokhoz, mint egy egyszerű növénydarabka.

A tűzijáték nem volt mindig ilyen könnyen elérhető és kezelhető dolog
A tűzijáték nem volt mindig ilyen könnyen elérhető és kezelhető dologMathieu Young / Getty Images Hungary

A 13. században aztán Európába is eljutottak az első tűzijátékok, melyeket a 15. századtól kezdve már előszeretettel alkalmaztak vallási ünnepeken.

Az olaszok kezdtek elsőként saját tűzijátékot gyártani, a kontinens uralkodói pedig kapva kaptak az alkalmon, hogy a zajos és fényes spektákulummal emelhessék uralmuk, ünnepeik és kastélyuk fényét.

A tűzijátékot aztán természetesen Amerikába is magukkal vitték az Újvilág meghódítói, ahol a július negyedikei, függetlenség napi tűzijátékok alkalmával manapság már dollármilliókat lövöldöznek el a patrióták.

Hadi célokra is használták ezeket az eszközöket

Magyarországon állítólag Mátyás király és Aragóniai Beatrix esküvője volt az első olyan esemény, amelyet tűzijáték is ünnepelt: a rakéták egy részét lőtték az égbe, más részük földre rögzített állványzaton tündökölt. A török uralom idején azonban nem tudott tovább terjedni ez a látványosság – bár Budavár 1686-os visszafoglalását azért tűzijátékkal ünnepelték a magyarok –, a 18. században, a Rákóczi-szabadságharcot követően tudott ismét teret nyerni ez a fajta szórakozás.

Érdekesség, hogy tűzijátékot hadászati céllal is használtak a magyarok is: az egri vár védői tűzkereket küldtek le a törökökre, de az 1848–49-es forradalom és szabadságharcban is szerepet kaptak ezek az eszközök.

Biztos, hogy erre otthon is szükség lesz?
Biztos, hogy erre otthon is szükség lesz?Mike Harrington / Getty Images Hungary

Felelősen dönts a tűzijátékkal kapcsolatban!

A tűzijáték valódi elterjedése Anton Stuwernek köszönhető, aki a Városligetben rendszeresen tartott tűzijátékokat: ezektől kapott kedvet Emmerling Adolf és Janitsári István arra, hogy ők is ilyen eszközök gyártásába fogjanak. 

A magyar pirotechnika megalapítóinak üzemét a második világháború után államosították, és szintén 1946-ban betiltották a magántűzijátékokat.

Egészen 1993-ig nem volt lehetőség arra, hogy valaki saját maga vehessen vagy rendelhessen vállalkozótól tűzijátékot.

Ma már szabadon vásárolhatunk tűzijátékot a szilvesztert megelőző időszakban, ám ezt csak a megjelölt időpontokban használhatjuk fel. Ha úgy döntesz, idén szilveszterkor te is tűzijátékot lőnél ki, azt megelőzően alaposan olvasd el a használati utasítást, hogy ne legyen baj az ünneplésből – de érdemes azt is átgondolni, vajon biztosan szükséged van-e erre a fajta szórakozásra, amely a természetnek nem kedvez túlzottan.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek