Tudod, hogy a kukac máshol majom? A legismertebb szimbólumok nyomában

GettyImages-520636774
Olvasási idő kb. 4 perc

Szinte mindennap használod őket, de talán soha nem gondoltál bele, honnan is erednek. Vajon honnan tudják a világ minden táján, hogy melyik mosdóba kell bemennie a nőknek és a férfiaknak, vagy hogy hogyan kell szívet rajzolni?

A szimbólumok olykor tudatos tervezéssel, máskor a véletlennek köszönhetően, vagy az írásjelek használata és azok átalakulása során jönnek létre. Gyakran, amit modernnek és a mai kor fejlesztésének gondolunk, az valójában titkos szimbólumként már az időszámításunk előtti korokban létezett, és csak vissza kellett nyúlni hozzá. 

A béke jele – hinnéd, hogy egy rövidítés? 

A pólókon és táskákon is látható békejelet 1958-ban tervezte egy Gerald Holtom nevű művész, és a nukleáris lefegyverzési kampány tüntetésein tűnt fel először. A szimbólum egy rövidítés, mégpedig a szemaforábécé – amelyet zászlókkal alkalmaznak, és a hajók, repülők irányítására szolgál – n és d betűinek összeolvadása, amely a nuclear disarmament, azaz magyarul a nukleáris leszerelés szavakból származik. 

Amikor a pólódon viseled, eszedbe jut, vajon honnan származik?
Amikor a pólódon viseled, eszedbe jut, vajon honnan származik?Jena Ardell / Getty Images Hungary

A kukacot a kereskedők használták

A hetvenes években egy Ray Tomlinson nevű fejlesztő arra próbált megoldást találni, hogy az e-mail-címekben hogyan lehetne elkülöníteni a felhasználó nevét és a terminált. Ehhez pedig egy olyan karaktert keresett, amely nem szerepel senki nevében. Végül egy régi szimbólum mellett döntött, amelyet már használtak évszázadokkal ezelőtt a kereskedők az egységár megjelölésére, éppen ezért nem csoda, hogy régi írógépeken is időnként feltűnik. 

Érdekes, hogy amit nálunk kukacnak hívnak, az az orosz nyelvben kutya, olaszul csiga, németül pedig a farkával kapaszkodó majom.

A szív, amely ott volt a hálószobákban

A szív alakot valószínűleg a Silphium nevű növény magjáról mintázták, amelyet rendkívül sokrétűen használtak a gyógyfűként az ókorban.

Görcsoldóként, köptetőként, skorpiócsípésre és a vérnyomás csökkentésére is alkalmazták.

A hálószobákban azért volt gyakori vendég, mert afrodiziákumnak is kiváló, illetve a méhet megtisztítja, megindítja a menstruációt, ezért a fogamzásgátlásban használták szív alakú magját. Valószínűleg így terjedt el mint a szerelem jelképe.

Van, ahol a hűséget, máshol a védelmet jelenti ez a titkos szimbólum
Van, ahol a hűséget, máshol a védelmet jelenti ez a titkos szimbólumEric Broder Van Dyke / Getty Images Hungary

Titkos szimbólum a történelemből 

1984-ben az Apple feje, Steve Jobs úgy döntött, hogy a jól ismert alma emblémát nem akarja elkoptatni – ekkor még ez volt a command billentyűn –, és felkérte munkatársait, hogy tervezzenek új szimbólumot. Susan Kare grafikus – aki később többek között a Facebook és a Pinterest látványáért is felelt – azonban nem egy új formát hozott létre, hanem egy ősi jelhez nyúlt vissza; a Bowen-csomóhoz. A történelem során több nép kultúrájában is feltűnt: a kelták a szerelem és a hűség szimbólumaként tartják számon, Afrikában a végtelenséget szimbolizálta, míg a skandináv országokban mostanság a kulturális szempontból fontos nevezetességek esetén teszik az útjelző táblára. 

Vénusz és Mars a mosdók ajtaján
Vénusz és Mars a mosdók ajtajánOleksandr Melnyk / Getty Images Hungary

Nő és férfi, azaz Vénusz és Mars

Bármelyik országban is jársz, ha ezt a szimbólumot látod, pontosan tudod, hogy melyik az urak és a hölgyek mosdója. A jel eredete a csillagászatban keresendő; a férfiak esetében a Mars, míg a nőknél a Vénusz szimbólumát használják. Külön magyarázat van arra is, hogy miért így néznek ki ezek a jelek. Mars esetében a kerek vonal a pajzs, a nyíl a lándzsát idézi fel, míg a Vénusz egy kézitükröt formáz, keresztben egy fésűvel. Először valószínűleg az 1700-as években kezdték használni a tudományban a nemek elkülönítésére, ám a mosdókon csak az 1970-es években tűnt fel. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek