„Férfias lelkületű asszony” volt Hunyadi János felesége, Szilágyi Erzsébet

Vajda Szilágyi Erzsébet 1890 nagy
Olvasási idő kb. 9 perc

Szilágyi Erzsébet Hunyadi halála után minden vagyonát és befolyását bevetette, hogy fiát, Mátyást a trónra segítse – olykor még az erőszaktól sem riadt vissza.

A vagyonos köznemesi családból származó Szilágyi Erzsébet 1428 és 1430 között ismerkedhetett meg Hunyadi Jánossal, de találkozásuk pontos körülményeit homály fedi. A 18-20 év körüli leány öt testvérével együtt a Temes vármegyei horogszegi uradalomban nevelkedett, és valamikor az 1430-as évek elején ment feleségül Hunyadi Jánoshoz, aki akkoriban még „tanulóéveit” töltötte: Zsigmond király szolgálatában Itáliában tartózkodott, majd Csehországban, a Duna deltájában és a szendrői csatában harcolt.

Házasságukból 1431-ben született meg az első fiú, László. Hunyadi eközben Filippo Visconti udvarában szolgált Milánóban, majd 1434-ben jó kapcsolatokkal, megfelelő tapasztalattal és némi vagyonnal érkezett vissza Magyarországra – ahogyan Heltai Gáspár történetíró fogalmazott a 16. században, „híres és dicsíretes névvel visszajöve Magyarországba. Azután hadi tisztekben szépen, eszesen és jámborul kezdé magát viselni, annyira, hogy mindenütt és mindeneknél igen jó híre kezde lönni.” 

Hunyadi János ábrázolása egy 19. századi francia történelemkönyvben
Hunyadi János ábrázolása egy 19. századi francia történelemkönyvbenCulture Club / Getty Images Hungary

Még a király is Hunyaditól kért kölcsön

Hunyadi vagyonát – amint a másik krónikás, Antonio Bonfini megjegyzi – nem minden esetben szerezte becsületes módon: „Társaival beportyázott Mysiába, és sok zsákmányt szerzett. Mondják, hogy egy régi kalugyer [görögkeleti]-kolostort pusztított el, s az ott talált gyöngyökön és drágaköveken gazdagodott meg.” A pénzszűkébe került Zsigmond királlyal is megesett, hogy Hunyadi Jánostól kért kölcsön, cserébe pedig magyarországi birtokokat zálogosított el neki. Hunyadit 1441-ben I. Ulászló kinevezte erdélyi vajdának.

Hunyadi János és Szilágyi Erzsébet második fia, Mátyás viszonylag későn született: 1443-ban, 12 évvel bátyja után. Nem tudhatjuk, mi állt ennek a hátterében: talán Hunyadi politikai karrierje; de az is előfordulhat, hogy a házaspárnak több gyermeke is született, de ők csecsemőkorukban meghaltak. Annyi bizonyos, hogy Hunyadi Mátyás „1443. bőjt második havának huszonhetedik napján, reggel három órakort” Kolozsvárott jött a világra, hiszen Hunyadváron az akkor még javában zajló építkezés nem volt éppen ideális környezet a szüléshez.

Ilyen volt valójában az élet Magyarországon a Hunyadiak korábanIlyen volt valójában az élet Magyarországon a Hunyadiak korában

Nem volt könnyű az egyszerű sorba született embereknek a Hunyadiak idején Magyarországon.

Tovább olvasom

„Hunyadon egy igen szép várat épüte”

Hunyad település már néhány évtizede a Hunyadi-család birtokában volt, a vár nagyszabású építkezési munkálatai viszont csak az 1440-es években kezdődtek. Hunyadiék pazar otthont teremtettek, ahogyan Heltai Gáspár fogalmazott: „Hunyadon egy igen szép várat épüte”. A vár falait megerősíttették, bástyákat és külső tornyokat emeltek. A várkápolna ajtaja fölé a kőbe faragott hollós címer került, a Kapisztrán-toronyba pedig a zergét ábrázoló Szilágyi-címer. A tornyok sokszor börtönként is szolgáltak, a vár kútjának kávájára pedig a későbbiekben egy török rab is megörökítette a nevét: „Aki e feliratot írta, Hasszán, ki a gyaur rabjaként élt a várban a templom mellett.” Szilágyi Erzsébet Mátyással Kolozsváron maradt, Heltai szerint egy szász nemzetiségű ember kőházában éltek „egynyíhány esztendeig. És ott vitték a fiát, Mátyást, legelőször is az oskolába.”

Hunyadvár a 19. században
Hunyadvár a 19. századbanUniversal History Archive / Getty Images Hungary

A Hunyadiak tragédiája

Hunyadiék nagy gondot fordítottak gyermekeik nevelésére. László nevelését Vitéz János nagyváradi püspök (Janus Pannonius nagybátyja) felügyelte, Mátyásét pedig a lengyel származású latin nyelvű költő, Szanoki György. 1456-ban azonban bekövetkezett a család életében az első tragédia: Hunyadi a nándorfehérvári diadal után áldozatul esett a táborban kitört pestisjárványnak. Hunyadi János halála után fia, László lett a családfő, és az események innentől kezdve viharos gyorsasággal követték egymást. 1456 novemberében, alig három hónappal a győzelem után a Szilágyi Mihály igazgatása alatt lévő nándorfehérvári várban Hunyadi László hívei a király jelenlétében lekaszabolták Cillei Ulrikot, aki korábban megkísérelt Hunyadi László életére törni.

Szilágyi Erzsébet, a hősies asszony

Szilágyi Erzsébet, akit a történetírók „heroina matroná”-nak, hősies asszonynak is neveznek, ekkor Temesváron fogadta, majd egy hónapig vendégül látta V. Lászlót, aki a szavát adta neki: nem fog bosszút állni a Hunyadi-fivéreken, mi több, a testvéreivé fogadja őket. Az uralkodó végül megszegte ígéretét: Budára rendelte a testvéreket, ahol Lászlót kivégezték, a mindössze 14 éves Mátyásnak azonban megkegyelmeztek – őt az uralkodó fogolyként hurcolta magával Budáról Bécsbe, majd Prágába.

Hunyadi László egy 18. századi festményen
Hunyadi László egy 18. századi festményenWikimedia Commons

 A Bonfini által „férfias lelkületű asszony”-nak nevezett Szilágyi Erzsébet ekkor vagyonát és katonáit felhasználva, bátyja, Szilágyi Mihály segítségével szinte polgárháborús állapotokat idézett elő Erdélyben: az V. Lászlóhoz hű besztercei és szebeni szászokat kivégezték vagy megcsonkították, a városokat felgyújtották. A megrettent uralkodó 1457-ben már hajlott volna arra, hogy kiegyezzen a „reneszánsz amazonnal”, de nem maradt rá ideje: még 18 esztendős sem volt, amikor esküvője előkészületei közben hirtelen meghalt. 

Szilágyi Erzsébet ekkor minden erejét és befolyását arra fordította, hogy Mátyás fiát királlyá koronázzák.

Ahogyan Bonfini fogalmazott: „Szilágyi Erzsébet férjétől sok aranyat és ezüstöt örökölt; László fiának halála nem törte meg, most hatalmas összegeket fordított arra, hogy életben maradt másik fiát kiszabadítsa ellenségei hálójából, s akár a királyi trónra is emelje. Jól tudta, itt az idő, amikor egyetlen fia életéért és leendő méltóságáért minden áldozatot meg kell hoznia. Erről Magyarországon Szilágyi Mihály által gondoskodott, míg ő maga mindent megtett fiának kiszabadítására, ki Prágában, Podjebrád György király hatalmában volt.”

40 ezer arannyal szabadította ki fiát

Szilágyi Erzsébet nem sajnálta a pénzt: a főrendek között Mátyás támogatói szép summát zsebelhettek be, Podjebrád Györgynek pedig 40 ezer aranyat ígért, ha szabadon bocsátja Mátyást. (Arany János Mátyás anyja című versében ez a mozzanatot is megörökíti: „Arannyal, / Ezüsttel / Megfizetek érted; / Szívemen / Hordom én / A te hazatérted.”) Sikerrel járt: Mátyás kiszabadult, édesanyja Strassnitz városában várta, ahol a saját pecsétjével garantálta, hogy fia feleségül veszi Podjebrád Katalint. Mátyást, mint ismert, a Duna jegén 1458 januárjában királlyá koronázták.

Zichy Mihály illusztrációja Szilágyi Erzsébetről
Zichy Mihály illusztrációja Szilágyi ErzsébetrőlWikimedia Commons

Biztos kézzel irányított

Az elszánt anyatigris végre megnyugodhatott. Budára költözött és hátralévő életét fia közelében élte le: az óbudai királynéi palotában, valamint a középkori budafelhévízi területen lévő (ma: Budakeszi és Hidegkúti út kereszteződése) királyi nyaralóban tartózkodott. Fennmaradt okleveleinek tanúsága szerint rangjának és méltóságának pontosan tudatában volt; szinte „anyakirálynéként” intézkedett, óriási birtokát biztos kézzel irányította. Törvénytisztelő, igazságszerető, és adakozó természetű lett idősebb éveire, és még a pápával is jó viszonyt ápolt: levélben kérte tőle Hunyadi barátja, Kapisztrán János szentté avatását. A Nyulak-szigetén lévő apácarendnek adókedvezményeket biztosított, Hunyadváron befejezte az építkezést és kolostort alapított a ferences rend számára. A magyar történelem egyik legbefolyásosabb nőalakja 1483-ban vagy ´84-ben hunyt el. Fia, Mátyás Székesfehérváron temettette el.

Szilágyi Erzsébetről nem maradt fenn hiteles ábrázolás – az az egy, amit annak tartottak, kiderült, hogy Szent Oszvaldot ábrázolja. Fennmaradt viszont keze nyoma, szó szerinti és átvitt értelemben is: a zergés Szilágyi-pecsét, amivel a leveleit lezárta, az általa diktált okiratok – és a tisztelet, ami az általa trónra segített Mátyás királyt mai napig övezi.

Ha szívesen olvasnál még a Hunyadiak koráról, ezt a cikket ajánljuk.

Csak a sorozatban Hunyadi szerelme – ki volt valójában Brankovics Mara?Csak a sorozatban Hunyadi szerelme – ki volt valójában Brankovics Mara?

Brankovics Mara diplomataként közvetített a keresztény Európa és az Oszmán Birodalom között.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek