Ez volt a 20. század legnagyobb tudományos átverése, 40 év után derült fény a csalásra

GettyImages-3091306
Olvasási idő kb. 5 perc

Még a tudósokat is megtévesztette az a hamis ősemberlelet, amit egykor a majmok és az emberek közötti hiányzó láncszemnek hittek. A szándékos csalás több mint 40 éven át vezette félre a kutatókat. Az átverés nemcsak elismert tudósok hírnevét rontotta, hanem az emberi evolúció megértésében elért eredményeket is visszavetette.

Az 1911-ben és 1912-ben az angliai Piltdownban felfedezett Piltdown-embert kezdetben úttörő jelentőségű fosszílialeletként ünnepelték. A maradvány egy koponya egy részét, egy állkapocscsontot és több fogat tartalmazott, amelyeket egy korai emberi ős bizonyítékaként értelmeztek. Sokak számára ezek az ősleletek jelentették a régóta keresett hiányzó kapcsolatot az ember és a majmok között. Meglétének olyannyira megörültek, hogy elnevezték „a legkorábbi angol embernek”.

A tudomány emberei is ünnepelték a hiányzó láncszem megtalálását

Egy amatőr régész, Charles Dawson azt állította, hogy felfedezte a hiányzó láncszemet a majom és az ember között, miután emberszerű koponya egy részére bukkant a pleisztocén kavicságyakban, az angliai Piltdown falu közelében.

Charles Dawson 1912-ben Piltdownban
Charles Dawson 1912-ben PiltdownbanPicture Post / Getty Images Hungary

Dawson levelet írt a leletről Arthur Smith Woodwardnak, a Természettudományi Múzeum akkori régészeti vezetőjének. Ezt követően Dawson és Smith Woodward együtt kezdtek dolgozni, és további felfedezéseket tettek azon a területen, ahol a leletek előkerültek. 

Találtak egy fogsort, egy állcsontot, több koponyatöredéket és primitív eszközöket, amelyekről azt feltételezték, hogy ugyanahhoz az egyénhez tartoztak, amelyhez a csontmaradványok.   

Miután Smith Woodward rekonstruálta a koponyatöredékeket, a régészek azt feltételezték, hogy a lelet egy 500 ezer évvel ezelőtti emberi ősé lehet. Felfedezésüket a Földtani Társaság 1912-es ülésén jelentették be. Beszámolójukat többnyire jóhiszeműen elfogadták.

Négy évtized múlva lelepleződött az átverés

1949-ben azonban az új kormeghatározási vizsgálat eredménye megváltoztatta a tudományos véleményt a maradványok koráról. Úgynevezett fluortesztek segítségével felfedezték, hogy a Piltdown-maradványok mindössze 50 ezer évesek. Ez a felfedezés felülírta annak lehetőségét, hogy a Piltdown-ember lenne a kapcsolódási pont az emberek és a majmok között, hiszen abban az időben, amikorra az újabb vizsgálatok után datálták, az emberek már Homo sapiensként éltek.

A Piltdown-ember rekonstruált koponyája: 40 évig nem átverés, hanem tudományos tény volt
A Piltdown-ember rekonstruált koponyája: 40 évig nem átverés, hanem tudományos tény voltPeter Purdy / Getty Images Hungary

Ezt követően az Oxfordi Egyetem biológiai antropológusa és emberi anatómus professzora közösen tovább tesztelte a Piltdown-leleteket, hogy meghatározhassák a pontos korát. Eredményeik azt mutatták, hogy a koponya- és állkapocstöredékek valójában két különböző fajtól származtak, egy embertől és egy majomtól, valószínűleg egy orangutántól.

A mikroszkóp alatt látható karcolások a fogak felületén egyértelműen azt bizonyították, hogy a fogakat úgy reszelték le, hogy azok emberi fogaknak látszódjanak.

Azt is felfedezték, hogy a Piltdown lelőhelyről származó leletek többségét mesterségesen festették meg, hogy hasonlítsanak az ottani kőzetekhez. A szemfogon lévő fekete bevonatról kiderült, hogy nem vastartalmú, mint ahogy azt gondolták, hanem egy festékszerű anyag.

A tudósok 1953 őszén hivatalosan is bejelentették, hogy a Piltdown-koponya viszonylag friss eredetű, és egy férfi és egy orángután maradványaiból áll
A tudósok 1953 őszén hivatalosan is bejelentették, hogy a Piltdown-koponya viszonylag friss eredetű, és egy férfi és egy orángután maradványaiból állMaurice Ambler / Getty Images Hungary

Mindebből a tudósok arra következtettek, hogy a Piltdown-ember nem más, mint egy ravasz tudományos csaláshoz kreált hamisítvány.

Hivatalosan 1953. november 23-án jelentették ki a tudósok, hogy az 1912-ben talált állkapocs- és szemfog egy félrevezető, „szándékos hamisítvány”. Charles Dawson, a szenzációs leletek „megtalálója” egyébként 1916-ban vérszegénység következtében meghalt, halála után a felfedezésének valódiságát Arthur Smith Woodward védelmezte a leghevesebben.

A londoni Természettudományi Múzeumban ma is számos dokumentumot, leletet, levelezést és fényképet őriznek a Piltdown-emberrel kapcsolatban, továbbá sok múzeumi kiadvány is megjelent a Piltdown-történet kapcsán.

Egy hobbit méretű ősi emberfaj felfedezése nagy vitát kavart a tudósok körében, ám nemrég újabb bizonyítékot találtak arra, hogy valóban léteztek.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek