Hogy volt képes mégis az időjárás mint az emberi történelem egyik legmeghatározóbb tényezője óriási hatással lenni az életünkre? Nézzük meg, hogy hogyan változtatta meg a természet a történelem alakulását, és melyek voltak azok a nagy történelmi fordulópontok, ahol döntő szerepet játszott egy-egy vihar.
Így befolyásolta az időjárás a hadjáratokat
A hadviselés mindig is függött az időjárástól, kiváltképp akkor, amikor a modern technológia adta lehetőségek még nem álltak rendelkezésre, amely lehetővé tették volna a pontos időjárás előrejelzést. Hatalmas veszteségeket tudtak okozni a hideg telek, a hirtelen támadt viharok vagy a szárazságok, és gyakorta billentette el a mérleg nyelvét az időjárás egy-egy döntő csata kimenetelében.
1812: Napóleon oroszországi hadjárata
Napóleon oroszországi hadjárata volt az egyik legismertebb példa arra, hogy az időjárás mennyire közvetlenül befolyásolta egy nagyhatalmú hadsereg sorsát. A francia császár hadseregével 1812-ben megindult Oroszország meghódítására, és kezdetben a hadjárat sikeresen haladt. Azonban a sereg számára katasztrofális téli időjárási körülmények teljesen felkészületlenül érték a francia császárt. Mindezek mellett pedig
az oroszok a „felperzselt föld” taktikájával még nehezebbé tették a francia utánpótlás megszervezését.
Az élelmiszerhiány, az állandó hóviharok és a –30 fokos hőmérséklet arra kényszerítették Napóleont, hogy visszavonuljon. Több tízezer katonát veszített el, mielőtt egyáltalán elérhette volna Moszkvát, ezáltal az egyik legnagyobb katonai vereséget szenvedte el. A pótolhatatlan veszteségek következtében Napóleon Európa meghódításáról szőtt álma összetört, valamint véget vetett Napóleon verhetetlenségének.
1588: a spanyol Armada veszte
1588-ban az Armada, a spanyol haditengerészet erős viharokkal találkozott az angol partok közelében, amelyek megakadályozták a flottát abban, hogy végrehajtsák II. Fülöp tervét.
A viharos időjárás nemcsak súlyosan megrongálta a hajókat, hanem szétszórta a flottát, ellehetetlenítve a koordinált támadást. A spanyol Armada veresége egyértelműen az időjárás következménye lett.
Ez a kudarc nemcsak a spanyol birodalom tengeri uralmának vetett véget, hanem lehetőséget nyújtott Angliának is arra, hogy megerősítse tengeri pozícióját: további csapásokat mértek a spanyol hajókra.
Egész birodalmak függtek az időjárástól
Mi történik akkor, ha nemcsak a hadjáratok alakultak a természeti erők szerint, hanem egész birodalmak függtek tőle? A történelem során több birodalom bukása is összefüggésbe hozható a klímaváltozással vagy az időjárási körülmények hirtelen megváltozásával. Hosszútávon könnyen tönkre tehették az éghajlat változásai a mezőgazdaságot, a természeti katasztrófák elszigetelhették a városokat, ami végül gazdasági összeomláshoz vezethetett.
Grönlandról is eltűntek a vikingek
A 10. században kezdődött a vikingek Grönlandon való megtelepedése – ekkor még a viszonylag enyhe éghajlati körülmények uralkodásával. A viking települések sikeresen fejlődtek: mezőgazdasági termelést folytattak, valamint Európával kereskedtek. Azonban a 14. században bekövetkezett hirtelen klímaváltozás – amit ma „kis jégkorszakként” ismerünk – drasztikusan lehűtötte az éghajlatot, amely következtében a vikingek nehéz helyzetbe kerültek. Amellett, hogy a termésük csökkent, az állatállományuk elpusztult, de a tengeri jég miatt a kereskedelmi kapcsolataik is megszűntek. Ebből kifolyólag
a telepesek kénytelenek voltak feladni Grönlandot, és az egykor virágzó viking kolónia eltűnt a történelem süllyesztőjében.
A maja civilizáció összeomlása is emiatt lehetett
I. sz. 250 és 900 között a maja civilizációja virágzott – Közép-Amerika sűrű esőerdeiben grandiózus városállamok alakultak ki. A maják matematikai és építészeti tudásukról híresültek el, ám a civilizációjuk hirtelen összeomlása mindmáig rejtve maradt előttünk. Az újabb kutatások szerint az időjárás is döntő szerepet játszhatott ebben, ugyanis a maja városokat hosszan tartó aszályok sújtották, amelyek kezdetben élelmiszerhiányt, végül a társadalmi feszültségek kirobbanását eredményezte. A csapadékhiány és a mezőgazdaság összeomlása vezetett a maja civilizáció hanyatlásához, valamint a városállamok elhagyásához.
Az időjárás még ma is formálja a történelmet
Az időjárás mind a mai napig formálja a világunkat – így nemcsak a múltban játszódó eseményekben meghatározó a szerepe. A jelenlegi globális klímaváltozások következményei – úgy mint az aszályok, a tengerszint emelkedése, valamint a szélsőséges időjárási események – már most befolyásolják a társadalmi és politikai döntéseinket. A múlt tanulságai pedig lehet, hogy éppen arra figyelmeztetnek bennünket, hogy a természet ereje és az időjárási változások milyen hatást képesek gyakorolni a világunkra. Az időjárás és a klímaváltozás kiemelkedő szerepet játszottak abban, hogy egyes birodalmak felemelkedtek, míg mások elbuktak. És a fenti példák is jól bizonyítják: az időjárásnak mindig is nagyobb jelentősége volt, mint azt mi gondoljuk. Éppen ezért amíg nem tudjuk teljesen irányítani a természet törvényeit, addig a történelem folyamán újra és újra szembesülünk azzal, hogy a sorsunk végső soron valóban az égiek kezében van.
Ki volt a világtörténelemben a legrövidebb ideig uralkodó király? Ha kíváncsi vagy rá, olvasd el a cikkünket ide kattintva.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés